کاهش 60 درصدی کلسترول بد خون با ساخت یک داروی جدید

نتایج یک آزمایش دو مرحله ای از مصرف داروی جدید، بهبود میزان کلسترول LDL با کاهش 60 درصدی کلسترول بد را تنها در ۸ هفته ثابت کرد.

نتایج یک آزمایش دو مرحله ای از مصرف داروی جدید، بهبود میزان کلسترول LDL با کاهش 60 درصدی کلسترول بد را تنها در ۸ هفته ثابت کرد.

به گزارش تکناک، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به عنوان کلسترول بد نیز شناخته می ‌شود، یک عارضه خطرناک است. این عارضه، جریان خون را در دیواره‌ رگ ها محدود می‌ کند و خطر بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد.

یک آزمایش دو مرحله ای جدید، نتایج نویدبخشی را برای بهبود میزان بالای کلسترول LDL را با استفاده از قرصی جدید از خود نشان داده است. این داروی جدید از فعالیت پروتئین خاصی به نام PCSK9 جلوگیری می کند.

این پروتئین می تواند میزان کلسترول LDL را که کبد تجزیه می کند، کاهش دهد. در حالی که بهروه وری از مهارکننده‌ های PCSK9 همیشه یک استراتژی مؤثر برای کاهش میزان کلسترول بوده‌، اما تجویز برای آنها معمولاً شامل تزریق زیر پوستی و در برخی موارد ژن ‌درمانی می شود.

دکتر کریستی بالانتاین، نویسنده اصلی این مطالعه، در بیانیه مطبوعاتی گفت: این یک روش بسیار موثر با نتایج قابل توجه است.قرص MK-0616 می تواند گزینه موثر دیگری را ارائه دهد. با استفاده از این قرص، استاتین ها و درمان های دیگر در دسترس، باید بتوانیم تقریباً کلسترول LDL همه بیماران را کنترل کنیم.

این آزمایش بالینی شامل 381 بزرگسال با سابقه بیماری قلبی یا عوامل خطرناک بیماری قلبی و میزان بالای کلسترول LDL بود. در ابتدای مطالعه، حدود 60 درصد از شرکت کنندگان قبلاً از استاتین استفاده می کردند و تقریباً 25 درصد آنان، تحت درمان با استاتین درمانی با شدت بالا بودند.

افراد مورد مطالعه به طور تصادفی به پنج گروه تقسیم شدند که به آن ها دارونما یا MK-0616 در چهار دوز مختلف با میزان 6 میلی گرم، 12 میلی گرم، 18 میلی گرم، یا 30 میلی گرم، ارائه شد. در حالی که آنها این داروها را به مدت هشت هفته ادامه دادند، محققان میزان کلسترول LDL آنها را قبل و بعد از آزمایش بررسی کردند.

نتایج امیدوار کننده کارآزمایی بالینی

نتایج این آزمایش نشان داده است که شرکت ‌کنندگانی که هر دوزی از این دارو را مصرف کردند، کاهش قابل‌ توجهی در میزان کلسترول LDL خود در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف می کردند، تجربه کردند. کسانی که 30 میلی گرم از دارو را مصرف کردند، افت بیش از 60 درصد از کلسترول خود را مشاهده کردند، در حالی که کسانی که 18 میلی گرم، 12 میلی گرم و 6 میلی گرم دریافت کردند، به ترتیب 59 درصد، 55 درصد و 41 درصد کسترول خونشان کاهش یافت. علاوه بر این، سایر شاخص های کلسترول ناسالم، مانند کلسترول غیر HDL و پروتئین ApoB نیز کاهش یافت.

مهمتر از همه، هیچ عارضه جانبی مضری در هیچ دوزی توسط تیم تحقیقاتی که به دنبال آزمایشات بیشتر برای بررسی جزئیات بیشتر قرص MK-0616 هستند، مشاهده یا گزارش نشد.

 

(زیرنویس عکس: تصویر سه بعدی از شریان مسدود شده توسط کلسترول در قلب)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.