باتری قابل شارژ خوراکی ساخته شد!

محققان توانستند یک باتری کاملا خوراکی طراحی کنند که می تواند در دستگاه های الکترونیکی پزشکی قابل بلع، به شکلی ایمن به کار گرفته شود.

به گزارش تکناک، باتری خوراکی آزمایشی در موسسه Istituto Italiano di Tecnologia، توسط تیمی به سرپرستی ماریو کایرونی ساخته شد. این باتری خوراکی از واکنش های ردوکس بیوشیمیایی الهام گرفته شده است که این واکنش ها در سلول های انسان و سایر حیوانات، انرژی تولید می کند.

آند این باتری از ریبوفلاوین (با نام مستعار ویتامین B2) تشکیل شده است، در حالی که کاتد آن از کورستین ساخته شده است. هر دو این ماده ها به طور طبیعی در انواع گیاهان و سایر غذاها یافت می شوند. علاوه بر این زغال چوب فعال برای افزایش رسانایی در این باتری استفاده می شود.

در این باتری الکترولیت بر پایه آب است و جداکننده آن، غشایی قابل نفوذ بین آند و کاتد  است که از اتصال کوتاه جلوگیری می کند. این باتری خوراکی  از جلبک دریایی نوری ساخته شده است که معمولاً در درست کردن سوشی استفاده می شود. در نهایت، دو کنتاکت فویل طلایی مورد استفاده در مواد غذایی، از یک پوشش موم زنبور عسل بر روی آند و کاتد بیرون زده اند.

این باتری 0.65ولتی ، پس از شارژ شدن قادر است جریان 48 میکرو آمپری را به مدت 12 دقیقه و برای بیش از یک ساعت ارائه دهد. اگرچه ممکن است این عدد ناکافی به نظر برسد، اما طبق گزارش ها برای تامین انرژی دستگاه های الکترونیکی کوچک مانند LED های کم مصرف، کافی است.

کایرونی گفت: این باتری ها در آینده، این پتانسیل را خواهند داشت که در طیف وسیعی از مدارها و حسگرهای خوراکی به کار روند و به این شکل سلامت کلی افراد را کنترل کنند. علاوه بر این، با توجه به سطح ایمنی این باتری‌ها، می‌توان از آنها در جایی که خطر بلع زیاد وجود دارد، یعنی اسباب‌بازی‌ کودکان نیز استفاده کرد. در واقع، ما در حال توسعه دستگاه‌هایی با ظرفیت بیشتر و اندازه کوچک تر هستیم.

این تحقیق اخیراً در مجله Advanced Materials منتشر شده است. محققان دانشگاه کارنگی ملون، قبلا یک باتری خوراکی ساخته بودند که از رنگدانه های ملانین استفاده می کند که به طور طبیعی در پوست، مو و چشم افراد وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.