10 افزونه تبدیل متن به گفتار در مرورگرها

استفاده از افزونه تبدیل متن به گفتار (TTS) که قابلیت خواندن متن‌ها از صفحات وب را در طول انجام کارهای روزمره بر عهده ایجاد می کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

به گزارش تکناک، امروزه بسیاری از وب‌سایت‌های خبری این قابلیت را دارند که اخبار را به صورت آنلاین برای شما بخوانند. چقدر خوب می‌شد اگر این قابلیت به دیگر جنبه‌های فعالیت‌های آنلاین شما مانند خواندن اسناد طولانی یا PDF گسترش پیدا کند.

بر خلاف گوش دادن، خواندن به تمرکز کامل شما نیاز دارد. اما اگر بتوانید همزمان با انجام دیگر کارها، متون را هم بخوانید، چطور؟ افزونه‌های TTS می‌توانند به عنوان ابزارهای آنلاین برای خواندن متن از صفحات وب، فایل‌های PDF، ایمیل‌ها، اسناد و غیره به کار روند. این افزونه‌ها هم روی لپ‌تاپ‌ها و هم روی دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت‌ها قابل استفاده هستند.

افزونه‌های TTS برای افرادی با اختلالات بینایی یا مشکلات خواندن نیز بسیار مفید هستند. دانش‌آموزانی که باید کتاب‌ها و مقالات تحقیقاتی زیادی را مطالعه کنند، می‌توانند از این افزونه‌ها بهره ببرند. بسیاری از برنامه‌های افزودنی TTS امکان تنظیم زیر و بم صدا، سرعت و صدای خواندن را دارند، بنابراین شنوندگان می‌توانند تجربه شخصی خود را سفارشی سازی کنند.

در اینجا 10 مورد از بهترین افزونه‌های تبدیل متن به گفتار در مرورگرهایی مانند کروم، مایکروسافت اج، اپرا و فایرفاکس آورده شده است.

digikala

Natural Reader(Chromium)

Natural Reader یک افزونه تبدیل متن به گفتار است که حداکثر 130 صدای هوش مصنوعی را در 20 زبان ارائه می دهد. می‌توانید تمام صفحه های وب را بخوانید یا یک بخش متنی را برای خواندن انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید ایمیل‌های خوانده شده و کتاب‌های الکترونیکی را نیز داشته باشید. Natural Reader به شما امکان می دهد سرعت خواندن را تنظیم کرده و میانبرها را تنظیم کنید. یک حالت خواندن همه جانبه وجود دارد که تمام موارد اضافی را در صفحه وب حذف می‌کند و فقط بر روی متنی که باید خوانده شود تمرکز می‌کند، دقیقاً مانند Reader View در برخی مرورگرها.

در حالی که یک نسخه رایگان با صداهای هوش مصنوعی دریافت می کنید که به نظر رباتیک می رسند، می توانید 19 دلار در ماه یا 110 دلار سالانه برای دسترسی به صداهای پلاس که شبیه صداهای طبیعی هستند، بپردازید. در سطح رایگان، فقط می‌توانید پنج دقیقه طعم صدای طبیعی را بچشید.

 Speechify (Chromium)

Speechify مانند یک ویجت به نظر می رسد که گزینه های سفارشی سازی مختلفی مانند انتخاب صدا و تنظیم کنترل های خواندن را ارائه می دهد و دارای گزینه ای است که در آن می توانید از قسمتی که می خواهید بخوانید، اسکرین شات بگیرید، حتی می توانید صفحات وب را ذخیره کنید تا بعدا خوانده شوند، و می توانید به صفحه حساب Speechify بروید، جایی که می توانید PDF یا کتاب های الکترونیکی را برای خواندن آپلود کنید. شما همچنین می توانید از متنی که می خواهید بخوانید عکس بگیرید و Speechify آن را نیز می خواند. با این حال، برای استفاده از آن باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

