گرمای شدید چالش جدی ورزشکاران در المپیک پاریس

گرمای شدید چالش جدی ورزشکاران در المپیک پاریس

بر اساس یک گزارش جدید، ورزشکاران در مورد اینکه چگونه گرمای شدید ممکن است بر بازی‌های المپیک تابستانی پاریس تأثیر بگذارد، ابراز نگرانی می‌کنند. آنها نگران هستند که افزایش دما خطرات جدی سلامتی را برای رقبا و تماشاگران به همراه داشته باشد.

به گزارش تکناک، با توجه به این گزارش، میانگین دمای هوا در ماه‌هایی که معمولاً بازی‌های المپیک تابستانی برگزار می‌شود، از آخرین باری که بازی‌ها در پاریس در سال 1924 برگزار شد، بیش از 3 درجۀ سانتی‌گراد (5.4 درجه فارنهایت) افزایش یافته است.

با در نظر گرفتن حتی افزایش 0.5 درجۀ سانتی‌گراد در دمای مرکزی بدن که می‌تواند ضربان قلب فرد را تا 10 ضربه در دقیقه افزایش دهد،‌ هر کسری از یک درجه تفاوت می‌تواند تأثیر داشته باشد. در بدترین حالت، افزایش دما امکان دارد باعث گرمازدگی شود.

تابستان‌ها با تغییرات اقلیمی گرم‌تر می‌شوند و زمینه را برای مسابقات پرخطرتر در فضای باز فراهم می‌کنند. طرفداران می‌گویند که این یعنی باید اقدامات بیشتری برای محافظت از ورزشکاران و طرفداران آنها انجام شود، به ویژه با توجه به اینکه انتظار می‌رود بازی‌های آتی در پاریس سوزان باشند.

جی‌کی‌ تووی، رئیس دو و میدانی کنیا، در این گزارش گفت: اثرات گرما ورزشکاران را در شرایط رقابتی قرار می‌دهد، خواب آنها را مختل می‌کند و آنها مجبور خواهند بود تا صبح‌ها زودتر بیدار شوند و تمرین کنند. اگر با فوریت کافی در رسیدگی به تغییرات آب‌وهوایی اقدام نکنیم، موضوعی که من را بیشتر نگران می‌کند حوادثی مثل غش کردن ورزشکاران در زمان یا پس از اتمام مسابقات است.

این گزارش توسط انجمن بریتانیا برای ورزش پایدار (BASIS) منتشر شد. فیزیولوژیست‌های دانشگاه پورتسموث به نام‌های مایک تیپتون و جو کوربت و سازمان تحقیقات غیرانتفاعی Climate Central نیز در این گزارش مشارکت داشتند. نزدیک به 12 تن از ورزشکاران حرفه‌ای، از ستارگان دوومیدانی گرفته تا قایق‌رانان، فوتبالیست‌ها، شناگران ماراتن و غیره، شهادت خود را در مورد تأثیر گرمای وحشیانۀ دمای هوا ارائه کردند.

تنیسوری به نام مارکوس دانیل که در المپیک 2020 توکیو مدال برنز را برای نیوزیلند در رقابت دو نفرۀ مردان به ارمغان آورد، دربارۀ سختی شرایط بدنی در گرما و رطوبت در آن سال گفت. او در این گزارش بیان کرد که این گرما باعث شد سردرد و بی‌حالی در طول بازی‌ها برایش عادی شود.

دانیل خاطرنشان کرد:

نگرانم. من در تورنمنت‌هایی حضور داشته‌ام که در آن یک روز دوبار گرمازدگی را تجربه کردم. به این صورت نباید ورزش کرد.

امبر کیگان، شناگر ماراتن بریتانیایی در این گزارش عنوان کرد: خطرات برای شناگرانی که در آب‌های گرم شیرجه می‌زنند نیز وجود دارد. ورزشکار آمریکایی، فرن کریپن، در جریان مسابقۀ آب‌های آزاد خطرناک در امارات در سال 2010، حداکثر دمای آب را 31 درجۀ سانتی‌گراد (87.8 درجه فارنهایت) برای شنا در آب‌های آزاد تعیین کرد و جان خود را از دست داد.

کیگان در این باره توضیح داد: از نظر فیزیکی، گرمای شدید تأثیرات زیادی، مانند: گرفتگی عضلات، خستگی (بسیار بیشتر از حد معمول) و استفراغ دارد. شما نمی‌توانید در زمان مسابقه انرژی را بر روی خنک کردن خود بگذارید و در مقابل باید از آن برای شنا کردن سریع‌تر استفاده کنید.

البته این فقط جنبۀ عملکردی است، امّا از جنبۀ ایمنی وقتی هوا خیلی گرم باشد حتی نمی‌توان درست فکر کرد. البته پشتیبانی ایمنی وجود دارد، امّا در پایان خودتان باید درخواست کمک کنید.

ورزشکاران پارالمپیک هنگام شرکت در بازی‌های پاریس در ماه آگوست و سپتامبر نیز با خطراتی روبه‌رو هستند. برخی از رقبا ممکن است شرایطی داشته باشند که بر توانایی بدن در تنظیم حرارت تأثیر بگذارد. یک نظرسنجی از حدود 100 ورزشکار در پارالمپیک 2020 توکیو نشان داد که 21 درصد از آنها حداقل یک علامت مربوط به استرس گرمایی را تجربه کرده‌اند.

این گزارش مجموعه‌ای از توصیه‌ها را ارائه می‌کند تا مطمئن شود که ورزشکاران می‌توانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند و تماشاگران نیز نمایش خوبی را مشاهده کنند. گزارش منتشر شده شامل دستورالعمل‌های ساختارمندتر برای زمان به تعویق انداختن یا لغو یک رویداد به دلیل گرما و برنامه‌ریزی فعالانۀ رویدادها برای زمان‌های خنک‌تر روز یا در مکان‌های خنک‌تر است.

این گزارش می‌گوید که استفاده از سازه‌های آبی داخلی و خنک‌کننده نیز می‌تواند برای ورزشکاران، کارکنان پشتیبانی و طرفداران مفید باشد. حتی این گزارش از سازمان‌های ورزشی درخواست می‌کند که روابط خود را با شرکت‌های سوخت فسیلی که انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها باعث تغییرات آب و هوایی می‌شود، دوباره ارزیابی کنند.

کمیتۀ بین‌المللی المپیک (IOC) در ایمیلی به The Verge اعلام کرد: بیانیۀ اجماع در مورد توصیه‌ها و مقررات مربوط به رویدادهای ورزشی در گرما که در سال 2022 منتشر شد، به بسیاری از مسائل ذکر شده در گزارش جدید پرداخته است. این بیانیه همکاری میان سازمان‌های ورزشی محلی، ملی و بین‌المللی را حمایت می‌کند. همچنین می‌گوید که ورزشکاران باید به‌طور خاص برای شرایط محیطی مورد انتظار در یک رویداد آماده شوند.

این بیانیه تأکید کرد: سازمان‌دهندگان رویدادهای محلی باید قبل و در طول رویداد در مورد خطرات زیست‌محیطی صادق باشند و اقدامات پیشگیرانه و مراقبت‌های پزشکی را برای بیماری‌های مرتبط با گرما ارائه دهند.

همچنین گفته می‌شود که کمیتۀ سازماندهی محلی پاریس با متخصصان پزشکی همکاری کرده است تا ورزشکاران را در طول بازی‌های امسال که از اواخر جولای (مرداد) آغاز می‌شود، ایمن و سالم نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram