ثبت رکورد جدید در انتقال برق از طریق کابل فیبر نوری

محققان ژاپنی موفق شدند رکورد بیشترین فاصله انتقال برق از طریق یک کابل فیبر نوری تکی را بشکنند.

به گزارش تکناک، قبلاً این توانایی تنها برای فاصله‌های تا دو کیلومتر (به دلیل محدودیت‌های شدت نوری در خود فیبر) قابل دستیابی بود.

این نتایج به دست آمده امکان ارائه خدمات در حوزه‌های کمک در هنگام سوانح، همچون بازسازی و انتقال برق در مناطق دورافتاده را بدون نیاز به زیرساخت برق پیچیده فراهم می‌کند.

در این روش محققان توانستند بیش از 1 وات (علاوه بر تبادل داده‌های سریع امکان‌پذیر شده توسط فیبر نوری) را در یک فاصله 10 کیلومتر ارسال کنند.

این اتفاق، با استفاده از فیبر نوری چند هسته‌ای (MCF) شرکت NTT صورت می‌گیرد. یک فناوری که از طریق قطر استاندارد شیشه به اندازه 125 میکرون، سازگاری با زیرساخت فیبر نوری موجود را حفظ می‌کند. اما به دلیل اینکه کابل فیبر نوری چند هسته‌ای است (به این معنی که تعدادی رشته نوری مستقل درون شیشه استاندارد وجود دارد)، هر یک از این هسته‌ها می‌توانند برای هدف خود استفاده شوند. با این حال، برای حداکثر سازی انتقال برق، ممکن است نیاز به استفاده از چندین هسته برای انتقال برق وجود داشته باشد.

در واقع، تیم تحقیقاتی دقیقاً همین کار را انجام داد. دانشمندان یک منبع نور با طول موج 1,550 نانومتر را به هر چهار هسته نوری وارد کردند. برای انتقال داده، دو هسته با یک طول موج اضافی در حدود 1,310 نانومتر وارد شدند، جایی که اطلاعات هر دو ارسال و دریافت (با سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه) می‌توانستند به آنها متصل شوند. در نهایت، محققان توانستند تقریباً 1 وات قدرت را در یک فاصله 14 کیلومتر ارسال کنند و سیستم تامین قدرت نوری آنها رکورد جهانی 14 وات بر کیلومتر را بدست آورد.

در چند سال اخیر، پیشرفت‌هایی در فناوری فوتونیک صورت گرفته است و این تحقیقات خاص حالا امکان ارسال انرژی در فواصل بلند را برای ارتباطات سیمی فراهم می‌کند. این یک راه‌حل بسیار ساده و اقتصادی برای ارسال توان کم در فواصل دور و بدون زیرساخت برق است که قطعاً در آینده کاربردهایی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.