درپوش برداری پردازنده Ryzen 7 8700G و آزمایش دمای منفی 25 درجه

یک کارشناس سخت‌افزار پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G را درپوش‌برداری کرد و به بررسی تراشه‌ی آن در دمای -25 درجه سانتیگراد پرداخت.

به گزارش تک‌ناک، برداشتن درپوش حرارتی (Delid) روشی است که توسط برخی از کاربران برای حذف درپوش حرارتی مجتمع (IHS) روی پردازنده و استفاده از خمیر حرارتی با کیفیت‌تر، مانند فلز مایع، انجام می‌شود. هدف اصلی این کار رسیدن به دمای پایین‌تر در هنگام انجام کارهای سنگین است.

کارشناس سخت‌افزار Der8auer ،معمولا هر پردازنده‌ی پرچمدار جدیدی که عرضه می‌شود را درپوش‌برداری می‌کند، مانند کاری که با پردازنده‌ی Core i9-14900K اینتل انجام داد. این بار، او تصمیم گرفت پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G را آزمایش کند و فرآیند کلی آن بسیار جالب بود.

برای شروع فرآیند برداشتن درپوش، Der8auer  از ابزار مخصوص Thermal Grizzly استفاده کرد و خوشبختانه، با وجود اینکه این ابزار برای سری Ryzen 7000 طراحی شده بود، به خوبی کار کرد. دلیل این امر این است که پردازنده‌های Ryzen 7000 و Ryzen 8000G دارای ابعاد یکسانی برای IHS و تراشه هستند و تنها تفاوت آن‌ها در PCB است.

digikala

پس از برداشتن IHS، مقایسه‌ای با پردازنده‌ی Ryzen 9 7900X AMD انجام شد و به طور پیش‌بینی شده، پردازنده‌ی مجتمع Ryzen 7 8700G هیچ CCD یا هسته‌ی I/O جداگانه‌ای نداشت، که مشابه چیزی است که در سری پردازنده‌های موبایلی می‌بینیم.

پردازنده‌های مجتمع AMD دارای طراحی یکپارچه هستند که تمام هسته‌ها و I/O را در یک تراشه جای می‌دهند. علاوه بر این، پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G از لحیم‌کاری استفاده نمی‌کند و در عوض از خمیر حرارتی بین IHS و تراشه استفاده می‌کند. برای جبران پایین‌تر بودن ارتفاع تراشه، AMD یک برجستگی در مرکز IHS ایجاد کرده است که کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.

سپس Der8auer ارتفاع تراشه‌ی پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G را اندازه‌گیری کرد و جالب اینجاست که حدود ۰.۵ میلی‌متر ثبت شد، که نشان می‌دهد محصولات خنک‌سازی مستقیم موجود با پردازنده‌های Hawk Point کار نمی‌کنند، زیرا آن‌ها برای سری Ryzen 7000 طراحی شده‌اند که دارای ارتفاع تراشه‌ی ۰.۸ میلی‌متر هستند.

با این حال، از نظر گسترده‌تر، برداشتن درپوش حرارتی پردازنده‌های مجتمع پتانسیل زیادی در بازار فروش ندارد و Der8auer اشاره کرده است که احتمالا ابزاری برای خنک‌سازی مستقیم سازگار با پردازنده‌های Hawk Point تولید نخواهد کرد.

در نهایت، Der8auer عملکرد حرارتی پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G را با استفاده از پدهای حرارتی گرافنی Kryosheet از Thermal Grizzly آزمایش کرد. با بنچمارک‌های مصنوعی، با استفاده از Kryosheet، کاهش قابل توجهی در دما مشاهده شد، به طور متوسط حدود ۱۰ درجه کاهش یافت.

گام بعدی استفاده از فلز مایع بود و همانطور که انتظار می‌رفت، نتایج به دست آمده فوق‌العاده بود، زیرا کاهش دما با فلز مایع بسیار بیشتر از چیزی بود که با پدهای حرارتی گرافنی دیدیم.

فرآیند برداشتن درپوش حرارتی پردازنده‌ی مجتمع واقعا جالب بود، در حالی که این پیاده‌سازی با استفاده از یک خنک‌کننده‌ی مناسب مزیت زیادی ندارد، برداشتن درپوش حرارتی زمانی به کار می‌آید که پردازنده‌ی مجتمع خود را در یک سیستم کوچک‌تر قرار دهید، با محدودیت‌هایی که در مورد خنک‌کننده‌ی مورد استفاده وجود دارد.

برداشتن درپوش حرارتی پردازنده‌ی مجتمع AMD Ryzen 7 8700G توانست دما را تا ۲۵ درجه کاهش دهد و همچنین باعث افزایش قابل قبولی در سرعت کلاک شود، که پتانسیل این فرآیند را نشان می‌دهد.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.