مشکلات رایج میکروفون گوشی های اندرویدی + راه حل

میکرووفون گوشی اندرویدی

در عصر ارتباطات فوری، گوشی های اندرویدی به ابزارهایی بی‌نظیر برای اتصال و ارتباط با دیگران تبدیل شده‌اند.

به گزارش تکناک، برای ارسال پیام‌های صوتی در واتساپ، تماس گرفتن یا ضبط ویدیوها، دستگاه‌های موبایل ما نقش کلیدی ایفا می‌کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است میکروفون گوشی اندروید شما آنطور که انتظار دارید عمل نکند و موجب مشکلاتی مانند صدای نامفهوم، صدای پایین یا سکوت کامل شود.

در این مقاله، مشکلات رایج مرتبط با میکروفون گوشی های اندرویدی را بررسی کرده و راه حل‌های عملی ارائه خواهیم داد.

میکروفون گوشی اندرویدی

  1. قاب گوشی و محافظ صفحه خود را بررسی کنید

قبل از ورود به راه حل‌های پیچیده، با مباحث پایه شروع کنید. اگر از یک کیس یا پوشش صفحه استفاده می‌کنید، احتمالاً ممکن است میکروفون را مسدود کنند. کیس‌های ارزان قیمت و غیررسمی اغلب با طراحی گوشی شما کاملاً هماهنگ نیستند و قسمتی یا کلی از سوراخ‌های میکروفون را مسدود می‌کنند. همچنین، مطمئن شوید که پوشش صفحه به درستی قرار داده شده و میکروفون را مسدود نمی‌کند.

  1. تلفن خود را مجددا راه اندازی کنید و به روز رسانی ها را بررسی کنید

گاهی اوقات، ساده ترین راه حل می تواند معجزه کند. راه‌اندازی مجدد گوشی هوشمند می‌تواند فرآیندهای پس‌زمینه را پاک کند و مشکلات جزئی مؤثر بر عملکرد میکروفون شما را برطرف کند.

برای انجام این کار، دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید، «Power off» را انتخاب کنید، یک دقیقه صبر کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید. اگر مشکل ادامه داشت، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری معلق را که می‌تواند اشکالات احتمالی را برطرف کند، بررسی کنید. برای جستجوی به‌روزرسانی‌ها، به Settings” > “System” > “Advanced” > “System Updates (مسیر ممکن است بسته به مدل تلفن شما متفاوت باشد) بروید.

  1. مجوزهای دسترسی میکروفون را تأیید کنید

در برخی موارد، مشکلات میکروفون گوشی های اندرویدی از دسترسی‌های برنامه ناشی می‌شوند. برخی از برنامه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا دسترسی میکروفون را فعال یا غیرفعال کنید. بنابراین، حتی اگر میکروفون شما به درستی کار می‌کند، محدودیت‌های نرم‌افزاری ممکن است باعث شود برخی برنامه‌ها از استفاده از آن منع شوند. برای رفع این مشکل، به ““Settings” > “Security and privacy” > “Privacy” (مسیر ممکن است براساس تولیدکننده متفاوت باشد) بروید و مطمئن شوید که “Microphone access” فعال شده است. علاوه بر این، منوی “Application permissions” را بررسی کنید تا دسترسی برنامه‌های خاصی را مدیریت کنید.

  1. تنظیمات صدا را بررسی کنید

برخی میکروفون گوشی های اندرویدی ویژگی‌هایی مانند لغو نویز را ارائه می‌دهند که ممکن است بر کیفیت میکروفون شما در طول تماس‌ها یا ضبط‌ها تأثیر بگذارد. برای بررسی اینکه آیا این ویژگی بر روی میکروفون شما تأثیر می‌گذارد یا خیر، به “Settings” > “Call settings” > “Sound settings” (مسیر ممکن است براساس مدل گوشی شما متفاوت باشد) بروید و لغو عملکرد کاهش نویز را فعال کنید.

پس از انجام این تغییر، گوشی خود را مجدد راه‌اندازی کنید تا ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر. علاوه بر این، بررسی کنید که گوشی شما به هدست یا دستگاه دیگری با میکروفون متصل است یا خیر، زیرا این می‌تواند عملکرد میکروفون را تحت تأثیر قرار دهد. برای این کار، به “Settings” > “Connected devices” بروید و هر دستگاه متصلی که ممکن است مزاحمت ایجاد کند را غیرفعال کنید.

  1. تداخل برنامه های شخص ثالث را شناسایی کنید

برنامه‌های شخص ثالث با دسترسی به میکروفون گوشی های اندرویدی گاهی اوقات ممکن است با تنظیمات گوشی شما تداخل ایجاد کنند. برای تشخیص اینکه آیا یک برنامه مشکل ایجاد می‌کند یا خیر، از حالت ایمنی گوشی خود استفاده کنید که موقتاً برنامه‌های شخص ثالث را غیرفعال می‌کند. برای دسترسی به حالت ایمن، دکمه روشن یا خاموش را فشار داده و نگه دارید تا منوی خاموش شدن ظاهر شود، سپس safe mode را انتخاب کنید. در حالت ایمن، با استفاده از برنامه پیش فرض تماس گیری یا ضبط یادداشت صوتی، میکروفون خود را آزمایش کنید. اگر همه چیز به درستی کار کند، با رفتن به “Settings” > “Applications” > “Application Manager” > “Microphone”، می‌توانید برنامه مشکل‌زا را شناسایی کنید. اگر متوجه برنامه‌های جدیدی شدید که ممکن است باعث این مشکل شده باشد، دسترسی میکروفون را لغو کنید یا برنامه ای که باعث این مشکل شده است را حذف کنید.

  1. میکروفون خود را تمیز کنید

به مرور زمان، گرد و غبار و آلودگی می‌تواند در سوراخ‌ها یا توری میکروفون شما جمع شود، حتی اگر گوشی شما دارای گواهی مقاومت در برابر گرد و غبار باشد. معمولاً میکروفون در نزدیکی پورت شارژ در قسمت پایینی گوشی قرار دارد. برای تمیز کردن آن، می‌توانید از چسب مخصوص برای جدا کردن گرد و غبار استفاده کنید و در صورتی که توسط توری محافظت می‌شود، به آرامی از یک مسواک نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

در نتیجه، مشکلات میکروفون گوشی های اندرویدی  شما ممکن است از منابع مختلفی از جمله موانع فیزیکی، تنظیمات نرم‌افزاری، برنامه‌های شخص ثالث و تجمع آلودگی نشأت گیرند. با دنبال کردن این مراحل رفع مشکل، می‌توانید مشکلات معمول میکروفون را شناسایی و رفع کنید و اطمینان حاصل کنید که گوشی هوشمند شما برای تمام نیازهای ارتباطی به بهترین شکل عمل کند. بنابراین، به خاطر داشته باشید که اگر مشکل پس از امتحان این راه‌حل‌ها همچنان باقی بماند، ممکن است نیاز به کمک یک تکنسین حرفه‌ای باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.