20 چیزی که دور ریختن شان برای سلامتی مفید است

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

سبک زندگی امروز موجب شده به سمت استفاده از چیزهایی برویم که ذاتا برای سلامتی ما مضر است. از کالاها و محصولات تاریخ مصرف گذشته و بدرد نخور گرفته تا عادت ها و خوراکی هایی که تندرستی ما را نشانه رفته اند.

به گزارش تک ناک، در ادامه می توانید چیزهایی که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی مفید است را بخوانید:

 • ظروف پلاستیکی قدیمی

همه ظروف نگهدارنده مواد غذایی خود را بررسی کنید و هر چیزی که از پلاستیک شفاف و سفت و محکم ساخته شده و با مهر 7 یا “Pc” (مخفف پلی کربنات) ساخته شده است را دور بریزید. سونیا لاندر ، تحلیلگر ارشد محیط زیست، می گوید: این ظرف های نگه دارنده ممکن است حاوی BPA باشند. BPA ، یک ماده شیمیایی است که برای سختی بیشتر پلاستیک و جلوگیری از نفوذ باکتری ها به مواد غذایی و همچنین برای اجتناب از زنگ زدگی، از چندین دهه قبل در محصولات پلاستیکی پلی کربنات و قوطی های مواد غذایی مبتنی بر رزین اپوکسی، استفاده می شود.

اگرچه اطلاعات علمی کمی در رابطه با تاثیرات BPA بر انسان وجود دارد، اما مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام پذیرفته است، نشان می دهند که این ماده خطرناک است. در حالی که تولید کنندگان،ترکیبات BPA را از بسیاری از ظروف پلی کربنات جدید خارج کرده اند،اما ظروف قدیمی هنوز احتمالا آن را دارند. استفاده متعدد از طریق ظرفشویی می تواند مواد شیمیایی را روی سطح ظروف افزایش دهد.استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو خطرناک است. لاندر می گوید: استفاده از شیشه به طور کلی ایمن تر است.

 • خوشبوکننده ها

اگرچه برخی از شرکت‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند که فتالات‌ها را که برای کمک به ماندگاری طولانی‌تر عطر استفاده می‌شود، حذف می‌کنند، اما بسیاری از خوشبوکننده‌های هوا (جامدات، اسپری‌ها و پلاگین‌ها) همچنان حاوی این نوع ماده شیمیایی هستند که در دوزهای زیاد ممکن است اثرات مضری داشته باشد. لوندر درمورد این خوشبو کننده های هوا می‌گوید: این محصولات صرفاً عطرهای شیمیایی هستند که در هوا می‌ریزند.

 • صابون آنتی باکتریال

صابون های آنتی باکتریال در از بین بردن باکتری‌ها نسبت به انواع معمولی، مؤثرتر نیستند و طبق گفته FDA، ممکن است این صابون ها خطرناک باشند. نشان داده شده است که تریکلوزان که ماده فعال صابون های آنتی باکتریال است، تنظیمات هورمونی را در حیوانات تغییر می دهد و همچنین این نگرانی وجود دارد که این ماده شیمیایی ممکن است به مقاومت آنتی بیوتیکی نیز دامن بزند.

 • نوشابه رژیمی

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، ممکن است بخواهید در عادت به خوردن نوشابه رژیمی تجدید نظر کنید ، به خصوص اگر دارید تلاش می کنید وزن خودتان را پایین بیاورید. مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شد نشان داد که شیرین‌کننده‌های بدون کالری مانند ساخارین (Sweet-n-Low)، سوکرالوز (Splenda) و آسپارتام ، ممکن است در عملکرد باکتری‌های روده که نقش کلیدی در هضم و جذب مواد غذایی بازی می‌کنند، اختلال ایجاد کنند. اخیرا محققان ارتباطی معنادار بین این شیرین کننده ها، میکروب های تغییر یافته روده ، عدم تحمل گلوکز و سندرم متابولیک در موش و انسان پیدا کردند.

 • کفش های ورزشی کهنه

دکتر جیسون کارپ، فیزیولوژیست ورزشی و نویسنده کتاب Running for Women می گوید: اکثر کفش های ورزشی باید هر 300 تا 400 مایل تعویض شوند.

