نوع جدیدی از تصویرگرهای نوری ساخته شد

 محققان هلندی اخیرا نوع جدیدی از تصویرگرهای نوری (imager) معرفی کرده اند که با حساسیت به امواج مادون قرمز نزدیک می تواند از عملکرد بدون لمس پشتیبانی کند.

به گزارش تکناک، اکثر دستگاه های موجود از طریق حس لامسه، یا از طریق صفحه نمایش لمسی یا ماوس، کنترل از راه دور، صفحه کلید و سایر تجهیزات کار می کنند. با این حال، برخی از مهندسان سعی کرده‌اند رابط‌های جایگزینی را معرفی کنند که کاربران را الزام به لمس چیزی نکند ، زیرا این رابط‌ها می‌توانند بهداشتی‌تر باشند.

به عنوان مثال، مطالعات گذشته نشان داد که تلفن‌های هوشمند اغلب کثیف‌تر و پر باکتری‌تر از توالت‌های معمولی هستند، زیرا اغلب لمس می‌شوند اما به ندرت تمیز می‌شوند. رابط های بدون لمس به کاربران این امکان را می دهند که بدون دست زدن به دستگاه های خود با آنها کار کنند، بنابراین به احتمال زیاد باکتری های تجمع یافته روی آنها محدود می شود.

این تصویرگر که در مقاله‌ای در Nature Electronics معرفی شده است، می‌تواند در بالای نمایشگرهای مختلف دستگاه به کار رود و در نهایت به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از ژست‌های حرکتی یا یک خودکار چراغ دار (به عنوان مثال، خودکاری که به عنوان چراغ قوه عمل می‌کند) از آن استفاده کنند.

بسیاری از رابط‌های کاربری بدون لمس که در سال‌های اخیر پیشنهاد شده‌اند به کاربران اجازه می‌دهند دستگاه‌ها را با استفاده از حرکات دست کنترل کنند. این رابط‌ها معمولاً به استفاده از دوربین‌هایی که به امواج مادون قرمز نزدیک متکی هستند. این دوربین‌ها می‌توانند محیط‌ها را در شرایط نور کم به دقت حس کنند.

در حالی که برخی از این سیستم ها می توانند به طور موثر ژست ها را تشخیص دهند، اما اغلب دارای میدان دید محدود هستند و نیاز به کالیبراسیون دارند. محققان سازمان هلندی برای پژوهشگران علمی کاربردی و همکارانشان تصمیم گرفتند یک تصویرگر نوری ایجاد کنند که بتواند بر این محدودیت ها غلبه کند و به راحتی با نمایشگرهای تجاری موجود ادغام شود.

تاکشی کامیجو، آلبرت جی.ام. ون بریمن و همکارانشان از چند دانشگاه هلندی در مقاله خود نوشتند: ما یک رابط کاربری بدون لمس را معرفی می کنیم که مبتنی بر یک آرایه ردیاب نوری ارگانیگ شفاف و حساس به امواج مادون قرمز نزدیک است. این رابط کاربری بدون لمس می تواند در بالای صفحه نمایش استفاده شود. شفافیت نوری با استفاده از یک شبکه مسی چاپ شده به عنوان الکترود رسانای شفاف پایینی و آرایه‌ای از زیرپیکسل‌های آشکارساز نوری ارگانیک طرح‌دار بدست می آید.

تصویرگر نوری معرفی شده توسط کامیجو، بریمن و همکارانشان برای چشم انسان شفاف به نظر می رسد. همچنین می توان آن را به راحتی در مقابل نمایشگرهای معمولی و در دسترس قرار داد که میدان دید و دقت موقعیت آن را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

این تصویرگر در آزمایش های اولیه، عملکرد قابل توجهی داشت، زیرا می توانست حرکات و تغییرات محیط را با دقت خوبی تشخیص دهد. محققان همچنین آن را روی یک نمایشگر لپ‌تاپ معمولی ادغام کردند و نشان دادند که می‌تواند تعاملات مبتنی بر ژست و قلم را با لپتاپ فعال کند.

کامیجو، بریمن و همکارانشان در مقاله خود نوشتند: مدل‌سازی الکترواپتیکی برای بهینه‌سازی طراحی حسگر تصویر استفاده می‌شود که منجر به آشکارندگی نوری تقریباً 1012 جونز در 850 نانومتر و عبور نور مرئی بالای 70 درصد می شود. ما نشان دادیم که تصویرگر می‌تواند به‌عنوان یک رابط کاربری بدون لمس با خودکار نوری کنترل‌شده و با اشاره به هنگام ترکیب با نمایشگر تجاری استفاده شود.

در آینده، تصویرگر نوری جدید ایجاد شده توسط این تیم از محققان می تواند بیشتر توسعه یابد و در مقیاس بزرگ ساخته شود تا تعامل بدون لمس با دستگاه های مختلف را امکان پذیر کند. علاوه بر این، می‌تواند الهام‌بخش ایجاد دستگاه‌های امیدوارکننده دیگری باشد که از رابط‌های مبتنی بر ژست حرکتی و خودکار نوری پشتیبانی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.