گوگل OpenAI را به چالش می کشد

گوگل به توسعه دهندگان امکان دسترسی به PalM ، یکی از پیشرفته ترین مدل های زبان هوش مصنوعی خود را می دهد که میتواند GPT-3 را به چالش بکشد.

گوگل به توسعه دهندگان امکان دسترسی به PalM ، یکی از پیشرفته ترین مدل های زبان هوش مصنوعی خود را می دهد که دسترسی به آن می تواند OpenAI و GPT-3 را به چالش بکشد.

به گزارش تکناک، این غول جستجو در حال راه اندازی یک رابط برنامه نویسی کاربردی(API) برای PalM  است تا در کنار تعدادی دیگر از ابزارهای هوش مصنوعی خود به کسب و کارها در تولید متن، تصاویر، کد، ویدئو، صدا و موارد دیگر از طریق ایجاد درخواست ها به زبان ساده و طبیعی کمک کند.

PaLM یک مدل زبان بزرگ یا LLM شبیه به سری GPT متعلق به OpenAI یا خانواده مدل‌های LLaMA متا است. گوگل برای اولین بار PalM را در آوریل 2022 معرفی کرد. PaLM مانند سایر LLM ها، یک سیستم انعطاف پذیر است و به طور بالقوه می‌تواند انواع وظایف مختلف مانند تولید و ویرایش متن را انجام دهد. برای مثال، می‌توان PalM را به صورتی برای کاربردی به عنوان یک ربات چت مکالمه مانند ChatGPT، یا برای انجام کارهایی مانند خلاصه‌ سازی متن یا حتی کدنویسی آموزش داد. (این ویژگی شبیه به ویژگی های اعلام ‌شده توسط گوگل برای برنامه های Workspace خود مانند Google Docs و Gmail است.)

گوگل در حال راه‌اندازی یک برنامه API جدید در کنار PalM به نام MakerSuite با هدف آسان ‌تر کردن آموزش PalM برای توسعه ‌دهندگان و انجام وظایف خاص است. این شرکت در بیانیه‌ای مطبوعاتی خود گفته است: در MakerSuite، با ایجاد درخواست‌های تکراری و تقویت مجموعه داده‌های خود با داده‌های مصنوعی، می‌توان مدل‌ های سفارشی را به راحتی تنظیم کرد. این نوع تنظیم دقیق برای ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی مناسب برای مصرف‌ کننده ضروری است. این فرایند حتی در یک مرورگر، طی یک آموزش محاسباتی فشرده و استقرار در Google Cloud نیز قابل انجام است.

گوگل علاوه بر راه اندازی PaLM API، همچنین در حال گسترش پشتیبانی از هوش مصنوعی مولد در پلتفرم Vertex AI خود است که برای کمک به کسب و کارها در آموزش و استقرار مدل های یادگیری ماشین طراحی شده است. به گفته گوگل، Vertex به مدل‌های قبلی Google Research و زیرمجموعه هوش مصنوعی آن DeepMind دسترسی خواهد داشت و همچنین در آینده می‌تواند از سیستم های منبع باز و شخص ثالث هم استفاده کند.

و در نهایت، گوگل پلتفرم جدیدی به نام Generative AI App Builder راه‌اندازی خواهد کرد که به توسعه ‌دهندگان اجازه اشتراک سریع تجربیات جدید خود از عملکرد ربات ‌ها، رابط‌ های چت، موتورهای جستجوی سفارشی، دستیارهای دیجیتال و موارد دیگر را خواهد داد. همچنین توسعه‌ دهندگان به مدل‌های پایه API گوگل دسترسی خواهند داشت و امکان استفاده از قالب ‌های دیگر برای ایجاد سریع برنامه ‌های نسل جدید در چند دقیقه یا چند ساعت نیز وجود خواهد داشت.

هرچند که این موارد هنوز کمی خام و متمرکز بر سازمان‌ها است اما یک ارتقا بزرگ برای  گوگل و  ارائه ابزارهای بیشتر هوش مصنوعی به شرکت‌ها به حساب می ‌آید. به طور خاص، همانطور که دسترسی به APIهای زبان OpenAI باعث پیشرفت سریع استارت ‌آپ‌ها شد، دسترسی کسب‌ وکارها به PalM هم فرصت ایجاد خدمات زبان هوش مصنوعی جدیدی را فراهم خواهد کرد. به عبارت دیگر، Palm API موتورمحرک دیگری برای به ‌وجود آوردن پیشرفت های جدید هوش مصنوعی در سال 2023 خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.