4 چکاپ سالانه واجب برای خانم ها

همواره بحث هایی در مورد اینکه آیا چکاپ سالانه واقعاً در حفظ سلامت و پیشگیری بیماری برای خانم ها مهم و موثر است، وجود دارد.

به گزارش تکناک، برخی تحقیقات نشان می دهد که این معاینات ممکن است باعث کاهش بیماری یا کاهش میزان کلی مرگ و میر نشود و بی تاثیر باشد. اما برخی پزشکان برعکس این قضیه فکر می کنند.

معاینات فیزیکی

چهار دلیل وجود دارد که زنان باید به چکاپ سالانه وصعیت سلامت خود پایبند باشند:

  • برای اطمینان از پیشگیری از بیماری ها بر اساس عوامل خطرناک شخصی هر فرد
  • برای پیدا کردن علائم هشدار دهنده اولیه یک مشکل در حالی که هنوز می توان آن را درمان کرد. شما می توانید چیزهایی را پیدا کنید که ممکن است پنهان باشند و بتوانید کاری در مورد آنها انجام دهید.
  • برای بررسی موارد حیاتی مانند فشار خون. این آزمایش ساده می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی آینده و مشکلات احتمالی فعلی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، زوال عقل، نارسایی کلیه و دیابت را به شما بگوید.
  • برای بررسی سابقه خانوادگی برای اینکه ببینید آیا چیز دیگری نیاز به بررسی دارد یا خیر.

تمام معاینات فیزیکی سالانه باید شامل بررسی وزن، قد و شاخص توده بدنی نیز باشد.

چاقی به خودی خود یک عامل خطرناک برای ابتلا به بیماری قلبی، سرطان سینه و زوال عقل زودرس است. اگر عوامل خطرناک خاصی مانند چاقی یا فشار خون بالا دارید، ممکن است پزشک میزان قند خون شما را برای ابتلا به دیابت بررسی کند.

سایر توصیه های غربالگری با افزایش سن تغییر می کنند. برخی از این غربالگری های شامل موارد زیر می باشند:

  • ماموگرافی: انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند که زنان از سن 45 تا 54 سالگی سالانه ماموگرافی انجام دهند، سپس یک سال در میان آن را ادامه دهند. از ماه مه 2023، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه می‌کند که زنان، هر دو سال یک بار ماموگرافی را از سن 40 سالگی انجام دهند.
  • غربالگری سرطان روده بزرگ: تئوری های مختلفی در مورد زمان شروع غربالگری سرطان روده بزرگ نیز وجود دارد. USPSTF شروع از 50 سالگی را توصیه می کند، در حالی که ACS توصیه خود را به 45 سالگی کاهش داده است.
  • غربالگری تراکم استخوان: این آزمایش برای خطر پوکی استخوان باید از سن 65 سالگی شروع شود. قد می‌تواند نشانه های مهمی را ارائه دهد که ممکن است زودتر به آزمایش نیاز باشد.

معاینات زنانه

مانند چکاپ سالانه کلی ، معاینه سالانه متخصص زنان ممکن است عمر شما را طولانی نکند، اما به هر حال بهتر است انجام شود. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، انجام یک معاینه سالانه را برای بررسی کنترل بارداری، سرطان و سایر غربالگری های بهداشتی، واکسیناسیون، کنترل وزن و موارد دیگر، توصیه می کند.

متخصص زنان می‌تواند شما را از نظر عفونت‌های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا غربالگری کند و برای بررسی هرگونه تغییر در دهانه رحم که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود، آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد.

در حال حاضر از سن 21 سالگی انجام پاپ اسمیر توصیه می شود. اگر نتایج آزمایش طبیعی باشد، دیگر نیازی به انجام آزمایش تا سه سال نیست. بعد از 30 سالگی، می توانید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید یا هر پنج سال یک بار به آزمایش پاپ اسمیر و HPV (یا فقط آزمایش HPV) بروید. (تست HPV یک آزمایش ژنتیکی است که وجود ویروس پاپیلومای انسانی را که می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها شود، تشخیص می دهد.)

متخصص زنان همچنین یک معاینه پستان برای توده ها یا هر نشانه دیگری از سرطان سینه انجام می دهد و می تواند شما را به یک مرکز ماموگرافی ارجاع دهد.

چکاپ دندان

متخصصان توصیه می کنند که یک یا دو بار در سال معاینه دندان را انجام دهید. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، این مسئله باید توسط دندانپزشک تعیین شود. اگر در خطر کم ابتلا به بیماری پریودنتال هستید، سالی یکبار مراجعه به دندان پزشک کافی است. اگر عوامل خطرناک خاصی برای بیماری های مربوط به لثه و دندان دارید (مانند سیگار کشیدن یا دیابت)، باید بیشتر به دندان پزشک مراجعه کنید.

معاینات چشمی

اگر مشکلات بینایی دارید، احتمالاً هر سال یا هر دو سال یکبار به معاینه چشم نیاز خواهید داشت. با یک متخصص چشم در مورد اینکه چند بار باید معاینه شوید صحبت کنید. در غیر این صورت، اگر هیچ علامتی ندارید و هیچ فاکتور خطرناکی برای ابتلا به بیماری های چشم ندارید و زیر 40 سال سن دارید، آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می کند هر 5 تا 10 سال یکبار معاینه چشم را انجام دهید. افراد 40 تا 54 ساله باید هر چهار سال یکبار معاینه شوند. هر سه سال یکبار برای افراد 55 و 64 ساله؛ سپس هر یک تا دو سال برای سنین 65 سال و بالاتر. همچنین اگر سابقه خانوادگی بیماری های چشمی، فشار خون بالا یا دیابت دارید، باید قبل از 40 سالگی حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

معاینات تخصصی

اگر به طور کلی فرد سالمی هستید، مواردی که در این مطلب ذکر شد، سلامت کلی شما را بهبود می بخشد. اما نیمی از بزرگسالان یک یا چند بیماری مزمن دارند، که به این معنی است که باید بیشتر به متخصصان مراجعه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.