این پارچه ابریشمی نازک یک عایق قدرتمند صداست

محققان پارچه ابریشمی خاصی را ابداع کرده‌اند که نازک‌تر از موی انسان بوده و می‌تواند سر و صدا را تا 75 درصد حذف کند. این موضوع نوید دنیایی آرام‌تر با سروصدای کمتر را می‌دهد.

به گزارش تکناک، سروصدای اضافه یک مشکل بزرگ است. از ترافیک بیرون پنجره گرفته تا صدای بلند تلویزیون همسایه تا سر و صدای میز همکارتان، در حقیقت پیدا کردن یک محیط آرام کار دشواری است.

همکاری بین محققان MIT و سایر موسسات منجر به ابداع نوعی پارچه ابریشمی خاص شده که می تواند مکان های پر سر و صدا را تا حد زیادی تبدیل به محیطی ساکت کند.

پارچه ای را تصور کنید که تقریباً به نازکی موی انسان است. در داخل این ماده خاص الیافی وجود دارد که با اعمال بار الکتریکی به لرزش در می‌آید. پارچه در مواجهه با صدا به ارتعاش درآمده و به دو روش مختلف به حذف سر و صدا کمک می‌کند.

حذف امواج نویز

محققان با الهام از فناوری پشت هدفون های حذف نویز، از ارتعاشات پارچه برای ایجاد یک سکوت یکپارچه استفاده کرده‌اند.

این تکنیک با انتشار امواج صوتی که با سر و صدای اضافه تداخل دارد، شبیه به یک دونوازی موسیقیایی که در آن یکی دیگری را خنثی می‌کند، عمل می‌کند. این تکنیک ادعا می‌کند که می‌تواند سر و صدا را در فضاهای کوچک مانند اتاق‌ها یا اتومبیل‌ها حذف کند.

محققان با استفاده از متریالی مانند ابریشم، برزنت و موسلین، پارچه‌های عایقی تولید کردند که استفاده از آن‌ها در محیط اطراف ما ممکن است.برای مثال، می‌توان از چنین پارچه‌ای برای ساخت پارتیشن در فضاهای باز یا ساخت دیوارهای پارچه‌ای نازک استفاده کرد که از عبور صدا جلوگیری می‌کند.

گریس یانگ، مدیر این تحقیقات می‌گوید: «در دنیایی که به نظر می‌رسد سر و صدا تا حد زیادی آرامش را از ما گرفته، هدف ما ایجاد سکوت بود، کالایی حتی گاهی با ارزش‌تر از طلا. “با استفاده از قدرت ارتعاشات پارچه، ما امکانات جدیدی را برای ایجاد فضاهای آرام ایجاد کرده‌ایم.”

ابریشم، یک سلاح مرموز و شگفت‌انگیز

محققان همچنین کشف دیگری انجام دادند. آنها متوجه شدند که ثابت نگه داشتن پارچه هم می تواند به جلوگیری از عبور صدا کمک کند. به این صورت که پارچه به یک عایق قوی تبدیل شده و از عبور صدا از دیوارها یا پارتیشن‌ها جلوگیری می‌کند.

در یک اتفاق جالب، محققان کشف کردند که وقتی پارچه ثابت باشد، می‌تواند صدا را درست مانند آینه بازتاب دهد. آزمایشات آنها همچنین نشان داد که هم حالت مکانیکی پارچه و هم اندازه منافذ آن بر کارایی تولید صدا تأثیر می‌گذارد. در حالی که ابریشم و موسلین ویژگی‌های مکانیکی مشابهی دارند، اندازه منافذ کوچکتر ابریشم آن را به یک بلندگوی پارچه‌ای تبدیل می‌کند.

هنگامی که محققان پارچه ابریشم را در حالت کنترل‌شده ثابت آزمایش کردند، دریافتند که می تواند به طور قابل توجهی حجم صداها را تا 65 دسیبل کاهش دهد (تقریبا به اندازه یک مکالمه با هیجان).

در حالت کنترل‌شده همراه با ارتعاش، پارچه می تواند انتقال صدا را تا 75 درصد کاهش دهد.

آغاز یک سفر

در ادامه، محققان قصد دارند میزان عایق بودن این پارچه را در برابر صداهایی با چندین فرکانس بررسی کنند.

این کار نیازمند فناوری پیشرفته و بهبود در نحوه ساخت پارچه خواهد بود. آن‌ها همچنین قصد دارند با تغییر نحوه ساخت آن، عملکرد پارچه را بهبود ببخشند. یانگ در این خصوص می‌گوید: «موضوعات بی‌شماری برای تحقیق وجود دارد. ما تنها سطح کوچکی از توانایی‌های این پارچه کاهنده صدا را بررسی کرده‌ایم. این اکتشافات تنها آغاز یک سفر به سوی دنیایی آرام‌تر و زیباتر است،»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.