8 خاصیت شگفت انگیز “جینکو بیلوبا” برای سلامتی

جینکو بیلوبا یک مکمل گیاهی است که به تقویت کننده عملکرد شناختی معروف است و فواید و کاربردهای آن بسیار زیاد است.

جینکو بیلوبا یک مکمل گیاهی است که به تقویت کننده عملکرد شناختی معروف است و فواید و کاربردهای آن بسیار زیاد است.

به گزارش تکناک، به عنوان مثال، جینکو را می توان به عنوان یک داروی محرک جنسی و همچنین دارویی برای PMS، سردرد، میگرن و حتی اضطراب مصرف کرد.

همچنین این گیاه از طریق انواع آنتی اکسیدان ها مزایای کلی محافظتی برای سلامتی شما فراهم می کند.

جینکو بیلوبا چیست؟

جینکو بیلوبا (یکی از قدیمی ترین درختان کره زمین) یک گیاه دارویی است که از درختی به نام درخت موی دوشیزه به دست می آید.این درخت در میان قدیمی‌ترین گونه‌های درختی در جهان یعنی درختان جینکو «فسیل‌های زنده» در نظر گرفته می‌شوند، زیرا از حوادث انقراض سیاره‌ای جان سالم به در برده‌اند.درختان موی دوشیزه حداقل حدود 130 فوت بلند می شوند و می توانند بیش از هزار سال زندگی کنند.

برگ های جینکو بیلوبا هزاران سال است که در طب سنتی چینی خشک و پودرمی شوند.از برگ های خشک جینکو نیز برای تهیه چای استفاده می شود.امروزه می توانید قرص های جینکو بیلوبا و قطره های مایع عصاره جینکو را در فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی پیدا کنید.

8 خاصیت گیاه جینکو بیلوبا

مردم جینکو بیلوبا را برای اهداف مختلفی مصرف می کنند.با توجه به آنچه تحقیقات نشان داده است،در این مطلب فواید سلامتی جینکو بیلوبا آورده شده است:

