تکمیل اولین خانۀ ساخته شده با چاپ سه‌بُعدی در قزاقستان

تکمیل اولین خانۀ ساخته شده با چاپ سه‌بُعدی در قزاقستان

اولین خانۀ ساخته شده با پرینت سه‌بُعدی در آسیای مرکزی، در آلماتی قزاقستان تکمیل شده است. ساختار اصلی آن تنها در پنج روز چاپ شد و تجهیز خانه در عرض دو ماه به پایان رسید.

به گزارش تک‌ناک، شرکت ساختمانی BM Partners این پروژه را تکمیل کرد. این ساختمان برای مقاومت در برابر زلزله‌های 7 ریشتر طراحی شده است. این موضوع با استفاده از بتن فوق‌العاده قوی که معمولاً برای ساختن سازه‌های بزرگ مانند آسمان‌خراش‌ها و پل‌ها استفاده می‌شود، محقق شد.

این خانه بی‌نام دارای مساحت 1076 فوت مربع (100 متر مربع) می‌باشد و برای مقاومت در برابر تغییرات شدید دمای منطقه طراحی و شامل بتن پلی استایرن منبسط شده به عنوان عایق است.

این خانه توسط شرکت BM Partners و با استفاده از یکی از مدل‌های COBOD BOD2 ساخته شد، که بزرگ‌ترین مرکز دادۀ اروپا را نیز ساخته است.

خانه‌های سه‌بُعدی انقلابی در صنعت ساخت و ساز

اگرچه ایدۀ خانه‌های ساخته شده با چاپ سه‌بُعدی چندین سال وجود داشته است، امّا پیشرفت این فناوری به تازگی در حدی بود که آن را تبدیل به یک راه‌حل عملی کرده است. این فناوری پتانسیل ایجاد انقلابی در صنعت ساخت و ساز به شکلی مقرون‌به‌صرفه‌تر و در دسترس‌تر دارد.

این موضوع به ویژه در مناطقی که روش‌های ساخت و ساز سنتی بسیار پرهزینه یا وقت‌گیر هستند، می‌تواند بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

مارات اوشاختیف، مدیرعامل BM Partners گفت: پذیرفتن فناوری‌های مدرن در دنیای امروز ضروری می‌باشد و شرکت ما متعهد به استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیکی با چاپ سه‌بُعدی ساخت و ساز در داخل کشورمان است.

وی دربارۀ پروژۀ انجام شده بیان کرد: با این پروژه، شرکت ما با اطمینان به آینده گام نهاده است و نیاز فوری قزاقستان به ساخت مسکن مقاوم در برابر زلزله، مدرن، کارآمد و مقاوم را برطرف کرده است.

BM Partners  از یک مخلوط بتن با مقاومت بالا برای سازۀ اصلی با مقاومت فشاری تقریباً 60 MPa (8500 PSI) استفاده کرد. این میزان فشار به‌طور قابل ملاحظه‌ای از 7-10 مگاپاسکال (1015-1450 PSI) که اغلب در آجر و سنگ معمولی قزاقستان یافت می‌شود، بیشتر است.

این مخلوط که از سیمان، شن و ماسۀ محلی تهیه شده، با افزودنی D.fab تقویت شده است. شرکت‌های COBOD International و Cemex این فرمول را توسعه دادند.

این فرمول، امکان ایجاد مخلوط بتن سفارشی متناسب با نیازهای خاص مناطق مختلف را فراهم می‌کند. با توجه به آب و هوای قزاقستان که از -135 تا +120 درجه فارنهایت (57- تا +49 درجه سانتی‌گراد) متغیر است، این ساختمان از بتن پلی استایرن منبسط شده به عنوان عایق برای دیوارها استفاده می‌کند که عملکرد حرارتی و صوتی آنها را بهبود می‌بخشد.

ساخت خانه‌های سه‌بُعدی فقط در دو ماه

این پروژه باری دیگر نشان داد که ساختمان‌های پرینت سه‌بُعدی به‌منظور ماندگاری طولانی مدت ساخته می‌شوند، حتی زمانی که در مناطق پرخطر زلزله قرار داشته باشند. هنریک نیلسن، بنیانگذار و مدیر کل COBOD International توضیح داد: ما مفتخریم که راه‌حلی را توسعه داده‌ایم که شرکایمان در شرکت BM را قادر می‌سازد تا این پروژه را به‌طور کامل در زمان تنها دو ماه و با استفاده از بتن قابل چاپ سه‌بُعدی بسیار قوی ساخته شده از مواد محلی، بسازند.

پس از تکمیل دیوارها، سازندگان انسانی وارد شدند تا پنجره‌ها، درها و هر چیز دیگری از جمله مبلمان مورد نیاز را اضافه کنند. کل پروژه از راه‌اندازی اولیۀ چاپگر تا اتمام نصب مبلمان، تنها در 2 ماه انجام شد.

چیدمان سادۀ خانه دارای پنجره‌های بلند و یک اتاق نشیمن بزرگ است. این ساختمان اکنون به عنوان یک نمایشگاه برای نشان دادن قابلیت‌های ساخت و ساز با چاپ سه‌بُعدی عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram