ورشکستگی خالق ChatGPT را تهدید می کند

استودیوی هوش مصنوعی OpenAI که هوش مصنوعی را با ربات چت خود ChatGPT محبوب کرد، گزارش داده با یک بحران مالی مواجه است که می تواند منجر به ورشکستگی آن شود.

به گزارش تکناک، طبق گزارش مجله Analytics India، شرکت OpenAI هر روز 700،000 دلار برای اجرای ChatGPT که یکی از خدمات هوش مصنوعی شاخص خود است خرج می کند. این ربات چت که از یک مدل زبان قدرتمند به نام GPT استفاده می کند، می تواند مکالمات واقع بینانه و جذابی را در مورد موضوعات مختلف ایجاد کند.

با این حال، علی رغم قابلیت های چشمگیر، ChatGPT نتوانسته درآمد کافی برای پوشش هزینه های OpenAI ایجاد کند. استودیوی هوش مصنوعی همچنین سعی کرده از نسخه های جدیدتر GPT خود مانند GPT-3.5 و GPT-4 درآمدزایی کند، اما موفقیت چندانی نداشته است.

کاهش پایگاه کاربران

این گزارش همچنین نشان می دهد که پایگاه کاربران OpenAI در چند ماه گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. بر اساس گزارش SimilarWeb، تعداد کاربرانی که از وب سایت ChatGPT بازدید کردند در جولای 2023 نسبت به ژوئن 12 درصد کاهش یافت و از 1.7 میلیارد به 1.5 میلیارد بازدید رسید. این آمار شامل کاربرانی نمی شود که از API های OpenAI استفاده می کنند، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد به GPT دسترسی داشته باشند و آن را در برنامه های خود ادغام کنند.

با این حال، APIهای OpenAI با چندین مدل زبان منبع باز که برای استفاده و تغییر رایگان هستند، مانند LLaMA 2، با رقابت روبرو هستند. این مدل‌ها را می‌توان بر خلاف نسخه‌های پولی، اختصاصی و محدود OpenAI با موارد و سناریوهای خاص سفارشی‌سازی و تطبیق داد.

خطرات هوش مصنوعی و مقررات اخلاقی

این گزارش همچنین حاکی از آن است که بین سام آلتمن، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل OpenAI، و بقیه استودیو هوش مصنوعی درگیری وجود دارد. در حالی که OpenAI بر کسب سود و توسعه نسخه های پیشرفته تر GPT متمرکز است، آلتمن در مورد خطرات هوش مصنوعی صحبت کرده است، به خصوص اگر توسط دولت ها کنترل نشده باشد.

آلتمن بارها هشدار داده است که اگر هوش مصنوعی بر اساس ارزش‌های انسانی کنترل و هدایت نشود، میلیون‌ها شغل را از بین می‌برد و مشکلات اجتماعی و اخلاقی ایجاد می‌کند. برخی از کارشناسان فناوری حتی حدس می‌زنند که آلتمن در حال گذراندن یک لحظه فرانکشتاین است، لحظه‌ای که در آن از خلق هیولایی که نمی‌تواند آن را رام کند پشیمان است.

علی رغم نگرانی های آلتمن، OpenAI به دنبال راه های جدید و بهتری برای کسب درآمد از مدل زبان GPT-4 خود بوده است که انتظار می رود به زودی منتشر شود. با این حال هنوز به سوددهی نرسیده است. زیان این شرکت از زمان توسعه ChatGPT به 540 میلیون دلار رسیده است.

آینده OpenAI در این مرحله نامشخص است. استودیوی هوش مصنوعی 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری از مایکروسافت به همراه برخی دیگر از شرکت های سرمایه گذاری ریسک پذیر دریافت کرده است که فعلاً آن را سرپا نگه داشته است. با این حال، همانطور که مجله Analytics India گزارش می دهد، پیش بینی OpenAI برای رسیدن به درآمد سالانه 200 میلیون دلاری در سال 2023 و هدف گذاری برای یک میلیارد دلار در سال 2024، با توجه به زیان های فزاینده آن غیرواقعی به نظر می رسد.