  1. با ADHD مبارزه می کند: جینکو بیلوبا جریان خون به مغز را بهبود می بخشد و باعث افزایش قابل اندازه گیری گردش خون در قشر بینایی مغز می شود.در یک مطالعه 6 هفته ای بر روی کودکان مبتلا به ADHD، جینکو بیلوبا علائم بیماری را بهتر از داروهای شیمیایی بهبود بخشید. در حالی که مکمل جینکو ممکن است برای افرادی که در تمرکز مشکل دارند مفید باشد، اما لزوماً عملکرد مغزهای سالم را تقویت نمی کند.
  2. از پیری مغز جلوگیری می کند:جینکو در بهبود علائم بیماران مبتلا به زوال عقل موثر است، که این موضوع نشان می دهد که این گیاه ممکن است به محافظت در برابر تخریب عصبی در افراد سالم نیز کمک کند. در یک متاآنالیز،مطالعات مربوط به جینکو بیلوبا و بیماران آلزایمر، محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده ی 3 تا 6 ماهه مکمل جینکو بیلوبا می تواند عملکرد شناختی را در بیماران مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد.
  3. ممکن است به درمان اضطراب کمک کند:در یک مطالعه 4 هفته ای بر روی 107 فرد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر، 480 میلی گرم جینکو بیلوبا در روز علائم را نسبت به داروهای شیمیایی به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.
  4. میل جنسی را تقویت می کند: یکی از دلایل رایج کاهش میل جنسی، استفاده از داروهای ضد افسردگی است. در مطالعه‌ای بر روی مردان و زنانی که از مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) و انواع دیگر داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کردند، جینکو بیلوبا میل جنسی، روان‌سازی و ارگاسم را در 84 درصد از شرکت‌کنندگان بهبود بخشید. در میان شرکت کنندگان زن، میزان موفقیت 91 درصد بود.مطالعات دیگر نشان داده اند که جینکو بیلوبا به طور موثر میل جنسی و عملکرد جنسی را در زنان یائسه افزایش می دهد.
  5. به تسکین دردهای PMS کمک می کند: جینکو بیلوبا در مطالعات اخیر در بهبود علائم PMS در زنان موثر واقع شده است.این گیاه در یک مطالعه که بر روی 165 زن در طول سه دوره قاعدگی مورد بررسی قرار گرفت،باعث کاهش حساسیت و درد سینه ها و همچنین علائم عصبی شد. مطالعه دیگری که تنها دو چرخه متوالی قاعدگی را بررسی کرد، نشان داد که 40 میلی گرم عصاره برگ جینکو بیلوبا علائم PMS را بهتر از داروهای شیمیایی بهبود می بخشد، از جمله علائم فیزیکی و روانی.
  6. برخی از سردردها و میگرن را درمان می کند: در طب سنتی چینی،گیاه جینکو برای درمان سردرد و میگرن تجویز می‌شده است،اما تحقیقات مدرن برای تایید اثربخشی آن انجام نشده است.این گیاه می تواند با کاهش التهاب و بهبود جریان خون مغزی کار کند. با این حال،همه ی سردرد های ممکن است با جینکو بیلوبا خوب نشوند.
  7. از سلامت قلب پشتیبانی می کند: بسیاری از فواید جینکو از توانایی آن در تقویت گردش خون ناشی می شود.بر طبق طب سنتی چینی، جینکو در واقع کانال‌هایی را در بدن باز می‌کند و به اندام‌های حیاتی مانند ریه‌ها، کبد و مغز اجازه می‌دهد تا توسط «چی» تحریک شوند. در افرادی که در معرض خطر حمله قلبی و سکته هستند، رگ های خونی به طور کلی قادر به گشاد شدن کافی برای جریان خون نیستند. در مطالعه‌ای که در مجله Phytotherapy Research منتشر شد، شرکت‌کنندگانی که جینکو بیلوبا را دریافت کردند، بلافاصله جریان خون و 12 درصد افزایش در اکسید نیتریک داشتند. اکسید نیتریک برای سلامت قلب حیاتی است، زیرا به گشاد شدن عروق خونی کمک می کند.در مطالعه دیگری، افراد مسن سالم افزایش جریان خون و گشاد شدن رگ های خونی را با جینکو بیلوبا تجربه کردند که نشان می دهد ممکن است این گیاه به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد مسن کمک کند.
  8. پشتیبانی آنتی اکسیدانی فراهم می کند: علاوه بر توانایی آن در کاهش التهاب و افزایش جریان خون، عملکرد آنتی اکسیدانی قوی جینکو نیز مسئول بسیاری از مزایای سلامتی آن است. آنتی اکسیدان های موجود در جینکو بیلوبا به طور بالقوه می تواند اضطراب را بهبود بخشد، به پیشگیری از سرطان کمک کند و همچنین از بیماری های عصبی محافظت کند. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد که از محیط یا در نتیجه عملکردهای متابولیک طبیعی وارد بدن می شوند، عمل می کنند. با جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها از آسیب سلولی و DNA محافظت می کنند و به نوبه خود در برابر بیماری های مزمن ایمنی ایجاد می کنند.

دوز مصرفی و عوارض جانبی جینکو بیلوبا

عوارض جانبی جینکوبیلوبا خیلی کم هستند، مگر زمانی که در دوزهای بالاتر از حد توصیه شده مصرف شود. بهترین دوز برای جینکو بین 60 تا 240 میلی گرم برای 6 ماه است. با این حال، همیشه باید از توصیه های روی برچسب محصولی که استفاده می کنید پیروی کنید. عوارض جانبی جینکو می تواند شامل سردرد، سرگیجه، تپش قلب و اختلال عملکرد دستگاه گوارش باشد.

آیا جینکو بیلوبا می تواند برای سلامتی شما مفید باشد؟

جینکو بیلوبا گیاهی است که هزاران سال است که به عنوان دارو در آسیا کشت می شود.این گیاه خواص درمانی زیادی دارد که به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی کمک می کند.به عنوان یک مکمل گیاهی، جینکو به طور بالقوه می تواند به دفع بیماری ها کمک کند. به عنوان یک درمان طبیعی، می توانید از این گیاه خارق العاده برای بهبود گردش خون،افزایش میل جنسی، تسکین علائم PMS یا حتی رفع سردرد استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که حتی مواد طبیعی هم می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند. برای اطمینان از ایمنی خود، توصیه می‌شود قبل از استفاده از محصولات گیاهی یا مکمل‌های دیگر با یک پزشک مشورت کنید، به خصوص اگر شرایط سلامتی خاصی دارید، مثلا اگر از داروها یا مکمل‌های دیگری استفاده می‌کنید یا باردار هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.