این 8 علامت می‌گویند که شما میگرن دارید

این 8 علامت می‌گویند که شما میگرن دارید

آمارها می گوید 15 درصد از مردم، مبتلا به میگرن هستند و هیچ درمان موثری در برابر این درد وحشتناک و آزاردهنده وجود ندارد.

به گزارش تکناک به نقل از سیناپرس ،برای میگرن علائم خاصی وجود دارد که اگر حواستان به آنها باشد می‌توانید بروز حملات آن را پیش‌بینی کنید.

، میگرن یک بیماری مزمن است که منجر به سردردهای ضربان‌دار و بسیار دردناک می‌شود. عود و شدت میگرن، این بیماری را از سردردهای ساده متمایز می‌کند. علاوه بر این، در 95 درصد موارد، میگرن تنها یک طرف سر را درگیر می‌کند.

سردرد  اغلب بین 24 تا 72 ساعت طول می‌کشد. گاهی اوقات نیز همراه با مشکلات گوارشی (تهوع و استفراغ) و حساسیت شدید به صدا یا نور است.

زنان 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان دچار سردردهای میگرنی می‌شوند. و طبق آمار، تقریبا یک سوم مبتلایان به این بیماری به پزشک مراجعه نمی‌کنند و خوددرمانی را ترجیح می‌دهند.

چطور می‌توان شدت دردهای میگرنی را کاهش داد؟

سردرد میگرنی یک بیماری وخیم نیست، اما کیفیت زندگی افراد مبتلا را تغییر می‌دهد و بر روابط عاطفی و فعالیت‌های حرفه‌ای آنها تأثیر می‌گذارد.، هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. از سوی دیگر، چند حرکت ساده می‌تواند درد را کاهش دهد. بهتر است با بروز اولین نشانه‌های سردرد میگرنی این اقدامات انجام شود تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

بنابراین توصیه می‌شود:

  • در یک اتاق ساکت و تاریک دراز بکشید؛
  • یک پارچه سرد روی پیشانی قرار دهید؛
  • برای جلوگیری از کم‌آبی، در صورت استفراغ، آب کافی بنوشید.

داروهایی نیز وجود دارد که سردردهای میگرانی را کاهش می‌دهد

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و کتوپروفن در کاهش دردهای میگرنی موثر هستند؛ البته به خاطر داشته باشید که در مصرف این داروها از دوزهای توصیه‌شده و مدت زمان درمان نباید تجاوز کرد. علاوه بر این، این دو محصول نباید با هم یا همراه با آسپرین مصرف شوند.

برای اثربخشی مسکن‌ها باید آنها را به موقع مصرف کنید، یعنی نه خیلی زود و نه خیلی دیر. بنابراین بهتر است علائمی که شروع حمله را پیش بینی می‌کنند، بشناسید. دکتر کتی مونرو این علائم را به شما معرفی می‌کند.

ضربان

درد ضربان‌دار یکی از اولین نشانه‌های سردردهای میگرنی است.

سختی و درد

سردرد میگرنی می‌تواند سیستم سه قلو عروقی را فعال کند. سپس سیگنال‌های درد به مغز و همچنین به گردن و شانه‌ها می‌رسد و باعث ناراحتی می‌شود. دکتر مونرو می‌گوید: این ناحیه‌ها ممکن است حساس شود و سفت و منقبض شدن عضلات گردن را با خود به دنبال داشته باشد.

خستگی

خستگی یکی از علائم رایج سردردهای میگرنی است. دکتر مونرو این طور توضیح می‌دهد: بسیاری از مردم قبل و بعد از حملات احساس خستگی شدید می‌کنند، آنها دچار کمبود انرژی می‌شوند و مرتب خمیازه می‌کشند.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ نیز ممکن است قبل از شروع حمله میگرنی ظاهر شود.

بروز اختلالات بینایی

دکتر مونرو می‌گوید:  گاهی اوقات برخی از بیماران هاله‌ای را مشاهده می‌کنند، سپس حدودا یک ساعت بعد سردرد شروع می‌شود.

البته گفتنی است فقط حدود 25 درصد از مبتلایان به حملات‌میگرنی هاله نور را مشاهده می‌کنند.
بیماران گزارش می‌دهند که لکه‌هایی با رنگ‌ها یا نورهای مختلف را می‌بینند. برخی نیز بوهای عجیبی حس می‌کنند. در واقع آنها به بوهای قوی مانند عطر، لمس یا صدا بسیار حساس هستند.

 تغییر خلق و خو

بسیاری از مردم اغلب قبل، در طول یا بعد از حملات‌میگرنی احساس تحریک‌پذیری یا افسردگی می‌کنند.

سرگیجه

گاهی اوقات ممکن است به دلیل هاله‌ای که در طول‌میگرن ایجاد می‌شود، سرگیجه نیز بروز پیدا کند. سرگیجه نشانه میگرن دهلیزی است.

احساس ضعف در یک طرف بدن

برخی از مبتلایان به سردردهای میگرنی، در یک طرف بدنشان احساس ضعف می‌کنند که در عرض یک ساعت از بین می‌رود. برخی دیگر نیز ممکن است قبل از شروع حمله میگرنی در یافتن کلمات یا بیان آنها دچار مشکل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.