یکی از گزینه های ممکن برای OpenAI این است که برای عرضه اولیه (IPO) اقدام کند، که می تواند یک شرکت فناوری بزرگ یا یک شرکت بزرگ را برای خرید آن جذب کند. این یک استراتژی خروج خوب برای سرمایه گذاران فعلی آن خواهد بود. با این حال، برخی از مسائل وجود دارد که ممکن است از وقوع IPO جلوگیری کند یا ارزش آن را کاهش دهد.

یکی از این مسائل مربوط به نیروی انسانی است. بر اساس این گزارش، OpenAI برای حفظ و جذب استعدادها تلاش کرده است، زیرا  بسیاری از کارمندان آن سایر شرکت ها یا پروژه های هوش مصنوعی را ترک کرده و به OpenAI پیوسته اند. این موضوع می تواند بر کیفیت و نوآوری محصولات و خدمات آن تأثیر بگذارد.

OpenAI در حال حاضر دوره ای با نرخ فرسایش بالا را پشت سر می گذارد. آنها به خودی خود افراد را مانند بقیه صنعت فناوری اخراج نمی کنند. با این حال، آنها در حال از دست دادن کارمندان، یا بهتر است بگوییم برخی از استعدادهای برتر هستند، زیرا کارکنان آنها مدام توسط رقبا شکار می شوند.

رقابت و مسائل زنجیره تامین

موضوع دیگر رقابت است. در حالی که شرکت هایی مانند گوگل یا متا اغلب به عنوان رقبای اصلی OpenAI در نظر گرفته می شوند، مردم اغلب ایلان ماسک و xAI را فراموش می کنند. ماسک برای مدت طولانی با هوش مصنوعی درگیر بوده است.. با این حال، از زمانی که ChatGPT وایرال شد، ماسک چند حرکت بزرگ در فضای هوش مصنوعی انجام داده است. برای شروع، او آشکارا اعلام کرد که یک ربات چت رقیب به نام “TruthGPT” خواهد ساخت که به اندازه ChatGPT مغرضانه یا مستعد توهم نخواهد بود.

ماسک بیش از 10،000 پردازنده گرافیکی انویدیا را برای پروژه هوش مصنوعی خود خریداری کرده بود که هر قطعه از آنها 10000 دلار ارزش داشتند. بنابراین او بیش از 10 میلیون دلار تنها برای پردازنده‌های گرافیکی هزینه کرده است.

مسئله دیگری که صنعت هوش مصنوعی را با مشکل مواجه کرده است، زنجیره تامین است. از آنجایی که مدل‌های هوش مصنوعی به شدت به قدرت محاسباتی وابسته هستند، کمبود مداوم پردازنده‌های گرافیکی در سطح سازمانی وجود دارد. علاوه بر این، جنگ فناوری ایالات متحده و چین است، شرکت های هوش مصنوعی و اینترنتی در چین در حال خرید همه پردازنده های گرافیکی در سطح سازمانی از طریق واسطه ها هستند. برخی از آنها حتی موفق به همکاری مستقیم با شرکت های بزرگ تولید تراشه های هوش مصنوعی شده اند.

گزارش اخیر خبرگزاری SCMP نشان داد که شرکت‌های فناوری چینی تراشه‌های هوش مصنوعی A800 و A100 را به NVIDIA سفارش داده‌اند که مجموعاً 5 میلیارد دلار است و قرار است تا سال 2024 تحویل داده شود.

آلتمن خاطرنشان کرد که کمبود پردازنده‌های گرافیکی موجود در بازار مانع پیشرفت شرکت در بهبود و آموزش مدل‌های جدید می‌شود. برنامه اخیر OpenAI برای علامت تجاری “GPT-5” نشان دهنده تعهد آنها به توسعه مداوم مدل است. با این وجود، این شرایط منجر به کاهش قابل توجه کیفیت خروجی ChatGPT شده است.

علاوه بر موارد ذکر شده سایر مشکلات شامل: تشدید شکست‌های مالی، کاهش تعداد کاربران، چالش‌ها در حفظ درآمدهای ثابت و قابل توجه و کاهش کیفیت محصول نشان‌دهنده یک واقعیت ساده است که OpenAI خود را در موقعیتی متزلزل می‌بیند و باید به سرعت چاره ای برای آن بیاندیشد و به سودآوری برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.