اسپری بینی برای درمان سریع میگرن ساخته شد

غول داروسازی آمریکا روز جمعه اعلام کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اولین اسپری بینی سریع الاثر شرکت فایزر را که برای درمان میگرن طراحی شده، تایید کرده است.

به گزارش تکناک، فایزر در اطلاعیه ای گفت انتظار دارد این دارو که با نام Zavzpret به بازار عرضه می شود، در جولای 2023 در داروخانه ها در دسترس باشد.

آنجلا هوانگ، مدیر بازرگانی فایزر، در بیانیه ای گفت: تأیید Zavzpret توسط سازمان غذا و داروی آمریکا یک پیشرفت مهم برای افراد مبتلا به میگرن است که نیاز به رهایی از درد دارند و گزینه های جایگزین را به جای داروهای خوراکی ترجیح می دهند.

مطالعه فاز 3 این دارو نشان داد که این دارو در کمتر از 15 دقیقه درد برخی از مبتلایان به میگرن را تسکین داده است.

فایزر به نقل از کاتلین مولین، دستیار مدیر پزشکی در انستیتوی نورولوژی نیوانگلند می‌گوید: Zavzpret به‌عنوان یک اسپری بینی با جذب سریع دارو، یک گزینه درمانی جایگزین برای افرادی است که نیاز به تسکین سریع درد دارند یا به دلیل تهوع یا استفراغ نمی‌توانند داروهای خوراکی مصرف کنند، ارائه می‌دهد.

بیماری میگرن عموماً با داروهای خوراکی درمان می‌شود. در مطالعات انجام شده روی داروی جدید 1405 نفر در یک آزمایش دوسوکور شرکت کردند که نیمی از آنها یک دوز اسپری و بقیه دارونما دریافت کردند.

پس از انجام آزمایشات مشخص شد که استفاده از این اسپری دو ساعت پس از شروع میگرن، درد را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین این اسپری باعث کاهش عواض جانبی میگرن شامل حالت تهوع و حساسیت به نور یا صدا می شود.

شرکت فایزر سال گذشته Zavzpret را که به نام Zavegepant نیز شناخته می‌شود را به همراه سایر درمان‌های میگرن به مبلغ 10 میلیارد دلار از شرکت Biohaven خریداری کرد.

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، حدود 39 میلیون آمریکایی سردردهای میگرنی را تجربه می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.