اسپیس ایکس امکان کاشت مواد غذایی در مریخ را بررسی می‌کند

سفینه SpaceX Dragon

امروز، سفینه بدون سرنشین SpaceX Dragon به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب می‌شود تا در اصلی ترین ماموریت خود امکان کاشت مواد غذایی را مورد بررسی وکاوش قرار دهد.

به گزارش تکناک، در سفینه SpaceX Dragon ، که توسط موشک فالکون 9 پرتاب خواهد شد، یک جفت آرایه خورشیدی جدید برای ایستگاه فضایی و همچنین طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی و فناوری وجود خواهد داشت.

در این ماموریت آزمایشی برای کشت محصول گوجه فرنگی گنجانده شده است. کشت مواد غذایی در ایستگاه فضایی موضوع تحقیق بوده است، زیرا برای ماموریت‌های فضایی طولانی تر با خدمه، مانند مأموریت‌هایی که برای بازدید از مریخ برنامه‌ریزی شده است، لازم است غذا کشت داده شود تا فضانوردان بتوانند به مواد غذایی تازه دسترسی داشته باشند.

کشت مواد غذایی در فضا همچنین یک مؤلفه روانی  مفید برای فضانوردان است زیرا کشت و خوردن غذایی که خودتان تولید می کنید می تواند تحمل ماموریت را برای فضانوردان آسان تر کند. بسیاری از غذاهایی که تا به امروز در ایستگاه فضایی بین‌المللی کشت شده اند، گیاهان برگ‌دار بوده‌اند (اگرچه آزمایش‌هایی نیز در زمینه پرورش فلفل قرمز، تربچه و غیره انجام شده است)، بنابراین آزمایش جدید به نام VEG-05، رشد گوجه‌فرنگی را آزمایش می‌کند. این آزمایش همچنین بررسی تاثیر نور و کود روی رشد آنها را نیز در فضا بررسی میکند.

آزمایش دیگر این ماموریت به بررسی باکتری های موجود در روده انسان به نام باسیلوس سوبتیلیس می پردازد که به پیشگیری از بیماری های ناشی از غذا کمک می کند و از سلامت روده محافظت می کند. این آزمایش چگونگی تأثیرپذیری DNA این باکتری توسط پروازهای فضایی را مشاهده خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد میکروبیولوژی در فضا داشته باشیم و به حفظ سلامت فضانوردان کمک کنیم.

digikala

همچنین آزمایش‌هایی شامل بررسی ساختار کره‌های شیشه‌ای و فلزی تولید شده در گرانش صفر، آزمایش نوعی چسب استخوانی است که می‌تواند به بیماران مبتلا به پوکی استخوان کمک کند تا بعد از شکستگی استخوان‌ها سریع‌تر بهبود یابند، و کار بر روی ایمپلنتی که می تواند به طور خودکار داروها را در صورت نیاز به بیماران تزریق، و  حتی دوز را در صورت لزوم تغییر دهد در این ماموریت فضایی گنجانده شده است.

همچنین تعدادی آزمایش های این ماموریت توسط دانشجویان طراحی شده است، از جمله آزمایشی از کالیفرنیا که به دنبال چگونگی جوانه‌زنی دانه‌های هویج در فضا است، و آزمایشی که توسط دانش‌آموزان در میشیگان برای مشاهده چگونگی تجزیه زغال اخته طراحی شده است، که می‌تواند برای دفع موثر ضایعات غذایی مفید باشد.

همه این آزمایش‌ها در ماموریت SpaceX CRS-26 که قرار است امروز به فضا پرتاب شود قرار دارد.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.