بروز مشکلات فنی در ایمپلنت مغز انسان شرکت Neuralink

ایمپلنت مغز انسان

 شرکت Neuralink ایلان ماسک اعلام کرد مشکلاتی در برقراری ارتباط با اولین دریافت کننده ایمپلنت مغز انسان، به وجود آمده است.

به گزارش تکناک، شرکت رابط مغز-کامپیوتر ایلان ماسک، یعنی شرکت Neuralink، اخیراً در یک پست وبلاگی اعلام کرد که اولین ایمپلنت مغز انسان آن‌ها در چند هفته پس از کاشت با مشکلات فنی مواجه شده، که باعث قطعی در ارتباط شده است.

این شرکت افشا کرده است که تعدادی از رشته‌های بسیار باریک که به نولان آرباو امکان می‌دهند تا با استفاده از مغزش نشانگر کامپیوتر را کنترل کند، به صورت غیرمنتظره از محل قرارگیری‌شان در مغز وی جابجا شده‌ یا کمی عقب نشسته‌اند. این اتفاق ممکن است به دلیل مشکلات مکانیکی یا فیزیکی باشد و باعث شده که ارتباط بین این رشته‌ها و بخش‌های کنترلی کامپیوتر مختل شود.

مهندسان این شرکت برای جبران این افت، حساسیت ایمپلنت را نسبت به سیگنال‌های عصبی افزایش داده‌اند و نحوه ترجمه این سیگنال‌های عصبی به حرکات نشانگر را مجددا تنظیم کرده‌اند. این تغییرات، به گفته شرکت، در نهایت منجر به “پیشرفت سریع و پایداری شده که اکنون عملکرد اولیه نولان آرباو را پشت سر گذاشته است.”

وال استریت ژورنال به نقل از افراد آشنا با این رویداد گزارش داد، اگرچه گفته نشد که این مشکل می تواند خطری برای ایمنی نولان آرباو ایجاد کند، اما نورالینک پس از از دست دادن برخی از رشته ها، ایمپلنت او را مورد بررسی قرار داد.

این ژورنال همچنین گزارش داد که این شرکت با اداره غذا و دارو که اولین آزمایش بالینی انسان نورالینک را یک سال پیش در این ماه تایید کرد، در تماس بوده است و به این نهاد فدرال گفته که معتقد است می داند چگونه مشکلات ایمپلنت را برطرف کند.

در یک ویدئوی پخش زنده ، نولان آرباو که در سال 2016 فلج شده بود، توانایی خود را در فعال کردن مستقل برنامه های رایانه ای مختلف با مغز خود نشان داد. او قبلا از قلم دهانی استفاده کرده بود. او گفت که هر چه زمان بیشتری برای استفاده از این برنامه صرف شود، دقت آن بیشتر می شود.

او در حالی که توانایی خود را برای بازی ویدیویی، دسترسی به کتاب‌های آنلاین و استفاده از برنامه یادگیری زبان نشان می‌داد، گفت: “پیش از این مجبور بودم این کارها را به ناکارآمدترین روش ممکن در جهان انجام دهم، بنابراین تا اینجا زندگی من دگرگون شده و قطعا بهتر هم خواهد شد.”

نورالینک اعلام کرده است که امیدوار است به طور مداوم کنترل نشانگر و عملکرد آن را بهبود ببخشد تا شامل ورود متن نیز شود. همچنین، این شرکت قصد دارد در نهایت کنترل بازوهای رباتیک، ویلچرها و سایر فناوری‌هایی را که توسط افراد فلج چهارگانه استفاده می‌شود را در دست گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.