تقویت بانک ژن طبیعی ایران با اجرای طرح‌های ملی

تقویت بانک ژن طبیعی ایران با اجرای طرح‌های ملی

با اجرای طرح‌های ملی از ارزش اقتصادی ذخایر ژنتیکی گیاهان دارویی و طب سنتی در کشور حفاظت و بانک ژن طبیعی ایران تقویت می‌شود.

به گزارش تک ناک، در قالب 6 طرح کلی و با همکاری دیگر نهادهای مرتبط، گونه‌های اندمیک و انحصاری ایران به عنوان مزیت نسبی کشور محافظت می شوند تا این ذخائر ارزشمند از گزند سرقت و انقراض در امان بمانند.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با همکاری در این طرح‌ها و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان سعی در شتاب دادن به عملیاتی کردن این طرح‌ها دارد.

اقدامات متعددی از جنبه های مختلف در سازمان‌ها و موسسات تحقیقاتی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی در همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حفظ تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی گیاهان دارویی در حال اجرا است.

از آن جمله می توان به «طرح ملی فلور ایران» اشاره کرد که در این پروژه تاکنون نزدیک به 85 درصد گیاهان ایرانی شناسایی و معرفی شده‌اند که بسیاری از گونه‌های گیاهی مهم دارویی شناسایی شده کشور جزء گیاهان انحصاری محسوب می‌شوند.

همچنین در «طرح ملی جایگاه حفاظتی گیاهان مختلف» از جمله گیاهان دارویی بر اساس شاخص های تدوین شدهIUCN  جایگاه حفاظتی گونه های گیاهی انحصاری، نادر و در معرض خطر انقراض ایران در مقیاس ملی مطالعه می شود. که تاکنون 3026 گونه مورد بررسی قرار گرفته اند که از این میان بیش از یک سوم گیاهان بررسی شده گونه های گیاهان دارویی هستند.

در این زمینه طرح های متعدد دیگری از جمله «طرح ملی جمع آوری بذور گیاهان دارویی کشور» به منظور حفاظت از ذخایر ژنتیکی گیاهان دارویی در کشور و «تقویت بانک ژن منابع طبیعی ایران»، «توسعه و احیا باغ‌های گیاه‌شناسی»، «حفظ ذخائر توارثی گیاهان با بذور حساس به از دست دادن آب از طریق نگه داری در رویشگاه اصلی و یا در شرایط فراسرد در راستای تقویت و توسعه بانک ژن انواع گونه‌های گیاهان دارویی انحصاری یا درحال انقراض» هم در حال اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.