واکسیناسیون کووید درمان سرطان را بهبود می‌بخشد

نازوفارنکس یک بیماری رایج در کشورهای جنوب شرقی آسیا است. با این حال، به نظر می رسد نگرانی ها مبنی بر اینکه این درمان ممکن است با واکسیناسیون کووید تعامل نامطلوب داشته باشد، بی اساس است.

 بر اساس یک مطالعه، داروهای درمان سرطان پس از واکسیناسیون کووید با واکسن چینی سینوواک نسبت به بیماران واکسینه نشده بهتر عمل کردند.

به گزارش تکناک، بیماران مبتلا به سرطان نازوفارنکس(مجرای تنفسی)  اغلب با داروهای فعال‌کننده سیستم ایمنی در برابر تومور، درمان می شوند.

دانشمندان از تاثیر واکسیناسیون کووید-19 بر کاهش موفقیت درمان سرطان یا عوارض جانبی شدید آن واهمه داشتند. مطالعه اخیر اکنون همه مسائل را در این زمینه روشن کرده‌است

نتایج این مطالعه که توسط دانشگاه‌های بن و شانشی در جمهوری خلق چین انجام شد، به‌عنوان «نامه‌ای به سردبیر» در مجله Annals of Oncology منتشر شد، و در حال حاضر به صورت آنلاین در دسترس است.

بسیاری از سلول‌های سرطانی قادر به از بین بردن پاسخ ایمنی بدن هستند. آنها با فشار دادن نوعی دکمه روی سلول های ایمنی، گیرنده PD-1، این کار را انجام می دهند. به این ترتیب آنها عملاً این نیروهای دفاعی درون زا را خاموش می‌کنند. از داروها برای مسدود کردن گیرنده های PD-1 استفاده می‌شود و این امر موجب مبارزه موثرتر سیستم ایمنی با تومور می‌گردد.

واکسیناسیون کووید همچنین پاسخ ایمنی را تحریک و گیرنده PD-1 را درگیر می کند. دکتر جیان لی از موسسه پزشکی مولکولی و ایمونولوژی تجربی (IMMEI) در بیمارستان دانشگاه بن توضیح می دهد: بیم آن می رفت که واکسن با درمان ضد PD-1 سازگار نباشد. این خطر به ویژه در مورد سرطان نازوفارنکس(مجرای تنفسی)، که مانند ویروس SARS Cov-2، دستگاه تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد، صادق است.

این بیوانفورماتیک به همراه شرکای خود از جمهوری خلق چین اکنون موجه بودن این نگرانی را بررسی کرده‌اند. بیش از 1500 بیمار تحت درمان در 23 بیمارستان از سراسر چین در این تجزیه و تحلیل شرکت کردند. چنین مطالعات چند مرکزی بسیار آموزنده در نظر گرفته می شود زیرا شرکت کنندگان بسیار متنوع و بعلاوه، نتایج با ویژگی های منطقه ای تحریف نمی شوند.

بیماران واکسینه شده بهتر به درمان سرطان پاسخ دادند

در زیرمجموعه‌ای از373 نفر مبتلا به سرطان، با واکسن چینی کووید-19 سینوواک واکسینه شده بودند. پروفسور دکتر کریستین کورتس، مدیر IMMEI و عضو منطقه تحقیقاتی بین رشته‌ای زندگی و سلامت توضیح می‌دهد: به‌طور شگفت‌انگیزی، آن‌ها به‌طور قابل‌توجهی به درمان ضد PD-1 بهتر از بیماران واکسینه نشده پاسخ دادند. علاوه بر این، اغلب آنها عوارض جانبی شدیدی تجربه نکردند. محققان نمی توانند به طور قطع درمان موفق تر همراه با واکسیناسیون را عنوان کنند.

پروفسور دکتر چی می از بیمارستان دانشگاه شانشی می گوید: ما می‌توانیم فرض کنیم این واکسیناسیون سلول های ایمنی خاصی را فعال کرده که سپس به تومور حمله می کنند و اکنون این فرضیه باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

سرطان نازوفارنکس(مجرای تنفسی) در این کشور بسیار نادر است. با این حال، در جنوب چین و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا، این بیماری گسترده است. یکی از دلایل مشکوک این امر استفاده مکرر از دستگاه تهویه در مناطق گرم و مرطوب است. به نظر می رسد عوامل تغذیه ای نیز نقش مهمی دارند. در تایوان، سرطان نازوفارنکس(مجرای تنفسی) در حال حاضر یکی از علل اصلی مرگ و میر در میان مردان جوان محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.