ساخت واکسن جدید برای مقابله با همه سویه های کرونا

دانشمندان با موفقیت یک واکسن جدید را روی حیوانات آزمایش کردند که می تواند در برابر همه سویه های موجود و آینده ویروس کرونا محافظت کند.

به گزارش تکناک، این واکسن جدید مبتنی بر فناوری آنتی ژن واکسن است که توسط محققان دانشگاه کمبریج و یک شرکت بیوتکنولوژی به نام Diosynvax Ltd توسعه داده شده است.

همه سویه های ویروس های SARS-CoV-2 دارای پروتئین های اسپایک روی سطح خود هستند که به آنها اجازه می دهد وارد سلول های میزبان شوند و آنها را آلوده کنند. واکسن های موجود در حال حاضر این پروتئین های اسپایک را هدف قرار می دهند، اما تنها قادرند در برابر انواع سویه های قبلی ویروس محافظت کنند.

این مسئله به این دلیل است که پروتئین های اسپایک با جهش ویروس همچنان در حال تغییر هستند. بنابراین تا زمانی که واکسنی که یک پروتئین اسپایک خاص را هدف قرار می دهد در دسترس قرار گیرد، یک سویه جدید از ویروس با یک پروتئین اسپایک جدید ظاهر می شود.

برخلاف واکسن‌های موجود در حال حاضر، واکسن کاندید جدید، آن بخش‌های حیاتی ویروس را که برای تکمیل چرخه زندگی خود به آن نیاز دارد، هدف قرار می‌دهد. جاناتان هینی، محقق ارشد و رئیس آزمایشگاه زئونوز ویروسی در کمبریج گفت: این روش به ما امکان می‌دهد واکسنی با تأثیر گسترده داشته باشیم که با وجود آن ویروس‌ها با مشکل مواجه شوند.

ویروس سارس یک تهدید بزرگ است

COVID-19 اولین بیماری مهم ناشی از ویروس SARS (سندرم تنفسی حاد شدید) نبود. در واقع اولین شیوع ناشی از سارس در سال 2002 در استان گوانگدونگ در چین گزارش شد. این بیماری عامل ایجاد اولین بیماری همه گیر قرن بیست و یکم بود که بیش از 8000 نفر را در 29 کشور به آن مبتلا کرد.

از زمان اولین شیوع (و پس از همه‌گیری کروناویروس)، ویروس‌های متعدد SARS-Cov-2  و سویه های آن‌ها آزادانه بین بدن حیوانات و انسان جریان دارند.

هینی گفت: در طبیعت، تعداد زیادی از این ویروس‌ها وجود دارند که امکان شروع همه گیری های بعدی را رقم می زنند. او افزود: ما می‌خواستیم واکسنی ارائه کنیم که نه تنها در برابر  SARS-CoV-2، بلکه در برابر همه سویه های آن محافظت کند.

محققان یک واکسن جدید ایجاد کردند که ترکیبی از زیست شناسی مصنوعی، تجزیه و تحلیل ساختار پروتئین، زیست شناسی محاسباتی و بهینه سازی سیستم ایمنی است. آنها ادعا می کنند که استفاده از این روش ها کارایی یک واکسن را افزایش می دهد و طیف محافظتی آن را در برابر شیوع ویروس های گذشته، فعلی و آینده گسترش می دهد.

فناوری آنتی ژن واکسن می تواند با همه ویروس های سارس مبارزه کند

در طول مطالعه خود، محققان با ساختار آنتی ژنی مواجه شدند که می تواند پاسخ های ایمنی را در برابر بسیاری از ویروس های SARS-Cov-2 و سارس تحریک کند. آنتی ژن ها پروتئین هایی هستند که در پاتوژن ها یافت می شوند و سیستم ایمنی بدن ما علیه آنها آنتی بادی تولید می کند.

محققان این آنتی ژن را با یک ایمونوژن DNA (ماده ژنتیکی که آنتی ژن را فعال می کند)، یک ویروس ضعیف و یک واکسن mRNA ترکیب کردند تا یک واکسن جدید تولید کنند. در گام بعدی، آنها از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری و آنتی‌ژن‌های مهندسی ساختاری برای تعیین دقیق بخش‌های یک ویروس که برای تکثیر و تکمیل چرخه حیات آن ضروری است، استفاده کردند.

این بخش ها به عنوان هدف برای واکسن آنها شناسایی شدند. در نهایت، آنها کاندید واکسن خود را بر روی موش‌ها، خرگوش‌ها و خوکچه هندی در برابر ویروس‌های مختلف کرونا آزمایش کردند. واکسیناسیون منجر به یک پاسخ ایمنی قوی در تمام این حیوانات شد.

این آنتی ژن‌های مصنوعی بهینه‌شده، پاسخ‌های ایمنی گسترده‌ای را ایجاد می‌کنند که مکان‌های کلیدی ویروس را هدف قرار می‌دهند که به راحتی نمی‌توانند تغییر کنند. این موضوع در را برای تولید واکسن‌هایی که در برابر ویروس‌هایی که ما هنوز درباره آن‌ها نمی‌دانیم، موثر هستند، باز می‌کند. هینی گفت: این یک فناوری واکسن فوق العاده متفاوت است. این یک نقطه عطف واقعی است.

این واکسن کاندید در حیوانات هم موفق و هم بی خطر است. دانشمندان در حال حاضر در حال انجام اولین آزمایشات انسانی واکسن آنتی ژن هستند.

اگر موفقیت آمیز باشد، این واکسن نحوه برخورد دانشمندان با ویروس ها را تغییر خواهد داد و جهان احتمالاً مؤثرترین واکسن های SARS-Cov-2 را خواهد داشت.

علاوه بر این، این واکسن پتانسیل ایجاد واکسن های مشابه برای ویروس هایی غیر از SARS-Cov-2  را نیز دارد.

این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.