13 روش ساده برای پرورش فرزندان موفق

پرورش فرزندان موفق

بسیاری از زوج های جوان وقتی میفهمند که قرار است به زودی پدر و مادر شوند، عصبی و مضطرب می شوند از خود می پرسند که آیا اصلاً می‌توانند والدین خوبی باشند و فرزندان موفقی پرورش دهند؟

به گزارش تکناک، یکی از راه ها برای مقابله با این اضطراب، جمع‌آوری بهترین مشاوره پرورش فرزندان است که می‌توان پیدا کرد.

این مشاوره ها شامل مطالعات ، تحقیقات و همچنین تجارب سخت به دست آمده والدینی است که به نظر می‌رسد در پرورش فرزندان خود کاملاً خوب عمل کرده‌اند.

در اینجا به 13 مورد از جالب‌ترین روش‌هایی که برای پرورش فرزندان موفق وجود دارد اشاره می کنیم .عادت‌های ساده‌ای که می‌توانند در درازمدت نتایج زیادی را به همراه داشته باشند.

1- وقتی به کمک شما نیاز دارند به سمت آن‌ها بشتابید

می‌خواهیم با این توصیه شروع کنیم چرا که احتمالاً بحث برانگیز ترین است، و دائماً پیش می‌آید. بسیاری از والدین با خود فکر می‌کنند که وقتی فرزندانشان با مشکلاتی روبرو می‌شوند چه کاری انجام دهند. به طور کلی، شما دو گزینه دارید:

گزینه اول اینکه به سوی آن‌ها بشتابید، به امید ارائه تسلی و کمک. هدف این است که در درازمدت این اطمینان را در کودک ایجاد کنید که مهم نیست در زندگی چه مشکلی پیش بیاید، فرزندتان همیشه می‌تواند روی شما حساب کند.

گزینه دوم هم این است که کمی فاصله را حفظ کنید، به اندازه‌ای نزدیک باشید تا مطمئن شوید که واقعاً هیچ چیز وحشتناکی اتفاق نیفتاده است، اما همچنین مصر باشید که فرزندتان مسائل را خودش برای خودش حل کند. هدف این است که به آن‌ها کمک کنید انعطاف پذیری و اعتماد به نفس کسب کنند.

با این اخطار که برای هر قانون استثنا وجود دارد، وزن کلی تحقیق پیشنهاد می‌کند که گزینه 1 را انتخاب کنید. به سمت آن‌ها بشتابید. به طور خلاصه، تمام دنیا به بچه‌ها انعطاف‌پذیری را می‌آموزد. آن‌ها فقط شما را دارند که به آن‌ها بیاموزید که می‌توانند به مهم ترین افراد زندگی خود تکیه کنند.

2- مثل هلیکوپتر روی آن‌ها نظارت نکنید

جولی لیثکات هیمز، رئیس سابق دانشجویان سال اول دانشگاه استنفورد، در کتاب خود با عنوان چگونه یک بزرگسال را تربیت کنیم، می‌نویسد که یکی از بزرگترین مشکلاتی که بچه های امروزی و والدینشان با آن مواجه هستند، ناشی از پدیده ای است که بیش از یک دهه از آن شنیده ایم: فرزندپروری با هلیکوپتر.

توصیه‌های او بر اساس تجربه‌اش در استنفورد مؤلفه‌های زیادی دارد، اما احتمالاً مهم‌ترین آن این است که مایل باشیم به بچه‌ها اجازه دهیم چیزهای جدید را امتحان کنند و شکست بخورند، بدون اینکه از آن‌ها در برابر همه عواقب محافظت کنیم.

این می‌تواند کمی با اولین توصیه‌ای که در بالا به اشتراک گذاشتیم، در تضاد به نظر برسد. اما، اگر بتوانیم این دو را با هم ترکیب کنیم، به این معناست که تا زمانی که بچه‌هایتان واقعاً به شما نیاز پیدا نکنند، از همه چیز دور بمانید، وگرنه به سرعت حاضر شوید.

