فواید شگفت‌انگیز ورزش بدمینتون برای سلامتی

بدمینتون یک ورزش محبوب است که می تواند برای هر سنی و سطوح آمادگی جسمانی انجام شود. بدمینتون نه تنها راهی برای فعال ماندن و سوزاندن کالری فراهم می کند، بلکه به عنوان یک راه عالی برای بهبود سلامت عمل می‌کند.

به گزارش تکناک، بازی بدمینتون به‌طور مداوم با تعدادی از فواید سلامتی از جمله بهبود تناسب اندام قلبی عروقی، تقویت ذهن و افزایش تراکم استخوان مرتبط است. اگر علاقه‌مندید که با بازی بدمینتون سلامت خود را افزایش دهید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

از آنجایی که بدمینتون می‌تواند یک فعالیت سریع باشد، شانس زیادی برای افزایش ضربان قلب وجود دارد. با انجام این کار، این بازی به سیستم قلبی عروقی شما تمرین خوبی می دهد. نه تنها استقامت ایجاد می کند، بلکه می‌تواند جریان خون را نیز بهبود بخشد.

در واقع، یک مطالعه منتشر شده در مجله Journal of Sports Sciences نشان داد که بازی بدمینتون ممکن است جذب اکسیژن شما را بهبود بخشد و کارایی سیستم قلبی عروقی را افزایش دهد، بنابراین سلامت قلب را افزایش می‌دهد. همچنین به شما کمک می‌کند تا اگر به‌طور مداوم بازی کنید، به اهداف ورزشی توصیه شده هر هفته دست یابید.

عملکرد شناختی را تقویت می‌کند

تحقیقات نشان داده است که بازی بدمینتون می‌تواند عملکرد شناختی شما را بهبود بخشد. در واقع، یک مطالعه منتشر شده در مجله Exercise Science and Fitness  نشان داد که بازی بدمینتون عملکرد اجرایی را بهبود می‌بخشد. افرادی که به‌طور مداوم بدمینتون بازی می‌کردند، بهبودهایی در تصمیم‌گیری، توجه و حافظه کاری از خود نشان دادند.

در همین حال، مطالعه دیگری نشان داد که بدمینتون به‌طور بالقوه می‌تواند یک مداخله موثر برای بهبود عملکرد اجرایی بزرگسالان با ناتوانی ذهنی خفیف باشد. محققان کشف کردند که افراد هنگام استفاده از بدمینتون به عنوان درمان، بهبودهایی را در وظایف حافظه کاری خود تجربه می‌کنند.

تراکم استخوان را بهبود می‌بخشد

بازی بدمینتون مستلزم این است که بتوانید مسیر را سریع تغییر دهید و پرش‌های انفجاری انجام دهید. همچنین هنگام این بازی از تمام بدن استفاده می‌شود. این نوع حرکات به استخوان‌های شما فشار وارد می‌کنند و رشد و تقویت استخوان را تحریک می‌کنند. در نتیجه، این ورزش می‌تواند منجر به افزایش تراکم و استحکام استخوان شود.

در واقع یک مطالعه منتشر شده در مجله Sport and Exercise ترکیه نشان داد که بازیکنان بدمینتون تراکم استخوان بیشتری در ران، بازوها، ستون فقرات کمری و ساق پا در مقایسه با بازیکنان هاکی دارند. این امر به ویژه برای افرادی که مستعد ابتلا به پوکی استخوان یا سایر بیماری‌های مشابه هستند، مهم است.

کلسترول مفید را افزایش می‌دهد

وقتی میزان کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول مفید را افزایش دهید، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید. در واقع، یک مطالعه نشان داد افرادی که به‌طور منظم بدمینتون بازی می‌کنند، کلسترول HDL بالاتری دارند.

به علاوه، سطح HDL آنها به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از افرادی بود که در سایر اشکال ورزش هوازی شرکت کردند. این خبر خوبی برای کسانی است که نیاز به بهبود سطح کلسترول خود دارند و می‌خواهند ورزش راکتی انجام دهند.

خطر مرگ را کاهش می‌دهد

جای تعجب نیست که بدمینتون مانند سایر ورزش‌های راکتی خطر مرگ را بیش از هر نوع ورزش دیگری کاهش می‌دهد. در واقع، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) نشان داد که در حالی که بسیاری از انواع فعالیت بدنی خطر مرگ را برای افراد مسن کاهش می‌دهد، ورزش‌های راکتی مانند بدمینتون 27٪ خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد

ورزش مداوم یک عامل مهم پیشگیری کننده برای بیماری‌های مزمن مانند دیابت است. انجمن دیابت آمریکا نشان می‌دهد که 150 دقیقه فعالیت بدنی ساختاریافته در هفته می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که در معرض خطر هستند جلوگیری کند یا به تاخیر بیاندازد.

