مشترکان اینترنت سیار در ایران از مرز 97 میلیون گذشت

توسعه شبکه موبایل

با توجه به نرخ سرمایه‌گذاری اپراتورها و  و تعداد مشترکان اینترنت پر سرعت طبق گزارش‌های آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، می‌توان به استان‌های اول تا سوم از منظر میزان توجه اپراتورها در حوزه‌های G3 و G4 پی برد.

به گزارش تک ناک ، امروزه بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ شاهد انقلاب در عرصه‌ی اطلاعات و ارتباطات هستیم. در این عصر، اینترنت بیشترین تغییر و تحول‌ ها را در سبک زندگی ها رقم زده است به طوری که نبود آن می تواند اختلالات زیادی را در همه زمینه‌ ها ایجاد کند.

با توجه به این موضوع، اپراتورهای ارتباطی به عنوان متولیان توسعه ارتباطات مخابراتی بیش از پیش در تلاش هستند تا امکانات و زیرساخت های خود را جهت بسط ظرفیت‌های اینترنت در سطح کشور بکار گیرند تا ضمن پاسخگویی به نیاز مشترکان، بر دامنه سود کسب‌وکار خود نیز بیفزایند.

بنا به اهمیت این موضوع، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گزارشی آمار تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت در دو بخش «ثابت» و «سیار» را به تفکیک استان ها در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ اعلام کرده است.
طبق این گزارش، تعداد کل مشترکان اینترنت پهن‌باند «سیار» در کشور به بیش از ۹۷ میلیون رسیده است.نکته جالب توجه در گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تفکیک تعداد اشتراک‌های هر استان و رتبه‌بندی براساس «ضریب نفوذ اشتراک پهن باند» در استان‌هاست.

بر این اساس، بیشترین ضریب نفوذ اشتراک پهن باند سیار به ترتیب متعلق به استان‌‌های «البرز» با ۱۴۰ درصد، «تهران» با ۱۳۰ درصد، «خراسان شمالی» با ۱۲۶ درصد، «قم» با ۱۲۳ درصد و «قزوین» با ۱۲۲ درصد است.
اگر همزمان با در نظر گرفتن این آمار استانی، به جدول «پوشش جمعیتی اپراتورهای همراه اول و ایرانسل» به عنوان دو اپراتور اصلی و غالب کشور در تکنولوژی‌های مختلف نیز نگاهی بیندازیم، متوجه نکات ظریفی در حوزه سرمایه‌گذاری آنها می‌شویم.

برای شفاف شدن این بحث، عملکرد اپراتورها و وضعیت پوشش جمعیتی آنها در تکنولوژی نسل‌های سوم و چهارم را برگرفته از گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بررسی می‌کنیم.

همراه اول تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، با زیر بار بردن بیش از ۱۸ هزار سایت G4 توانسته ۸۱ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات این نسل از فناوری درآورد و همچنین با بهره‌برداری بیش از 20 هزار سایت ارتباطی G3، ۸۵ درصد حوزه جمعیتی کشور را نیز با این نسل از فناوری تحت پوشش خدمات خود قرار دهد.

بیشترین پوشش جمعیتی اپراتور اول تلفن همراه کشور در حوزه G4 مربوط به استان‌های تهران با ضریب نفوذ ۹۹ درصد، البرز با ۹۸ درصد و قم با ۹۷ درصد است.
همچنین در تکنولوژی G3، بیشترین ضریب نفوذ همراه اول در استان‌های تهران و البرز با ۹۹ درصد و قم با ۹۸ درصد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.