شرکت AMD در حال کار روی نسخه جدید سوکت AM5+ است

شرکت AMD مشغول کار روی پلتفرم جدیدی برای پردازنده‌های رایزن آینده است. سوکت AM5+ و پردازنده‌های Granite Ridge در ابزار استخراج میکروکد فهرست شده‌اند.

به‌گزارش‌ تک‌ناک، شرکت AMD در حال کار روی AM5+، نسخه‌ای به‌روزرسانی‌شده از سوکت AM5 است. برنامه‌ای به نام MC Extractor که وظیفه تجزیه کدهای میکرو پردازنده‌های AMD و اینتل را بر‌عهده دارد، اخیراً قابلیت شناسایی سوکت AM5+ و پردازنده‌های AMD با شناسه 00B40Fxx را به‌لطف کشف یکی از متخصصان سخت‌افزار با نام مستعار HXL دریافت کرده است.

به‌نقل از تامزهاردور، این ابزار شامل عبارت الگوی میکروکد ای‌ام‌دی تنظیم‌شده برای AM5+ است و قابلیت شناسایی CPUID میکروکد ای‌ام‌دی 00B40Fxx را اضافه می‌کند. با صحبت درباره پردازنده‌های 00B40Fxx، این ابزار می‌تواند پردازنده‌های 00B40F40 و 00B40F00 را تشخیص دهد. HXL بر این باور است که پردازنده‌های 00B40Fxx می‌توانند با اسامی رمز گرنیت ریج (Granite Ridge) یا فایر رنج (Fire Range) شناخته شوند؛ اما این صرفاً حدس‌و‌گمان است.

ذکر هم‌زمان سوکت و پردازنده‌ی معرفی‌نشده ممکن است بدین‌معنی باشد که پردازنده‌های ای‌ام‌دی با شناسه‌ مذکور از سوکت AM5+ استفاده خواهند کرد؛ اما این احتمال نیز وجود دارد که این دو موضوع کاملاً بی‌ارتباط با یکدیگر باشند.

سوکت AM5+ در اواخر سال ۲۰۲۶ جایگزین سوکت AM5 اصلی خواهد شد. در این صورت، AM5+ قابلیت‌های جدیدی مانند ولتاژهای متفاوت، مدار برق‌رسانی متفاوت، انشعابات PCIe متفاوت و قابلیت‌های رابط جدید (مانند USB4 نسخه‌ ۲ و DisplayPort با UHBR20) را ارائه خواهد داد.

شایان ذکر است در‌حالی‌که به‌طور سنتی سوکت‌های CPU را با تعداد پین آن‌ها نام‌گذاری می‌کنیم (مانند سوکت AM5 ای‌ام‌دی که ۱۷۱۸ پین دارد)، سوکت‌های CPU جدیدتر به داشتن پین‌های بیشتر از تعداد مورد‌نیاز تمایل دارند. بنابراین، سوکت AM5+ می‌تواند همان سوکت AM5 با فعال‌سازی برخی پین‌های اضافی باشد. در‌عین‌حال، پردازنده‌های AM5+ احتمالاً کلیدی مکانیکی خواهند داشت تا از نصب آن‌ها روی مادربورد AM5 جلوگیری شود.

نکته‌ مهم درباره AM5+ این است که با هدف استفاده‌ مجدد از حداکثر ویژگی‌های مکانیکی AM5 برای کاهش هزینه‌ها برای شرکای AMD طراحی شده است. همچنین، این شرکت ممکن است سعی کند تا سازگاری معکوس مادربوردهای AM5+ با پردازنده‌های AM5 را تضمین کند که به راه‌اندازی سریع پلتفرم در بخش‌های مختلف بازار کمک می‌کند.

ناگفته نماند AMD علناً اعلام کرده است که سوکت AM5 را تا سال ۲۰۲۵ و بعد از آن پشتیبانی خواهد کرد؛ بنابراین، می‌توان با اطمینان گفت که پردازنده‌های مبتنی‌بر Zen 5 که در سال جاری عرضه می‌شوند، از سوکت موجود استفاده خواهند کرد. با‌این‌حال، انتظار برای ظهور AM5+ در اواخر سال ۲۰۲۶ منطقی به‌نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.