3- روی پیشرفت هوش هیجانی آن‌ها کار کنید

افراد برای شادی و موفقیت در زندگی به روابط عالی نیاز دارند و توسعه این روابط نیازمند هوش هیجانی است.

صفت های خاص بسیاری برای پروراندن و عادات زیادی برای فراگرفتن وجود دارند. راشل کاتز و هلن شو هادانی، نویسندگان کتاب کودک باهوش عاطفی: استراتژی‌های مؤثر برای فرزندپروری بچه‌های خودآگاه، مشارکتی و متعادل، مواردی مانند الگوبرداری از تفکر خود با صدای بلند، کاشتن بذر خود دلسوزی و در آغوش کشیدن تغییر احساسی را پیشنهاد می‌کنند.

اما به طور کلی، بهترین راه برای کمک به رشد هوش هیجانی کودکان، الگوبرداری از اقدامات خوب در روابط عاشقانه و شراکت‌های خود در بزرگسالی است.

4-انتظارات و ارزش ها را به آن‌ها یادآور شوید

من این مورد را به دلایل زیادی دوست دارم، اما احتمالاً بیشتر از همه بخاطر نحوه خلاصه سازی محققان پشت آن، از دانشگاه اسکس در بریتانیا، در مورد یافته هایشان است.

آنها معتقداند پشت هر زن موفق، یک مادر سرزنشگر است؟ دختران نوجوانی که مادران زورگو دارند، احتمال موفقیتشان بیشتر است.

به طور خلاصه، آن‌ها دریافتند فرزندان والدینی که توقعات بسیار بالایی از فرزندان خود داشتند به خصوص وقتی صحبت از دختران نوجوان می‌شود، و به خصوص زمانی که به طور مداوم انتظارات خود را به آن‌ها یادآوری می‌کردند به احتمال بیشتری در مدرسه مانده و شغل خوبی پیدا می‌کردند، و کمتر احتمال داشت که دچار حاملگی دوران نوجوانی شوند.

همانطور که یکی از نویسندگان پس از خواندن این مطالعه بیان کرد: خیلی خوب است که فرزندانتان انتخاب های خوبی داشته باشند چون شما به آن‌ها خوب آموزش داده اید.

5- آن‌ها را وارد داستان کنید

این یکی برای والدینی است که فرزندان کوچکتر دارند.به طور خلاصه، این ایده «در درون خواندن» با کودکان است، به این معنی که به جای اینکه صرفاً برای آن‌ها کتاب بخوانید، در نقاط مختلف داستان مکث می‌کنید و از آن‌ها می‌خواهید که در مورد چگونگی پیشرفت داستان و انتخاب های شخصیت‌ها فکر کنند.

این در اصل بر اساس تحقیقاتی است که نشان می‌دهد بزرگسالانی که داستان های ادبی می‌خوانند در نهایت، همدلی فکری مؤثرتری دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد افکار و انگیزه های دیگران را راحت تر درک کنند.

6-آن‌ها را برای تلاش تشویق کنید نه برای نتایج

نمی‌دانم آیا مردم توصیه‌های والدین را از جف بزوس دریافت خواهند کرد یا خیر، اما این نکته خوبی بود.

بزوس در یک نمایش جوایز در سیاتل در سال 2016 گفت: “به انتخاب های خود افتخار کنید، نه به عایدی های خود. این چیزی است که برای جوانان درک آن، و برای والدین در بحث موعظه کردن به جوانان بسیار مهم است. افراد برتر، نتایج و سختکوشی را با هم ترکیب می‌کنند، و بخش سختکوشی یک انتخاب است. شما باید برای آن تصمیم بگیرید.