برای دونده‌ای که هفته‌ای 30 مایل را طی می‌کند، این تعویض تقریباً هر سه ماه یکبار باید انجام شود. او توضیح می‌دهد که وقتی کفش‌ها فرسوده می‌شوند، انعطاف خود را از دست می‌دهند و کمتر می‌توانند ضربه وارده به پای شما را با هر قدم جذب کنند، بنابراین نیروی بیشتری به عضلات، استخوان‌ها و تاندون‌ها منتقل می‌شود و شما را در معرض خطر آسیب قرار می‌دهد. اگر ورزشکار نیستید ولی از این کفش ها استفاده می کنید، هر شش ماه یکبار یا به محض اینکه متوجه شدید که آج کفش به نظر فرسوده شده است، آنها را تعویض کنید.

 • مسواک فرسوده

اگر صبح و عصر مسواک می زنید، احتمالاً موهای مسواک شما سریعتر از آنچه تصور می کنید فرسوده شده و ساییده می شوند.

روچی ساهوتا، سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا، می‌گوید: طبق تجربه من، موهای مسواک پس از حدود دو ماه استفاده، شروع به ساییدگی می‌کنند، بنابراین به بیمارانم توصیه می‌کنم هر سه ماه یک بار مسواک های خود را تعویض کنند. مسواک های فرسوده در تمیز کردن دندان ها و مبارزه با پوسیدگی کمتر موثر هستند.

 • خرت و پرت

گیل بلانک، سخنران انگیزشی و مربی زندگی، نویسنده کتاب «پنجاه چیز را دور بریز » می گوید: در نهایت، ما همان چیزی هستیم که به آن فکر می کنیم، و آنچه به آن فکر می کنیم به شدت تحت تأثیر آنچه در اطراف خود نگه می داریم است. او چیزهایی را که نه هدف خاصی دارند و نه احساس خوبی در شما ایجاد کنند، “کثیف های زندگی” می نامد: “هرچه کثیفی های زندگی بیشتری در اطراف خود انباشته کنیم، کمتر می توانیم روی چیزی که واقعاً برایمان اهمیت دارد، تمرکز کنیم.”

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

نمی دانید که از کجا باید شروع کنید؟ هرچیزی که دیدنش شما را آزار می دهد، دور بریزید . مثلا جورابی که یک لنگه اش گم شده یا کشویی در آشپزخانه که با آت وآشغال پر شده است. مهم نیست که چه چیزی را دور بریزید(یا به نیازمندان بدهید)، هدف شما باید این باشید که چیزهایی را نگه دارید که به شما انرژی می دهند.

 • لباس هایی که دیگر نمی پوشید

نگاهی به کمد لباس خود بیندازید. در سال گذشته چند مورد از آن را نپوشیده اید؟ بسیاری از افرادی که وزن کم کرده‌اند، لباس های قبلی خود که سایز بزرگتر بودند را کوچک می کنند و استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر شلوار جین سایز 2 را که در دبیرستان می‌پوشیدند، نگه می‌دارند و فکر می‌کنند که اگر رژیم بگیرند، دوباره می توانند آن را بپوشند. در هر صورت، هر روز دیدن این لباس ها می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود. به علاوه، اهدای لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید به آن‌ها امکان استفاده ای دوباره می‌دهد و موجب پایداری آن ها می شود.

 • باقی مانده های غذایی

دکتر مایکل پی دویل، مدیر مرکز ایمنی مواد غذایی در دانشگاه جورجیا، می گوید: وقتی صحبت از مواد غذایی فاسد شدنی می شود که حاوی مواد حیوانی هستند، قانون اساسی این است که تا سه روز مهلت دارید آنها را بخورید، دور بریزید یا فریز کنید.

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

او می گوید: لیستریا با چیزهای ترسناکی مانند مننژیت، سقط جنین و حتی مرگ مرتبط است.این باکتری کشنده در دمای یخچال در کمتر از یک هفته می تواند به میلیون ها تکثیر شود.

 • ریمل کهنه

توماس استاینمن، سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا که در اوهایو کار می کند، می گوید: لوازم آرایشی مایع، از جمله ریمل، می توانند حاوی میکروب های زیادی باشد. به همین دلیل توصیه می شود که دو تا سه ماه پس از مصرف، آن ها را دور بیندازید. هر بار که از ریمل استفاده می‌کنید، انواع میکروب را روی مژه‌هایتان می‌مالید. همچنین برس ریمل را با باکتری‌های بیشتری که روی پوست یا مژه‌هایتان وجود دارد، آلوده می‌کنید، سپس آن را در یک محیط مرطوب با دمای اتاق فرو می‌برید که رشد باکتری را تقویت می‌کند.

