روشن‌شدن خودکار بلوتوث برای فعال‌کردن Find My Device در اندروید 15

Find My Device

گزارش‌های جدید حاکی از آن است که اندروید 15 احتمال دارد برای فعال‌کردن شبکه Find My Device گوگل، بلوتوث را به‌طور خودکار روشن کند.

به‌گزارش تک‌ناک، در به‌روزرسانی جدید اندروید 15، ویژگی جدیدی اضافه شده است که وقتی دستگاه به شبکه وای‌فای مشخصی متصل می‌شود، به‌طور خودکار بلوتوث را روشن می‌کند. این ویژگی ممکن است برای کاربرانی مفید باشد که از دستگاه‌های بلوتوثی مانند هدفون‌ها یا بلندگوها استفاده می‌کنند.

شبکه Find My iPhone یا به‌اختصار برنامه Find My یکی از قابلیت‌های کاربردی‌ است که می‌توانید در iOS پیدا کنید. این برنامه به کاربران کمک می‌کند تا مکان دستگاه‌های گم‌شده یا دزدیده‌شده اپل را ردیابی کنند؛ حتی زمانی که خاموش هستند یا به اینترنت وصل نیستند.

در‌حالی‌که اپل تا شش سال پس از راه‌اندازی برنامه Find My Device گوگل در سال ۲۰۱۳ بیشتر این قابلیت‌ها را اضافه نکرد، نسخه گوگل از آن زمان بسیار ابتدایی‌تر بوده است؛ زیرا تا همین اواخر از افزودن قابلیت پیدا‌کردن گوشی بدون اتصال اینترنت فعال، خودداری کرده بود.

همان‌طورکه قبلاً گزارش دادیم، گوگل بالاخره برای اضافه‌کردن شبکه Find My Device برای اندروید در روزهای آینده آماده می‌شود. این قابلیت برای ردیابی دستگاه یا لوازم جانبی حتی در‌صورت خاموش‌بودن، به سیگنال‌های بلوتوث از میلیاردها دستگاه اندرویدی بالقوه متکی خواهد بود. بااین‌همه، نکته مهم آن است که میشال رحمان، متخصص اندروید، می‌گوید که اندروید ۱۵ بلوتوث دستگاه را برای کمک به دیده‌شدن در شبکه Find My Device گوگل به‌طور خودکار فعال می‌کند.

در‌حالی‌که گوگل درباره عملکرد شبکه آینده Find My Device خود توضیحی ارائه نداده است، بررسی نسخه‌های اولیه اندروید ۱۵ سرنخ‌هایی از قابلیت «روشن‌شدن خودکار بلوتوث» را نشان می‌دهد. هنگامی‌که کاربر سعی می‌کند از‌طریق تنظیمات سریع اندروید بلوتوث را خاموش کند، در تنظیمات بلوتوث احتمالاً گزینه‌ای جدید ظاهر می‌شود.

زمانی‌که بلوتوث روشن است، دستگاهتان می‌تواند با دیگر دستگاه‌های بلوتوث اطراف ارتباط برقرار کند. قابلیت‌هایی مانند اشتراک سریع و Find My Device و موقعیت دستگاه از بلوتوث استفاده می‌کنند. برنامه‌ها و سرویس‌ها همچنان می‌توانند حتی با خاموش‌بودن بلوتوث، به‌دنبال دستگاه‌های اطراف بگردند. برای مثال، این کار برای بهبود قابلیت‌ها و سرویس‌های مبتنی‌بر موقعیت مکانی کاربردی است. شما می‌توانید این را در تنظیمات اسکن بلوتوث تغییر دهید.

کد موجود در پروژه متن‌باز اندروید (AOSP) جزئیات بیشتری از شبکه Find My Device گوگل به ما می‌دهد. انتظار می‌رود این قابلیت با اندروید ۱۵ دردسترس قرار گیرد؛ اما ممکن است روی نسخه‌های قدیمی‌تر نیز فعال باشد؛ زیرا API به اندروید ۱۵ محدود نشده است. علاوه‌بر‌این، برنامه‌های شخص ثالث نمی‌توانند بلوتوث دستگاه شما را فعال کنند؛ زیرا این قابلیت به برنامه‌های سیستمی محدود شده است.

خبر ناامیدکننده این است که برای استفاده از روشن‌شدن خودکار بلوتوث، دستگاه باید از پشته بلوتوث AOSP استفاده کند و این قابلیت ممکن است به همه دستگاه‌های اندرویدی راه پیدا نکند. با افزایش مداوم سرقت گوشی‌های هوشمند، عاقلانه است که برای فعال‌کردن این قابلیت جدید، بخشی از عمر باتری گوشی‌تان را فدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.