این فقط بزوس نیست که این را می‌گوید. کارول دوک، استاد روانشناسی در دانشگاه استنفورد، پیشنهاد می‌دهد که:

تمجید از بچه ها صرفاً به خاطر چیزهایی مانند هوش یا ورزش یا استعداد هنری در واقع احتمال این که آن‌ها برای لذت بردن از یادگیری و برتری رشد کنند را کاهش می‌دهد.

در عوض، تمجید از بچه‌ها به خاطر نحوه حل مشکلات ( استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی که به کار می‌گیرند، حتی زمانی که موفق نمی‌شوند ) احتمال این که بیشتر تلاش کنند و در پایان به موفقیت برسند را افزایش می‌دهد.

7- آن‌ها را بیشتر اوقات تشویق کنید

در ستایش کوتاهی نکنید. در دانشگاه بریگام یانگ، محققان کلاس‌های مدرسه ابتدایی را برای طبقه‌بندی ستایش و تأثیر آن بر کودکان مطالعه کردند. آن‌ها به مدت سه سال به طور مکرر در بخش های کلاس به مدت 20 دقیقه نشستند و نحوه تعامل معلمان با دانش آموزان را ثبت کردند.

در نتیجه، پس از ردیابی 2536 دانش آموز در حین پیشرفت از مهدکودک به کلاس اول دبستان، پل کالدارلا، نویسنده اصلی مطالعه گفت، هر چه معلمان دانش آموزان را هوشمندانه تر تشویق کردند، بدون توجه به عوامل دیگر، دانش آموزان عملکرد بهتری داشتند.

در حالی که به طور سنتی به معلمان گفته می شد که نسبت 3:1 یا 4:1 ستایش به انتقاد را هدف قرار دهند، کالدارل گفت: نسبت خاصی وجود ندارد. هر چه تمجید بیشتر باشد، نتایج بهتری حاصل می‌شود.

8-آنها را وادار به انجام کارهای خانه کنید

مطالعات پس از یکدیگر به این نتیجه دست می‌یابند که، کودکانی که کار خانه انجام می‌دهند، عاقبت بزرگسالان موفق تری می‌شوند. با وادارکردن آن‌ها به انجام کارهای خانه (بیرون گذاشتن زباله ها، شستن لباس های خودشان) آن‌ها متوجه می‌‌شوند من باید کارهای زندگی را انجام دهم تا به بخشی از زندگی تبدیل شوم. مسئله فقط نیاز های من در این لحظه نیست.

9-به آن‌ها بیاموزید که علایق خود را دنبال کنند

بحث در مورد این موضوع دقیقاً همین جاست که آیا باید به سمتشان بشتابیم یا به آن‌ها اجازه دهیم مسائل را خودشان بفهمند. آیا بچه ها بهتر است از علایق خود پیروی کنند یا چیزهایی بیابند که آن‌ها را به سمت خوشبختی و موفقیت سوق دهد و سپس سعی کنند علاقمند شدن نسبت به آن چیزها را یاد بگیرند؟

پاسخ کوتاه در اینجا دو چیز است: اول، آری علایق خودشان. برخی از مطالعات نشان می دهد که اشتیاق درونی می‌تواند به اندازه عوامل دیگر در موفقیت بچه ها در هر فعالیتی مهم باشد و بر اساس تجربه، افراد موفق از وارن بافت گرفته تا استیو جابز فقید در مورد اجازه دادن به بچه ها برای پیروی از علایق خود و ایجاد ویژگی های عجیب و غریب در جوانی سرسخت بودند.

یک هشدار احتمالی: ممکن است مواقعی در زندگی پیش بیاید، اغلب بعدتر، که اشتیاق باید جای خود را به واقع بینی بدهد. اما به طور کلی این مورد کم و بیش برای پس از پایان «پرورش» بچه‌ها است.

10-اسباب بازی های آن‌ها را بچرخانید

بدیهی است که این یکی عمدتاً برای والدینی است که فرزندان خردسال دارند، و همچنان با توصیه هایی در مورد تشویق آن‌ها به توسعه علایق مرتبط است.

