نگاهی به جدیدترین قابلیت‌های بتای ