حمایت مایکروسافت از کاربران در مقابل اتهام نقض کپی رایت

بعضی از کاربران پلتفرم‌های Copilot شرکت مایکروسافت می‌توانند در صورت مواجهه با اقدام قضایی در خصوص نقض کپی رایت، به شرکت مراجعه کنند.

به گزارش تکناک، مایکروسافت به مشتریان خود اعلام کرده است که در صورت مواجهه با اقدام قضایی درباره نقض کپی رایت در حین استفاده از خدمات هوش مصنوعی Copilot شرکت، مسئولیت قانونی آن را بر عهده خواهد گرفت.

در یک پست وبلاگ درباره یک طرح به نام “تعهد حق کپی Copilot”، برد اسمیت مدیر ارشد حقوقی مایکروسافت، ، اعلام کرده است که این شرکت در مواجهه با هر گونه ریسک قانونی بالقوه، به عنوان بخشی از سوالات بیشتری که حاملان حقوق تکثیر درباره نحوه کار شرکت‌های هوش مصنوعی مطرح می‌کنند، مسئولیت قانونی را بر عهده خواهد گرفت.

مایکروسافت اعلام کرده است که این سیاست یک توسعه از تعهدات کلی مشتریان هوش مصنوعی شرکت است که در ابتدای امسال اعلام شده است.

مایکروسافت اعلام کرده است که به سه دلیل این مسیر را انتخاب کرده است: اولاً، مایکروسافت می‌خواهد در پشت مشتریان هنگام استفاده از خدمات بایستد؛ ثانیاً، شرکت درک می‌کند که حاملان حقوق تکثیر نگران هستند؛ و سوماً، مایکروسافت برای جلوگیری از وقوع نقض کپی رایت، محافظ خود را در برابر احتمال نتایجی که به محتواهای محفوظه حق کپی رایت تجاوز کنند، ایجاد کرده است.

اسمیت نوشت: “اگر یک طرف سوم به یک مشتری تجاری به خاطر استفاده از Copilot های مایکروسافت یا نتایجی که آنها تولید می‌کنند، به دلیل نقض کپی رایت ادعاهای قضایی مطرح کند، ما از مشتری دفاع خواهیم کرد و مبلغ هر گونه حکم یا تسویه بدیعه‌ای که نتیجه دعوای قضایی است، تا زمانی که مشتری از محافظ و فیلترهای محتوا استفاده کرده باشد، را پرداخت خواهیم کرد “.

اسمیت به یک دلیل برای این شراکت اشاره کرده است و آن این است که با برخورداری از خدمات هوش مصنوعی تولیدی، ابهامات قوانین کپی رایت را کنترل کند و در عین حال افراد را از خدمات هوش مصنوعی دور نسازد. او نوشت: “حفظ کنترل نویسندگان بر روی حقوق خود طبق قوانین کپی رایت و کسب بازگشت سود مناسب برای ایجادات آنها بسیار حائز اهمیت است”، اما “باید مطمئن شد که محتوای مورد نیاز برای آموزش و ارتقای مدل‌های هوش مصنوعی به نحوی قفل نشده است که در دست یک یا چند شرکت قرار گرفته و رقابت و نوآوری را محدود کند.” برخی از شرکت‌ها ایده صدور مجوز و دریافت مجوزهای اختیاری را به عنوان راهی برای امکان دسترسی به داده‌ها در پروژه‌های هوش مصنوعی و عدم تجاوز به حقوق مالکیت فکری مطرح کرده‌اند.

مایکروسافت یک سری از خدمات هوش مصنوعی مولد را با نام تجاری Copilot راه‌اندازی کرد که پس از آن در بسیاری از محصولات مایکروسافت یکپارچه شده است. از ژوئن ۲۰۲۲ با GitHub Copilot که به افراد امکان می‌دهد کد بنویسند، Copilot در حال حاضر در ویندوز ۱۱، مرورگر Edge، Teams، Outlook و سایر پیشنهادهای شرکت مایکروسافت برای شرکت‌ها و سازمان‌ها وجود دارد. این شامل خدماتی مانند Bing Chat Enterprise است، اما همان‌طور که در نوشته وبلاگ مایکروسافت اشاره شده است، کاربران غیرتجاری خدماتی مانند Bing رایگان با قدرت هوش مصنوعی نمی‌توانند به شرکت برای دفاع قانونی مراجعه کنند.

مایکروسافت، GitHub و  OpenAI در حال حاضر با یک دعوای قضایی روبرو هستند که ادعا می‌کند Copilot به طور غیرقانونی کدهای مجوزدار را بدون اعطای اعتبار به خالقان تکثیر می‌کند. نویسندگان و هنرمندان تصویری با اقامه دعاوی قضایی ادعا کرده‌اند که شرکت‌های هوش مصنوعی برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی تولیدی از آثار آنها به طور غیرقانونی استفاده کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.