به طور خلاصه، محققان دانشگاه تولدو دریافتند که کودکانی که تعداد اسباب‌بازی‌های کمتری داشتند، راه‌هایی برای گسترش تخیل خود به طور مؤثرتری پیدا کردند و خلاقانه‌تر از بچه‌هایی که اسباب‌بازی‌های بیشتری داشتند بازی کردند.

این بدان معنا نیست که شما باید آن‌ها را محروم کنید یا آن یک هدیه تولدی را که خواسته بودند برای آن‌ها نگیرید. اما، محققان پیشنهاد چرخاندن اسباب‌بازی‌ها و هم طراحی فضاهای بازی که کودکان بتوانند در آن روی کاری که انجام می‌دهند تمرکز کنند و با انتخاب‌های دیگر حواسشان پرت نشود را مطرح می‌کنند.

11-به آن‌ها بگویید برای بازی به بیرون از خانه بروند

محققان دریافته‌اند که هر چه بچه‌ها زمان بیشتری را صرف نشستن در داخل خانه کنند، کمتر احتمال دارد که در بین همسالان خود پیشرفت تحصیلی داشته باشند.

البته آن بخش غم انگیز این است که بسیاری از مدارس هنوز از تهدید به عدم استراحت یا زمان در فضای باز به عنوان تنبیه استفاده می‌کنند و روزهای مدرسه را به گونه ای طراحی می‌کنند که از همه مشکلات جسمی در امان باشند. در نهایت، این مانع از رشد تحصیلی بچه ها می‌شود، زیرا برای بچه‌ها تمرکز بدون فعالیت بدنی کافی در فضای باز سخت تر است.

12- آن‌ها را به سمت بازی های ویدیویی هدایت کنید

بچه ها زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش می‌کنند. (بزرگسالان هم همینطور؛ شما همین الآن دارید به یک صفحه نمایش نگاه می‌کنید!)

مطالعات نشان داده است کودکانی که زمان زیادی را صرف بازی ویدیویی می‌کنند، در تست های هوش نمرات بالاتری کسب می‌کنند. با این حال، هدف این نیست که آن‌ها را به سمت نمایشگرهای بیشتر سوق دهید، بلکه هدف این است که تشویقشان کنید، بخش بیشتر زمانی که بهرحال با نگاه کردن به صفحه نمایش می‌گذرانند را به بازی ویدیویی اختصاص دهند.

13-به آن‌ها عادات خواب خوب بیاموزید

و آخرین نکته؛ به فرزندان خود بیاموزید که خواب را در اولویت قرار دهند.

محققان دانشگاه مریلند بر روی 8300 کودک 9 تا 10 ساله مطالعه کردند و بر میزان خواب آن‌ها در هر شب تمرکز کردند.

زی وانگ، استاد رادیولوژی تشخیصی و پزشکی هسته ای گفت: ما متوجه شدیم کودکانی که خواب ناکافی داشتند، کمتر از 9 ساعت در شب، ماده خاکستری کمتر یا حجم کمتری از آن در نواحی خاصی از مغز به نسبت کودکان با عادات خواب سالم داشتند. این ماده مسئول توجه، حافظه و کنترل مهارت است و این اختلاف در ماده خاکستری کودکان تا دو سال ادامه داشت.

شما دارید خوب عمل می‌کنید

صرف این واقعیت که هنوز در حال خواندن این مقاله هستید، به من می‌گوید که احتمالاً به عنوان والدین عملکرد خوبی دارید، زیرا به اندازه کافی برای یادگیری اهمیت قائل هستید  و شاید برخی از فرضیات و عادات خود را به چالش بکشید.

اگر به مشکلاتی بر می‌خورید، نگران نباشید. اگر والدین هر چند وقت یکبار گند نزنند، فرزندان ما 20 سال بعد در زمینه روان‌درمانی چیزی برای گفتن نخواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.