آیا مک بوک ارزان اپل تهدید جدیدی برای مایکروسافت است؟

طبق گزارشی که توسط سایت iMore منتشر شده، شایعه‌ای در حال گردش است که اپل قصد دارد سرانجام مک بوک ارزان تولید کند.

به گزارش تکناک، این شایعه می گوید که نیت اپل ادامه تولید مدل‌های قدیمی‌تر و کاهش قیمت آن‌ها نیست.

شایعه مدعی است که اپل یک مک‌بوک کاملاً جدید با قیمتی احتمالا ارزان تر روانه بازار می کند. بازار هدف این لپ تاپ ها  احتمالا بازار بزرگ لپ تاپ های  آموزشی است. بخشی که گوگل با کروم‌بوک‌های خود در آن سهم بسیار زیادی دارد.

اما موضوع اینجاست که به نظر نمیرسد اگر چنین لپ‌تاپی توسط اپل به بازار عرضه شود، فروش کروم‌بوک‌ها کاهش یابد. اما اگر اپل این مک‌بوک ارزان‌تر را به مشتریان آموزشی بفروشد، سهم بازار لپ‌تاپ های ویندوزی میانه و ارزان قیمت ممکن است کاهش یابد.

جذابیت برند اپل قابل انکار نیست. در حالی که تعداد زیادی از کاربران مک وجود دارند، بسیاری از مردم فقط جذب برچسب می‌شوند، همان برچسبی که روی گوشی‌ها و تبلت‌های آن‌ها وجود دارد. اکوسیستم اپل بسیار قوی است و اگر شما یک دستگاه اپل  را خریده باشید، احتمال خریدن دیگر محصولات دیگر اپل برای شما افزایش می یابد.

به نظر نمیرسد همه افرادی که لپ تاپ های اپل را می خرند ، این کار را به فقط به خاطر علاقه زیاد به  macOS انجام می‌دهند.مشکل برای بسیاری از خریداران احتمالی مک‌بوک، قیمت است. کمترین قیمت مک‌بوک ایر در حال حاضر تا حدود 999 دلار است. این قیمت تا حدی بالا است. اگر اپل این قیمت را کاهش دهد و چیزی قابل توجه بیشتر و قیمت مناسب‌تر ارائه دهد،بقیه تولید کنندگان لپ تاپ در رقابت با اپل با مشکل مواجه خواهند شد.

گزارش در مورد این مک‌بوک شایعه‌شده ارزان قیمت می‌گوید:”گفته می‌شود (اپل) در حال توسعه یک سری مک‌بوک با هزینه کم برای رقابت با مدل‌های کروم‌بوک در بخش آموزشی است که ممکن است حتی در نیمه دوم سال 2024 روانه بازار شود.”

تمام این موارد خوب و قابل قبول است و اپل واقعاً ممکن است به طور اصلی روی آموزش تمرکز کرده باشد. ولی احتمال آن وجود ندارد که یک مک‌بوک به قیمت ارزان‌ترین کروم‌بوک‌های موجود برسد. کروم‌بوک‌های گوگل که زیر ۳۰۰ دلار هستند بسیار متنوع هستند ، و پتانسیل این را دارند که حتی با آی‌پد و، همچنین تعداد زیادی از لپ‌تاپ‌های ویندوز در کارایی رقابت کنند

تصور اپل از “هزینه‌ کم”  تقریباً  با تصور هیچ کس دیگری مطابقت ندارد. بنابراین به نظر نمیرسد گوگل خیلی نگران این موضوع باشد. ولی مایکروسافت چطور ؟ خوب، این یک مسئله متفاوت است.

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های ویندوز  به جز Surface Go معمولاً خوب نیستند. حتی لپ‌تاپ معطوف به آموزش Surface Laptop SE هرگز واقعاً محبوبیت زیادی نداشت. اما گزینه‌ها در میانه، در فضای ۵۰۰ دلار و بالاتر بهتر به نظر می‌رسد. در واقع، این قسمت است که یک مک‌بوک ارزان‌تر وارد خواهد شد.

اگر ترجیحات سیستم‌عامل را کنار بگذاریم، چه کسی به یک مک‌بوک علاقه نخواهد داشت؟ این مک‌بوک احتمالاً از نوعی از سیلیکون اپل استفاده می‌کند، که قطعاً تحسین‌برانگیز است و بسیار بهتر از هر ماشین مبتنی بر ARM ویندوز است.

اگر این موضوع اصلاً وجود داشته باشد، نامحتمل است که قبل از حداقل دومین فصل ۲۰۲۴ چیزی از اپل ببینیم. و در دنیای لپ‌تاپ، این یک دوره زمانی بلند است. در این مدت فرصت‌های زیادی برای ساخت لپ تاپ های جدید ویندوز وجود دارد و ما منتظر پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل هستیم که قرار است به زودی عرضه شوند

اما یک مک‌بوک با قیمت پایین قطعاً می‌تواند اوضاع را جذاب کند. مگر اینکه این محصول فقط برای خریداران آموزشی باشد.

فرق نمی‌کند اپل چقدر تلاش کند آی‌پد را جایگزین لپ تاپ کند، آی‌پد به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای یک لپ‌تاپ واقعی در بسیاری از موارد نیست، یک مک‌بوک ارزان‌تر به راحتی می‌تواند در فصل برگشت به مدرسه ۲۰۲۴ برنده بازار شود.

قطعاً اوقات جالبی پیش رو داریم. با پیشرفت‌هایی که از سوی اینتل و کوالکام برای بازار ویندوز پیش‌بینی می شود، ما واقعاً نمی‌دانیم به طور قطعی این مک‌بوک شایعه‌ شده با چه چیزی رقابت خواهد کرد. ولی مطمئنا این مک بوک ارزان بیشتر یک رقیب نگران‌کننده‌ برای شرکت هایی است که لپ‌تاپ‌های ویندوز می‌سازند تا کروم‌بوک‌ها.

ویندوز ممکن است نیروی غالب باشد، ولی به نظر می‌رسد که در یک سال آینده یک رقیب جدید بزرگ داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.