فضانوردان چینی به ایستگاه فضایی تیان گونگ رسیدند

پس از پرتابی موفقیت آمیز سه فضانورد غیرنظامی به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین رسیدند و گفته شده برنامه کاری متنوعی برای آن تدارک دیده شده است.

به گزارش تکناک، خدمه با فضاپیمای Shenzhou-16 (کشتی الهی) که با موشک Long March-2F از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در صحرای گبی شمال غربی چین در ساعت 01:31 به وقت گرینویچ پرتاب شد، به سمت ایستگاه فضایی حرکت کردند.حدود 19 دقیقه پس از بلند شدن، آژانس فضایی چین (CMSA) پرتاب موفقیت آمیز خدمه را اعلام کرد.

پس از یک سفر هفت ساعته، فضاپیما به ماژول هسته Tianhe ایستگاه که در 248 مایل (400 کیلومتر) بالاتر از سطح زمین قرار دارد، متصل شد.

اداره ملی فضایی چین این سه فضانورد را به عنوان بخشی از برنامه جایگزینی خدمه به پایگاه فضایی مداری فرستاد.

آزمایش‌های درون مدار بر اساس پدیده‌های کوانتومی جدید

خدمه جدید جایگزین فضانوردان چینی (خدمه Shenzhou-15) خواهد شد که از نوامبر 2022 مستقر شده اند. خدمه Shenzhou-16 به احتمال زیاد تا پنج ماه آینده در فضا خواهند ماند.

جینگ هایپنگ، فرمانده، برای چهارمین بار به فضا می رود که یک رکورد برای فضانوردان این کشور است. اولین غیرنظامی گوی هایچائو، استاد دانشگاه Beihang در پکن با تخصص در برنامه های کاربردی محموله است و ژو یانگژو، یک مهندس پرواز فضایی، بقیه خدمه را تشکیل می دهند. هایچائو و یانگژو برای اولین بار از فضا بازدید خواهند کرد.

طبق گزارشی در ساوت چاینا مورنینگ پست، خدمه آزمایش‌های مختلفی را در مدار انجام خواهند داد. برخی از آنها بر اساس پدیده‌های کوانتومی جدید، سیستم‌های فرکانس زمانی-فضایی با دقت بالا، راستی‌آزمایی نسبیت عام، و منشأ حیات هستند.

جان لی کا-چیو، مدیر اجرایی گفت: پس از پرتاب موفقیت آمیز، آرزوها شروع به شکل گرفتن کردند. ماموریت فضایی سرنشین دار Shenzhou 16 دومین ماموریت برنامه فضایی سرنشین دار کشور در سال جاری است، همچنین اولین ماموریت سرنشین دار ایستگاه فضایی در مرحله کاربرد و توسعه آن است. لی در ادامه افزود: تلاش‌های اکتشاف فضایی با سرنشین کشور در حال پیشرفت و موفقیت مداوم است، این باعث می‌شود من احساس غرور و افتخار کنم..

 

ایستگاه فضایی اکنون به طور کامل فعال است

چندین ماموریت سرنشین دار منجر به تکمیل سه ماژول تیانگونگ در اواخر سال 2022 شد. آژانس فضایی قصد دارد ایستگاه فضایی را حداقل برای یک دهه با حضور خدمه نگه دارد. بر اساس گزارش ها، ایستگاه فضایی چین 20 درصد بزرگتر از ایستگاه فضایی بین المللی است.

در همین حال، چین همچنین در حال کار بر روی برنامه‌هایی برای گسترش پایگاه فعلی با یک ماژول جدید است که به احتمال زیاد به ایستگاه فضایی T شکل موجود متصل خواهد شد.

علاوه بر این، چین چندین طرح اکتشاف فضایی دیگر نیز در دست اجرا دارد. از جمله ساخت یک تلسکوپ فضایی بزرگ است. آژانس فضایی قصد دارد تلسکوپ فضایی به نام Xuntian را در مدار قرار دهد که به معنای بررسی آسمان ها است. میدان دید این تلسکوپ فضایی 350 برابر وسیع تر از میدان دید تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.