2 ماده معدنی جدید در یک شهاب سنگ بزرگ کشف شد

حداقل دو ماده معدنی جدید در نمونه‌های یک شهاب سنگ عظیم پیدا شده در سومالی کشف شده است.

دانشمندان حداقل دو ماده معدنی جدید را در یکی از بزرگترین شهاب‌سنگ‌هایی که تاکنون پیدا شده است، کشف کرده‌اند.

به گزارش تکناک، مواد معدنی مبتنی بر آهن هرگز در طبیعت مشاهده نشده اند و این کشف می تواند به فهم فرآیندهای زمین شناسی ناشناخته و استفاده از مواد جدید کمک کند.

این دو ماده معدنی جدید در یک شهاب سنگ پیدا شده در ال علی سومالی کشف شده اند. وزن این سنگ عظیم به 17 تن می رسد و آن را در زمره 10 شهاب سنگ بزرگ زمین قرار می دهد. در حالی که این شهاب سنگ در سال 2020 توسط دانشمندان پیدا شد، مردم محلی داستان هایی از آن دارند که به نسل های قبل بازمی گردد.

یک قطعه کوچک 70 گرمی از این شهاب سنگ برای طبقه بندی مواد معدنی تشکیل دهنده آن به دانشمندان دانشگاه آلبرتا فرستاده شد و در همان روز اول تجزیه و تحلیل، تیم دو ماده معدنی کاملاً جدید را در نمونه شناسایی کردند.

اولین ماده معدنی الالیت (elaliite) نامگذاری شد که اسم شهری است که شهاب سنگ نزدیک آن یافت شده است. دومین ماده معدنی نیز به نام، الکینستانتونیت (elkinstantonite) که اسم یکی از محققان اصلی ماموریت ناسا است نامیده شد. هر دو ماده معدنی ساخته شده بودند.

digikala

تمایل سریع برای شناسایی مواد معدنی جدید به این دلیل اتفاق افتاد که آنها در واقع از دهه 1980 به صورت مصنوعی درآزمایشگاه تولید شده بودند. ترکیب و ساختار کریستالی آنها به جای اینکه از ابتدا طبقه بندی شود می تواند به سرعت با این داده های موجود مطابقت داده شود. ممکن است استدلال کنید تا زمانی که به طور رسمی در طبیعت پیدا نشوند نمیتوان آنها را به عنوان کانی های جدید طبقه‌بندی کرد.

این تیم می‌گوید که الالیت و الکینستانتونیت می‌توانند به فرآیندهای زمین‌شناسی و شیمیایی جدید اشاره کنند و در نهایت ممکن است کاربردهای جدیدی برای مواد پیدا کنند.

کریس هرد، متصدی مجموعه شهاب‌سنگ‌های دانشگاه آلبرتا، می‌گوید: هرگاه کانی جدیدی پیدا شد، به این معنی است که شرایط زمین‌شناسی حقیقی و شیمی سنگ، با آنچه قبلاً کشف شده بود، متفاوت است.

این چیزی است که این موضوع را هیجان‌انگیز می‌کند: در این شهاب‌سنگ خاص، دو ماده معدنی به‌طور رسمی توصیف شده‌اند که برای علم جدید هستند. هر زمان که یک ماده جدید شناخته شود، دانشمندان علم مواد نیز به دلیل کاربردهای بالقوه در طیف گسترده ای از زمینه های به آن علاقه مند می شوند.

سومین ماده معدنی جدید احتمالی در حال حاضر توسط کارشناسان در دست بررسی می باشد. تجزیه و تحلیل بیشتر سایر نمونه ها می تواند کانی های جدید بیشتری را نشان دهد، اما به طرز ناامیدکننده ای به نظر می رسد که شهاب سنگ اصلی ناپدید شده است. شایعات حاکی از آن است که سنگ به چین منتقل شده است، جایی که ممکن است در انتظار فروش باشد. هر جا که این شهاب سنگ وجود داشته باشد، امیدواریم نمونه های بیشتری در اختیار دانشمندان قرار گیرد.

digikala
این نوشته در علمی ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.