او می افزاید: یکی از عملکردهای اصلی مژه ها این است که از ورود مواد زائد و میکروب ها به چشم جلوگیری کند، بنابراین مهم است که آرایشی که روی مژه ها انجام می دهید تا حد امکان عاری از میکروب باشد.

 • جای لنز چشم کثیف

دکتر استینمن توصیه می‌کند حداقل هر سه ماه یک‌بار جای لنز خود را تعویض کنید، و بصورت روزانه آن را شست و شو دهید. وی می گوید: استفاده از جای لنز کثیف یکی از اصلی ترین عوامل خطرناک برای ابتلا به عفونت چشم است.

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

حتی اگر شما به دقت از لنز خود مراقبت می کنید، یک بیوفیلم(لایه ای حاصل از رشد میکرب ها بر روی سطوح مختلف) کثیف روی سطح ایجاد می شود که مانند آهنربایی برای آلودگی و میکروب ها است. اگر جای لنز خود را دائما عوض نکنید، خود را در معرض خطر یک عفونت بالقوه جدی چشم مانند زخم قرنیه قرار می دهید که می تواند عفونت کند و حتی زمانی که بهبود یابد ، می تواند منجر به زخمی شود که بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با چشمان خود شوخی نکنید!

 • ادویه های کهنه

ادویه‌هایی که سال‌هاست که در کابینت‌هایتان وجود دارند، احتمالاً شما را بیمار نمی‌کنند اما هیچ طعمی هم به غذای شما نمی‌دهند، این موضوع در پخت غذاهای سالم بسیار مهم است.چربی و کالری و طعم در ادویه های تازه،  بهتر است.

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

 • ضد آفتاب قدیمی

بث لانژ، دانشمند ارشد شورای محصولات مراقبت شخصی، می گوید: وقتی صحبت از کرم ضد آفتاب به میان می آید، تاریخ انقضا واقعا مهم است. مواد شیمیایی که جلوی تابش نور خورشید را می گیرند به مرور زمان تجزیه می شوند، بنابراین مهم نیست که چقدر آن را  فشار دهید،این کرم از پوست شما در برابر پیری یا خطر سرطان محافظت نمی کند.

 • برق لب قدیمی

هر چیزی که در اطراف دهان شما استفاده می شود، به سرعت باکتری های زیادی را جمع آوری می کند و هر چه باکتری طولانی تر در یک ظرف مرطوب بنشیند، بیشتر رشد می کند. این امر احتمال عفونت را در صورت ایجاد بریدگی یا ترک بر روی پوست ظریف لب، افزایش می دهد. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که حداکثر شش ماه پس از باز کردن و شروع استفاده از برق لب یا سایر لوازم آرایش‌های لب، حتی در صورت داشتن تاریخ انقضا، آن را دور بریزید.

 • فیلترهای هوای کثیف

اگر یک دستگاه تصفیه هوا در خانه دارید، این مسئله خیلی خوب است. دستگاه‌های تمیزکننده هوا با فیلتر HEPA که کارآمدترین نوع فیلتر هستند، بسیار کارآمد هستند زیرا طبق برآورد سازمان EPA، کیفیت هوای داخل ساختمان 25 تا 100 برابر بدتر از فضای باز است. در واقع، یک خانه با متراژ متوسط، ​می تواند گرد و غبار زیادی را در خود جمع کند. از هر پنج آمریکایی، یک نفر از آلرژی یا آسم رنج می‌برد، که این بیماری می‌تواند توسط گرد و غبار، کپک و باکتری‌های موجود در هوا تشدید شود، بنابراین یک سیستم فیلتر خوب تا حد زیادی کمک می‌کند.

فقط فراموش نکنید که هر چند وقت یکبار این فیلتر تصفیه هوا را تعویض کنید، در غیر این صورت ممکن است در واقع کپک و باکتری در منزل شما رشد کند و گرد و خاک در واقع به داخل خانه برگردد.

