تماشای اولین خورشید گرفتگی سال را از دست ندهید

در 31 فروردین ماه، آسمان با یک رویداد نادر آسمانی تزئین می شود که یک خورشید گرفتگی مرکب یا ترکیبی , و اولین کسوف سال است.

در 31 فروردین ماه، آسمان با یک رویداد نادر آسمانی تزئین می شود که یک خورشید گرفتگی مرکب یا ترکیبی است. این اولین خورشید گرفتگی سال جدید خواهد بود.

به گزارش تکناک، خورشید گرفتگی ترکیبی از استرالیا، آسیای جنوب شرقی و اقیانوس آرام جنوبی قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، در ایالات متحده آمریکا قابل مشاهده نخواهد بود.

خورشید گرفتگی ترکیبی یا مرکب چیست؟

خورشید گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد. بر اساس اینکه قرص ماه چگونه و تا چه اندازه خورشید را می پوشاند، گرفتگی های مختلفی وجود دارد. خورشید گرفتگی کامل، خورشید گرفتگی جزئی و خورشید گرفتگی حلقوی سه نوع اصلی کسوف هستند.

کسوف 20 آوریل همه این خورشید گرفتگی ها را با هم ترکیب می کند و در نتیجه آن را به یک رویداد سه گانه تبدیل می کند. این کسوف زمانی رخ می دهد که ماه در مدار بیضی شکل خود از زمین دورتر باشد.

خورشید گرفتگی ترکیبی نوعی خورشید گرفتگی است که بسته به سایه ماه بر روی زمین از حالت کامل به حلقوی تغییر می کند. زمین همراه با نواحی مختلف سایه های ماه که با نام های امبرا، پنامبرا و آنتومبرا یا سایه های سه وجهی، خمیده است. این خورشید گرفتگی هر سه ناحیه سایه ماه را در بر می گیرد. در نتیجه، ناظران بسته به موقعیتشان در برخی مکان‌ها خورشید گرفتگی کامل را می‌بینند، در حالی که برخی دیگر حلقه‌ای از نور را در اطراف لبه ماه می‌بینند.

قابلیت رویت خورشید گرفتگی

به گزارش In the Sky، این رویداد نادر خورشید گرفتگی از مکان هایی مانند سرزمین های جنوبی فرانسه (۹۳ درصد پوشش)، پاپوآ گینه نو (۸۷ درصد پوشش)  و جزایر مارشال (95 درصد پوشش) قابل مشاهده خواهد بود.

آخرین خورشید گرفتگی ترکیبی تقریباً ده سال پیش در 3 نوامبر 2013 اتفاق افتاد. انتظار می رود مورد بعدی در نوامبر 2031 رخ دهد. فرصت بعدی برای تماشاگران آسمان برای دیدن یک خورشیدگرفتگی ترکیبی در 23 مارس 2164 خواهد بود.

علاوه بر این، ماه آوریل یک رویداد جالب دیگر را به همراه دارد: بارش شهابی لیرید. بنابراین تجهیزات نجوم خود را برای مشاهده رویدادهای آسمانی پشت سر هم در این ماه آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.