5 فایده علمی گیاه سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب یک بوته صورتی گلدار با گلهای صورتی کم رنگ و رایحه عالی است که حتی در عطرها نیز استفاده می شود.

گیاه سنبل الطیب یک بوته صورتی گلدار با گلهای صورتی کم رنگ و رایحه عالی است که حتی در عطرها نیز استفاده می شود.

به گزارش تکناک، از ریشه این گیاه در یونان باستان به عنوان دارو استفاده می شده است.مطالعات مدرن توانسته اند تأیید کنند که ریشه سنبل الطیب برای افراد مبتلا به اضطراب، بی خوابی، ADHD، علائم قاعدگی و یائسگی مفید است.

همچنین این گیاه فوق العاده می تواند به شما در مبارزه با استرس روزمره، تعادل هورمون ها و بهبود کیفیت خواب هم کمک کند.

اضطراب را کاهش می دهد

در حالی که این ایده که داروی والیوم از سنبل الطیب الهام گرفته شده است افسانه ای بیش نیست، اما سنبل الطیب می تواند به مدیریت همه چیز، از استرس در محل کار گرفته تا اضطراب مزمن کمک کند.در جنگ جهانی دوم، ارتش بریتانیا ریشه سنبل الطیب را برای مقابله با استرس در طول حملات هوایی به کار برد.

در یک مطالعه 4 هفته ای بر روی افراد مبتلا به اضطراب،مشخص شد که دریافت 100 میلی گرم ریشه سنبل الطیب در روز علائم اضطراب را در مقایسه با داروهای شیمیایی بهبود می بخشد.

دانشمندان از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه گیری امواج مغزی استفاده کردند و متوجه شدند که سنبل الطیب اثرات عصبی فیزیولوژیکی مشخصی ایجاد می کند.پس از یک ماه مصرف ریشه سنبل الطیب، مغز افراد فعالیت بیشتری در بخش پیشانی مغز نشان داد که این مسئله مطابق با امواج آلفا مغز است. مغز،امواج آلفا را تنها زمانی ایجاد می کند که در حالت آرام، خلاق و متمرکز باشد،نه حالت مضطرب یا شرایط استرس زا.

به بی خوابی کمک می کند

ریشه سنبل الطیب اغلب در ترکیبات گیاهی که خواب را بهبود می بخشد، استفاده می شود، مانند بابونه، رازک، بادرنجبویه و گل شور. سنبل الطیب دارای اثرات شل کننده عضلانی است که می تواند به کاهش تنش در بدن شما کمک کند. در همین حال، مزایای ضد اضطراب آن به ذهن کمک می کند تا تنش را رها کرده و خواب راحتی برای شما به ارمغان می آورد. بر اساس یک بررسی از آزمایش های بالینی روی ریشه سنبل الطیب برای خواب، به نظر می رسد سنبل الطیب به طور موثر علائم بی خوابی را بهبود می بخشد. محققان خاطرنشان کردند که یکی از مزایای مصرف ریشه سنبل الطیب برای خواب، مشخصات ایمنی آن است که تفاوت فاحشی با داروهای خواب آور شیمیایی دارد.

علائم یائسگی را بهبود می بخشد

یکی دیگر از مزایای ریشه سنبل الطیب این است که به عنوان یک فیتواستروژن که یک ترکیب گیاهی استروژن مانند است که در صورت کمبود استروژن،آن را جایگزین می کند،عمل می کند و زمانی که سطح آن خیلی زیاد است آن را کاهش می دهد.سنبل الطیب به عنوان یک فیتواستروژن می تواند با کمک به تعادل سطح استروژن با علائم یائسگی نیز مبارزه کند.در واقع، فیتواستروژن ها با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط هستند.

در یک مطالعه 8 هفته ای، مصرف ریشه سنبل الطیب 3 بار در روز در دوزهای 255 میلی گرمی باعث کاهش بروز گرگرفتگی در زنان یائسه شد.

درد قاعدگی را کاهش می دهد

طبق تحقیقات،سنبل الطیب ممکن است یک گیاه مفید برای سلامت زنان باشد.ریشه سنبل الطیب با شل کردن بافت عضلانی رحم و جلوگیری از انقباض، برای تسکین گرفتگی های دردناک پریود عملکرد مفیدی دارد.در یک مطالعه بر روی 100 زن در زمان قاعدگی، 3 ماه استفاده از مکمل ریشه سنبل الطیب به طور قابل توجهی علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را در مقایسه با داروهای شیمیایی کاهش داد.

با ADHD مبارزه می کند

در مطالعه ای بر روی 169 کودک مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)،استفاده از ترکیبی از ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه برای بهبود تمرکز و کاهش بیقراری،موثر نشان داده شد.در کارآزمایی دیگری که ریشه سنبل الطیب را به تنهایی به کودکان داده شد، 30 کودک مبتلا به ADHD تنها پس از 2 هفته مصرف مکمل، بهبود علائم را تجربه کردند.

این مطالعات نتیجه ای در مورد اثرات مغزی سنبل الطیب بر بزرگسالان سالم به دست نداد، بنابراین مشخص نیست که سنبل الطیب با افزایش تمرکز یا تقویت آرامش در بهبود ADHD موثر است یا خیر. با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که سنبل الطیب می تواند به افراد مبتلا به ADHD کمک کند.

چگونه ریشه سنبل الطیب می تواند برای سلامتی شما مفید باشد؟

ریشه سنبل الطیب یک داروی طبیعی باستانی است که به لطف توانایی آن در کمک به خواب و اضطراب، به دنیای مدرن بازگشته است. این گیاه همچنین دارای یک فایده کمتر شناخته شده،مثل بهبود علائم ADHD و سندرم پیش از قاعدگی است.سنبل الطیب یک آرام بخش ملایم با مشخصات ایمنی عالی است که آن را به یک گیاه مفید برای استفاده تبدیل می کند. ریشه سنبل الطیب را می توانید به صورت کپسول یا عصاره گیاهی پیدا کنید.

قبل از مصرف هر گونه فرآورده یا مکمل گیاهی، لطفاً با پزشک مشورت کنید. این ترکیبات و مکمل‌های طبیعی می‌توانند عوارض جانبی غیرمنتظره‌ای داشته باشند، به‌ویژه اگر بیماری زمینه ای دارید و یا داروها یا مکمل‌های دیگری مصرف می‌کنید یا باردار هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.