آشکارسازهای اشعه ایکس درمان سرطان را متحول می کند

محققان دانشگاه سوری نوع جدیدی از آشکارسازهای اشعه ایکس منعطف را ابداع کرده‌اند که می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای درمان سرطان، امنیت فرودگاه ها و حفظ موارد تاریخی ایجاد کند.

به گزارش تکناک، این ماده جدید بافت انسان تحت اشعه ایکس را تقلید می کند و امکان تصویربرداری دقیق تر و ایمن تر از تومورها، استخوان ها و اندام ها را فراهم می کند.

مواد جدید

این آشکارساز جدید از ماده جدیدی ساخته شده است که بافت انسان را در زیر اشعه ایکس تقلید می کند و امکان تصویربرداری دقیق تر و ایمن تر از تومورها، استخوان ها و اندام ها را فراهم می کند. این ماده ارزان و حساس است و بر خلاف آشکارسازهای معمولی اشعه ایکس که حجیم، سفت و گران هستند، می‌تواند در اطراف هر جسمی که نیاز به اسکن دارد، قالب‌گیری کند.

به گفته محقق ارشد این مطالعه، دکتر پرابودی نانایاکارا موادی که آنها توسعه داده اند نه تنها انعطاف پذیر و کم هزینه است، بلکه به طور قابل توجهی حساس است. جالب تر این است که این ماده معادل بافت انسان است و امکان انجام دزیمتری زنده را فراهم می کند؛ شاهکاری که در حال حاضر با فناوری موجود غیرممکن است.

دزیمتری زنده دوزهای پرتوهای تحویلی به بیماران را در طول رادیوتراپی اندازه گیری می کند که می تواند به جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ایکس و به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

این ماده جدید بر پایه نیمه هادی های آلی که ترکیبات هیدروژن و کربن است و می توانند الکتریسیته را هدایت کنند. نیمه هادی های آلی انعطاف پذیرتر و ارزان تر از نیمه هادی های سنتی مانند سیلیکون یا ژرمانیوم هستند، اما حساسیت و وضوح کمتری نسبت به X-ray (electromagnetic radiation of wavelength ranging from 10 pm to 10 nm) دارند.

برای غلبه بر این محدودیت، محققان مؤسسه فناوری پیشرفته دانشگاه سوری، مقادیر کمی از عناصر با اعداد اتمی بالا مانند ید یا برم را به جوهر نیمه هادی آلی اضافه کردند. این امر جذب اشعه ایکس و کنتراست مواد را افزایش می دهد و آن را برای تصویربرداری با اشعه ایکس با کیفیت بالا مناسب می کند.

محققان آشکارساز جدید خود را بر روی اشیاء مختلف مانند دست انسان، سکه و فسیل آزمایش کردند و متوجه شدند که تصاویر واضح و دقیقی تولید می کند. نتایج آنها در مجله Advanced Science منتشر شده است.

پروفسور راوی سیلوا، مدیر موسسه فناوری پیشرفته دانشگاه سوری گفت: این فناوری جدید می تواند در تنظیمات مختلفی مانند رادیوتراپی، اسکن آثار تاریخی و اسکنرهای امنیتی استفاده شود. دانشگاه سوری همراه با شرکت SilverRay Ltd همچنان به پیشروی خود در آشکارسازهای اشعه ایکس منعطف ادامه می‌دهد.

محققان امیدوارند آشکارساز پرتو ایکس منعطف جدید آنها راه را برای تصویربرداری اشعه ایکس به شکلی در دسترس تر و مقرون به صرفه تر در زمینه ها و کاربردهای مختلف هموار کند.

این مطالعه در مجله Advanced Science منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.