گم شدن عجیب 2.5 تن اورانیوم در لیبی

آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) گزارش داده است که حدود 2.5 تن اورانیوم طبیعی از سایتی در لیبی که تحت کنترل دولت نیست، مفقود شده است.

بر اساس بیانیه ای که رویترز مشاهده کرده، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) گزارش داده است که حدود 2.5 تن اورانیوم طبیعی از سایتی در لیبی که تحت کنترل دولت نیست، مفقود شده است.

به گزارش تکناک، بازرسان آژانس دریافتند که ده بشکه حاوی کنسانتره سنگ اورانیوم (UOC) که قبلاً توسط لیبی اعلام شده بود در سایت وجود دارد اکنون مفقود شده است. این بازرسی برای سال گذشته برنامه ریزی شده بود اما به دلیل نگرانی های امنیتی در منطقه به تعویق افتاد و در نهایت روز سه شنبه انجام شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که فعالیت‌های بیشتری را برای بررسی چگونگی مفقود شدن اورانیوم از سایت و اینکه کجا می تواند باشد، انجام خواهد داد. نام این سایت در بیانیه ذکر نشده است، اما ناظر سازمان ملل نگرانی خود را در مورد از دست دادن اطلاعات در مورد مکان فعلی مواد هسته ای ابراز کرده است. در این بیانیه اعلام شده است که این اتفاق ممکن است خطر تشعشعات رادیواکتیو و نگرانی های امنیتی هسته ای ایجاد کند. این بیانیه افزوده است که پیچیدهای لجستیکی این سایت دسترسی به آن را دشوار می کند.

در سال 2003، لیبی برنامه تسلیحات هسته ای خود را تحت رهبری معمر قذافی کنار گذاشت. این برنامه سانتریفیوژهایی را به دست آورد بود که قادر به غنی سازی اورانیوم و همچنین اطلاعات طراحی یک بمب هسته ای بودند. با این حال، این برنامه پیشرفت کمی در جهت ساخت یکی از آن ها داشته است. از زمان قیام سال 2011 با حمایت ناتو که منجر به سرنگونی قذافی شد، لیبی در ناآرامی بوده است. کنترل سیاسی از سال 2014 بین جناح های رقیب شرقی و غربی تقسیم شده است و آخرین درگیری بزرگ در سال 2020 به پایان رسید.

دولت موقت فعلی در لیبی در اوایل سال 2021 از طریق یک طرح صلح تحت حمایت سازمان ملل با این انتظار که فقط تا انتخاباتی که برای دسامبر همان سال برنامه ریزی شده است، ادامه یابد، تشکیل شد. با این حال، انتخابات هنوز برگزار نشده است و مشروعیت دولت موقت نیز اکنون مورد مناقشه است.

اورانیوم مفقود شده نگرانی های قابل توجهی را در مورد امنیت هسته ای در لیبی ایجاد می کند، به ویژه با توجه به اینکه این مواد در دست گروه های شورشی به جای دولت است. وضعیت به دلیل بی ثباتی سیاسی کشور پیچیده شده است، که ردیابی مواد مفقود شده یا پاسخگویی مسئولین را دشوار می کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو احتمالاً اقدامات بیشتری را برای رسیدگی به این موضوع و اطمینان از اینکه اورانیوم مفقود شده خطری برای امنیت جهانی ایجاد نمی کند، انجام خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.