انجام این کار با بازی بدمینتون آسان است، به خصوص که یک بازی معمولاً حدود 40 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. طولانی‌ترین مسابقه بدمینتون ثبت شده، دو ساعت و 41 دقیقه بود و شامل رقابت بین ژاپن و اندونزی بود.

استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

تقریباً هر نوع ورزش یک کاهش دهنده استرس طبیعی است و بازی بدمینتون نیز از این قاعده مستثنی نیست. این بازی می‌تواند باعث ترشح اندورفین شود که مواد شیمیایی طبیعی بدن برای احساس خوب و کاهش استرس است.

علاوه بر این، تمرکز مورد نیاز برای بازی بدمینتون ممکن است مغز شما را مشغول نگه دارد تا زمانی برای تمرکز بر روی چیزهایی که باعث استرس یا نگرانی شما می‌شوند نداشته باشید. به علاوه، هجوم هورمون‌های احساس خوب ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که برای کاهش اضطراب به آن نیاز دارید.

ارتباطات اجتماعی را تقویت می‌کند

تعامل اجتماعی منظم بخش مهمی از سلامت و رفاه کلی است و بازی بدمینتون ممکن است این نیاز را برطرف کند. از آنجایی که این یک بازی انفرادی نیست، صرف نظر از اینکه با دوستان، خانواده یا در یک لیگ بازی می‌کنید، ارتباط اجتماعی را تشویق می‌کند.

هماهنگی دست و چشم و زمان واکنش را بهبود می‌بخشد

بدمینتون یک بازی سریع با یک شاتل (یا پرنده) است که با سرعت بالایی حرکت می‌کند. برای بازی خوب، به هماهنگی خوب دست و چشم، زمان واکنش سریع، مهارت‌های تمرکز قوی و توانایی هوشیاری نیاز دارید. حتی اگر در ابتدا در همه این زمینه‌ها خوب نباشید، به مرور زمان بهبود خواهند یافت.

به علاوه، بدمینتون مانند تنیس نیست. شما باید آماده باشید که فورا توپ را برگردانید. به همین دلیل، زمان اضافی برای فکر کردن وجود ندارد، شما فقط باید سریع واکنش نشان دهید. در نتیجه، این رفت و برگشت سریع نیاز به رفلکس‌های تیز و زمان واکنش سریع دارد. توسعه و تنظیم دقیق این مهارت‌ها در سایر زمینه‌های زندگی شما نیز مفید خواهد بود.

تعادل، هماهنگی و چابکی را تشویق می‌کند

برای بازی بدمینتون به تعادل و هماهنگی نیاز دارید. نه تنها باید بتوانید مسیر را به سرعت تغییر دهید، بلکه باید بتوانید در حین انجام این کار روی پای خود بمانید. حتی اگر هنگام شروع بهترین تعادل و هماهنگی را نداشته باشید، به مرور مهارت‌هایی در این زمینه ایجاد خواهید کرد که می‌تواند در جلوگیری از افتادن و بهبود وضعیت بدن شما مفید باشد.

همچنین متوجه بهبود چابکی و هماهنگی عضلات خواهید شد. این بهبود می‌تواند در فعالیت‌های کاربردی روزمره نیز استفاده شود و انجام حرکاتی که بخشی از زندگی روزمره هستند را برای شما آسان‌تر کند.

چگونه بدمینتون را شروع کنیم؟

بدمینتون که بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان آن را بازی می‌کنند، ورزش محبوبی است که به راحتی برای افراد مختلف قابل دسترسی است.

اگر این ورزشی است که دوست دارید آن را امتحان کنید، اولین قدم پیدا کردن مکانی برای بازی مانند در حیاط خود، یک مرکز اجتماعی، یا در یک پارک محلی است. برخی از جوامع حتی گروه‌های بدمینتون را ارائه می‌دهند.

همچنین شما به چند وسیله اولیه تجهیزات نیاز خواهید داشت. این وسایل عبارتند از راکت توپ و برخی اوقات یک تور. همچنین شما باید قبل از انجام بازی با قوانین اولیه بدمینتون از جمله نحوه سرویس دادن، نحوه گلزنی و ابعاد زمین آشنا شوید. این قوانین کمک می‌کند تا بازی از همان ابتدا روان‌تر پیش برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.