بیماری ها درختان سراسر جهان را تهدید می کند

بیماری‌های درختان دسته وسیعی از عفونت‌ها هستند که می‌توانند به گیاهان آسیب برسانند و به سلامت و ظاهر آنها لطمه بزنند و در بدترین موارد حتی منجر به مرگ آنها شوند.

به گزارش تکناک، این بیماری درختان (tree : perennial woody plant) می‌توانند توسط قارچ‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و حتی عوامل استرس‌زای محیطی ایجاد شوند و طبق یک مطالعه جدید در سراسر جهان در حال افزایش هستند.

عواقب وخیم

در آمریکای شمالی، ما در قرن گذشته به دلیل بیماری قارچی سوختگی شاه بلوط، درختان شاه بلوط را از دست داده ایم. اندرو گوگرتی، بوم‌شناس تحقیقاتی در سازمان جنگل‌داری ایالات متحده و نویسنده این مطالعه جدید، این هفته به سی‌بی‌سی نیوز گفت: با ظهور مداوم بیماری‌های جدید، درختان دیگر ممکن است با پیامدهای مشابهی در دهه‌های آینده مواجه شوند.

گوگرتی بیش از 900 گزارش بیماری جدید را بررسی کرد که صدها گونه درختی را در ده‌ها کشور تحت تأثیر قرار می‌داد و افزایش شدید فراوانی بیماری‌های درختان را در سال‌های اخیر کشف کرد.

بیماری های درختان اغلب از طریق ترکیبی از شیوه ها، مانند مدیریت خوب درختان، و گاهی اوقات، استفاده از درمان های شیمیایی یا حذف درختان آسیب دیده برای جلوگیری از گسترش بیماری ها، پیشگیری و مدیریت می شوند.

متخصصان درخت در سراسر جهان نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های درختان برای محافظت از اکوسیستم کلی ایفا می‌کنند، اما تغییرات آب و هوا باعث شده است که کارشناسان نتوانند با جریان بیماری‌هایی که دائماً در حال ظهور هستند مقابله کنند.

تاد رامسفیلد، آسیب شناس جنگل و دانشمند کانادایی که در مطالعه گوگرتی شرکت نداشت، به سی بی سی نیوز گفت: با تغییرات آب و هوایی، خشکسالی همراه می شود، با خشکسالی، درختان تحت استرس قرار می گیرند، و وقتی تحت استرس قرار می گیرند، نسبت به عوامل بیماری زا در محیط و حتی پاتوژن های بومی حساس تر می شوند.

آب و هوای گرم

این شرایط نیز با گرم شدن آب و هوا وخیم تر می شود. دماهای گرمتر می تواند فصل رشد را برای بسیاری از پاتوژن ها افزایش دهد و به آنها اجازه دهد برای دوره های طولانی تری رشد کنند. شرایط گرمتر و مرطوب تر نیز می تواند محیط های مساعدتری را برای رشد و تولیدمثل این پاتوژن ها ایجاد کند. این می تواند منجر به شیوع بیماری های شدیدتر و مکرر شود.

سایر متخصصان درخت و گیاه معتقدند که سفر انسان در سراسر جهان نیز بیماری های بیشتری را نسبت به قبل به مناطق بیشتری می آورد. اغلب، این بیماری‌های جدید را نمی‌توان تا زمانی که به طور کامل به یک گونه حمله کرد، شناسایی کرد و درمان آن‌ها را سخت‌تر می‌کند.

با این حال، گوگرتی به سی‌بی‌سی نیوز گفت که بزرگترین تهدید بیماری‌هایی است که درختان قبلاً هرگز با آن‌ها مواجه نشده‌اند.

در یک دنیای ایده آل، ما قادر خواهیم بود عوامل بیماری زا را به سرعت شناسایی کنیم و استراتژی های مدیریتی موثر را بلافاصله پس از مشاهده هر گونه علائم اجرا کنیم. اما گاهی اوقات ممکن است سالها طول بکشد تا علت شیوع آفات جدید مشخص شود، صرفه نظر از اینکه آنها توسط حشرات، عوامل بیماری زا یا برخی از عوامل محیطی ایجاد شده باشند.

ندانستن این که آفات چگونه گسترش می یابند و منتقل می شوند به این معنی است که ما اغلب ابزار کافی برای مقابله با آنها نداریم.

مطالعه گوگرتی در مجله NeoBiota منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.