آگاهی عمومی از سرطان مثانه به طور نگران کننده‌ای پایین است

اروپا دارای بالاترین میزان بروز سرطان مثانه در جهان است، با این حال درک این وضعیت هنوز به طرز نگران کننده ای پایین است.

طبق نظرسنجی اخیر انجمن اروپایی ارولوژی (EAU)، اروپا دارای بالاترین میزان بروز سرطان مثانه در جهان است، با این حال درک این وضعیت هنوز به طرز نگران کننده ای پایین است.

به گزارش تک ناک،  بر اساس این نظرسنجی که به آگاهی از سرطان مثانه و علائم اولیه آن در میان بزرگسالان اروپایی پرداخته است، بیش از 60 درصد از مردم اروپا یا با سرطان مثانه آشنا نیستند یا از میزان جدی بودن آن بی اطلاع هستند.

بسیاری علائم را نمی شناسند

تغییر رنگ ادرار یا وجود خون در ادرار به طور کلی اولین نشانه سرطان مثانه است و باید باعث مراجعه اورژانسی به پزشک یا پزشک متخصص شود. با این حال، بیش از نیمی (55درصد) از شرکت کنندگان در نظرسنجی نمی دانستند که تغییر رنگ ادرار ممکن است نشانه اولیه سرطان مثانه باشد.

تشخیص زودهنگام سرطان مثانه ممکن است نتایج درمان را به طور چشمگیری بهبود بخشد. ظاهر شدن خون در ادرار یکی از شایع ترین علائم اولیه سرطان مثانه است.

بر اساس این نظرسنجی، 75 درصد از بزرگسالان همیشه ادرار خود را برای تغییر رنگ معاینه نمی کنند و 22 درصد به ندرت یا هرگز ادرار خود را بررسی نمی کنند.

عدم تمایل به مشاوره پزشکی

نظرسنجی جدید همچنین نشان داده است که بزرگسالان حتی اگر متوجه علائم شده باشند تمایلی به مشاوره پزشکی ندارند. 20 درصد از شرکت کنندگان گفتند که اگر متوجه تغییر رنگ ادرار خود از زرد به نارنجی، صورتی یا قرمز شوند، قبل از صحبت با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی یک هفته یا بیشتر صبر می کنند. شایع ترین دلیل عدم مراجعه به مشاوره پزشکی این بود که مردم انتظار داشتند که به خودی خود بهبود یابند.

پروفسور آرنوف استنزل، دبیر کل منتخب EAU، و رئیس بخش اورولوژی در بیمارستان دانشگاه توبینگن (DE) و متخصص سرطان مثانه در این ارتباط گفت: در مورد این نوع سرطان، تشخیص ابتلا به آن در مراحل اولیه بسیار مهم است زیرا این امر منجر به نرخ بقای بهتر می شود. آن دسته از بیمارانی که در مرحله  یک تشخیص داده شده اند، در مقایسه با 40 درصد که در مرحله 3 بیماری تشخیص داده می شوند 80  درصد شانس زنده ماندن پنج ساله دارند،. نتایج نظرسنجی ما پیام بسیار نگران کننده ای را به ما ارائه می دهد که نیاز فوری به افزایش آموزش عمومی برای ایجاد آنها وجود دارد. از علائم سرطان مثانه آگاه باشید و با یک متخصص مانند اورولوژیست صحبت کنید. این به تشخیص زودهنگام و کاهش میزان مرگ و میر کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.