 • لباس های زیر کهنه

آخرین باری که برای خرید لباس زیر رفتید کی بود؟ کش موجود در لباس های زیر مانند سوتین می تواند به مرور زمان کشیده شود (ماشین لباسشویی این روند را تسریع می کند) که این موضوع کاربرد این لباس زیر را کم می کند. دکتر کریستی فانک، متخصص سینه، می گوید: تعویض سوتین در زمانی که دیگر برای شما کاربرد ندارد، به کاهش کمردرد در زنان چاق تر کمک می کند و می تواند روند طبیعی پیری در بافت سینه را کاهش دهد.

 • تخته برش های پلاستیکی

برش بر روی تخته های برش پلاستیکی، باعث ایجاد شیارهایی روی آن ها می شود (آن خطوطی که بعد از اولین بار استفاده از آن شروع به دیدن می کنید). دویل می گوید هنگامی که باکتری ها وارد این شیارهای کوچک شده و شروع به رشد می کنند، خلاص شدن از شر آنها بسیار دشوار است. او استفاده از تخته های برش چوبی را توصیه می کند زیرا چوب حاوی رزین هایی است که به طور طبیعی ضد میکروبی هستند.

 • موبایل ها و بقیه محصولات الکترونیکی

نیازی نیست آیفون یا اندروید خود را به طور کامل دور بیاندازید، اما قطعاً باید هر از چند گاهی آن را از برق بکشید. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که داشتن اطلاعات بیش از حد (آنچه هنگام استفاده مداوم از دستگاه‌های هوشمند اتفاق می‌افتد) ، با افسردگی و اضطراب مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که این امر به ویژه در مورد افرادی که بیش از حد به تلفن های هوشمند و تبلت خود وابسته هستند و برای کسانی که از چندین دستگاه به طور همزمان استفاده می کنند، صادق است. حداقل چند بار در هفته دستگاه‌های خود را خاموش کرده و در کشو قرار دهید تا به مغزتان استراحتی ایده‌آل بر اساس یک برنامه مشخص (مثلا روزهای هفته بعد از ساعت 9 شب یا صبح‌های آخر هفته ، قبل از ظهر) بدهید.

 • صندلی و مبل

رابرت امری، استاد بهداشت حرفه ای در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه تگزاس، می گوید: مطالعات جهانی نشان می دهد که افراد به طور متوسط ​​7.7 ساعت در روز می نشینند و برخی تخمین می زنند که افراد حتی تا 15 ساعت در روز می نشینند.

در این مقاله لیست با بعضی از لوازم خانه بلااستفاده که کنار گذاشتن و دور ریختن شان برای سلامتی فیزیکی و روحی شما مناسب است آورده شده است.

نشستن بیش از حد بر سیستم متابولیک بدن تأثیر می گذارد و می تواند منجر به چاقی، فشار خون بالا، دیابت، سرطان و افسردگی شود. اما این موضوع فقط با باشگاه رفتن حل نمی شود. درحالت کلی نشستن بیش از حد پیامدهای منفی برای سلامتی دارد.دور ریختن

 • اسکاچ ظرفشویی

Tierno می گوید، مطالعات نشان می دهد که اسفنج آشپزخانه کثیف ترین چیز موجود در یک خانه است. در حالی که برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند این اسکاچ ها را بطور روزانه برای از بین بردن باکتری‌ها در مایکروویو قرار دهید،اما دویل توصیه می‌کند که به طور کامل از اینکار صرفنظر کنید. وی می گوید: وقتی از اسفنج برای شستن ظرفی که در آن آب گوشت بوده است، استفاده می‌کنید، که می‌تواند حاوی میکروب‌های مضری مانند سالمونلا باشد و در دمای اتاق مرطوب می‌ماند، به سرعت رشد می‌کنند. حتی ماشین ظرفشویی هم آنها را از بین نمی برد. او توصیه می کند به جای اسکاچ، از یک دستمال قابل شستشو برای تمیز کردن ظروف استفاده کنید، و هر چندروز یکبار این پارچه ها را دور بریزید. او توضیح می‌دهد: «از آنجایی که پارچه شستشو نازک‌تر است، سریع‌تر از اسکاچ خشک می‌شود، که این موضوع به کاهش قابل توجه رشد باکتری‌ها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.