صداهای هوش مصنوعی نزدیک به صداهای طبیعی به نظر می رسند، اما متأسفانه، در نسخه رایگان این افزونه  این صدای طبیعی فقط 10 دقیقه طول می کشد. پس از اتمام 10 دقیقه، از شما خواسته می شود که حساب خود را ارتقا دهید، که در آن می توانید 11.58 دلار در ماه یا 139 دلار در سال هزینه کنید. قسمت پولی بیش از 30 صدای خواندن طبیعی را در بیش از 20 زبان ارائه می دهد و همچنین می توانید سرعت خواندن را تا 5 برابر تنظیم کنید. حتی دارای صداهای هوش مصنوعی است که شبیه به افراد مشهور مانند اسنوپ داگ یا گوئینت پالترو است.

uLanguage TTS (Chromium)

این اکستنشن تبدیل متن به گفتار همچنین به عنوان مترجم نیز عمل می کند و می تواند متن مبدأ و متن ترجمه شده را بخواند. uLanguage از همه زبان‌های ارائه‌شده توسط Google Translate پشتیبانی می‌کند، اما تنها یک صدای پیش‌فرض برای اکثر زبان‌ها وجود دارد، اگرچه می‌توانید بین صدای مردانه و زنانه انتخاب کنید. همچنین یک تابع فرهنگ لغت وجود دارد که می توانید معانی کلمات را نیز جستجو کنید. این مترجم تبدیل متن به گفتار یک پیشنهاد منحصر به فرد برای زبان آموزان ارائه می دهد.

 Text to Speech: Voice Reader TTS (Chromium)

Voice Reader TTS یک تبدیل کننده متن به گفتار است که رابط کاربری ساده ای را ارائه می دهد. باید متنی که می خواهید بخوانید را هایلایت کنید و روی نماد بلندگو که در زیر متن هایلایت شده ظاهر می شود کلیک کنید. می توانید زیر و بم، سرعت و صدا را از گزینه های مختلف انتخاب کنید. از 13 زبان به غیر از انگلیسی پشتیبانی می کند که چینی و اسپانیایی بیش از یک گویش دارند.

Readme Text to Speech Online (Chromium)

Readme Text to Speech reader یک افزونه غنی از ویژگی های کروم برای خواندن متن از یک صفحه وب و اسناد آپلود شده در آن است. این افزونه می‌تواند متن را مستقیماً از صفحه وب بخواند، یا شما می‌توانید متن را انتخاب کنید و آن قسمت را بخوانید. افزونه Readme صفحات وب را با هایلایت کردن بخش هایی که در حال حاضر می خواند، می خواند.

می توانید با شناسه OpenAI خود وارد شوید و به ویژگی خلاصه متن دسترسی داشته باشید، جایی که افزونه Readme می تواند صفحه وب را که در آن هستید خلاصه کند. از نظر سفارشی سازی، می توانید سرعت، زیر و بم، حجم و صداهای مختلف را انتخاب کنید.

SpeakIt (Chromium)

Speakit یک افزونه ساده برای کمک به خواندن متن از صفحات وب است. بعد از انتخاب متن که می خواهید بخوانید ، یک دکمه شروع و توقف دارد. برای ایجاد هرگونه سفارشی سازی ، باید روی افزونه کلیک راست کرده و گزینه ها را وارد کنید. در اینجا ، می توانید موتور متن به گفتار را به همراه سطح صدای پیش فرض و سرعت صحبت انتخاب کنید. همچنین می توانید میانبرهای صفحه کلید را برای فعال کردن منوی زمینه Speakit اختصاص دهید.

Read Aloud: A Text to Speech Voice Reader (Firefox)

این یکی از افزونه ها یا افزونه های پیشنهادی مرورگر فایرفاکس است که قابلیت تبدیل متن به گفتار را ارائه می دهد. پس از نصب، می توانید بلافاصله با تنظیمات پیش فرض آن شروع به استفاده از آن کنید. اگر می‌خواهید آن را شخصی سازی کنید، می‌توانید گام، سرعت و صدا را تنظیم کنید. می‌توانید کل یک صفحه وب را به گفتار تبدیل کنید (که زیاد توصیه نمی‌شود چرا که زیرنویس‌های تصویری را نیز می‌خواند)، یا متنی را که می‌خواهید بخوانید، کلیک راست کرده و Read Aloud را انتخاب کنید. این گزینه،  پاراگراف در حال خواندن را هایلایت می کند.

می‌توانید از میان طیف وسیعی از صداهای رایگان یک صدا را انتخاب کنید، اما برای استفاده از صداهای Premium باید به سیستم وارد شوید. همچنین برای زبان های مختلف نیز صدا دارد، اما اگر سعی کنید صدای آلمانی مترجم گوگل را برای یک متن انگلیسی نیز داشته باشید، انگلیسی با لهجه آلمانی بسیار سنگین خوانده می شود. صداها کمی رباتیک به نظر می رسند، اما می توانید برای کاهش آن، زیر و بم را تغییر دهید. شما همچنین می توانید صداهای سفارشی را به این افزونه اضافه کنید.

Intelligent Speaker (Firefox)

Speaker Intelligent یک افزونه تبدیل متن به گفتار جالب است زیرا به شما امکان می دهد صفحات وب را ذخیره کنید که ممکن است بخواهید بعداً بخوانید. حتی می توانید این فایل های صوتی را برای گوش دادن آفلاین دانلود کنید. حدود 32 صدا را به زبان انگلیسی با لهجه هایی مانند آمریکایی، بریتانیایی، هندی، کانادایی، ایرلندی و استرالیایی ارائه می دهد. شما همچنین برای 18 زبان خارجی نیز صدا دارید، اما تنوع چندانی ندارد. با توجه به سفارشی سازی های دیگر، می توانید سرعت خواندن را تنظیم کنید. متأسفانه، سطح رایگان فقط یک ساعت گوش دادن در ماه را ارائه می دهد که زیاد نیست. با پرداخت 6.99 دلار ماهانه محدودیت 24 ساعت در ماه برای شما ایجاد می شود.

Pericles: Text to Speech Reader (Firefox)

Pericles یک رابط کاربری ساده ارائه می دهد که فقط دکمه های پخش و توقف را دارد. این افزونه 7 صدای انگلیسی را به گویش های مختلف ارائه می دهد ، اما زبان دیگری وجود ندارد. در تنظیمات می توانید سرعت را به همراه فعال یا غیرفعال کردن پیمایش خودکار تنظیم کنید. متنی که Pericles در حال خواندن است در صفحه وب هایلایت شده است. از طرف دیگر ، همچنین می توانید متن را انتخاب کرده و افزونه Pericles را از آن نقطه به بعد به کار بگیرید. Pericles همچنین برخی از میانبرها  برای شروع ، پخش/مکث و متوقف کردن تبدیل متن به گفتار را ارائه می دهد.

Talkie (Firefox)

Talkie یک افزونه تبدیل متن به گفتار ساده برای فایرفاکس است. باید متن مورد نظر را برای خواندن انتخاب کنید، کلیک راست کرده و Talkie را از نوار ابزار مرورگر انتخاب کنید. به طور پیش فرض، Talkie هفت صدا را به زبان انگلیسی در سه گویش ارائه می دهد. در صفحه تنظیمات Talkie دستورالعمل هایی برای اضافه کردن زبان های بیشتری وجود دارد، اگر قبلاً آن ها را روی ویندوز نصب کرده باشید. اما باید Talkie Premium را خریداری کنید تا به ویژگی هایی مانند تنظیم زیر و بم، سرعت و تنوع زیادی از صداها دسترسی داشته باشید. برای نسخه Premium یک مدل پرداختی وجود دارد که خوب است.

نتیجه

این ده افزونه تبدیل متن به گفتار می‌توانند به آزاد کردن زمان شما برای انجام کارهای روزمره کمک کنند، به دانش‌آموزان اجازه دهند تا سریع‌تر کتاب‌ها و مقالات زیادی را که نیاز به خواندن دارند، بخوانند و به افرادی که با اختلالات خواندن روبرو هستند کمک کنند.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.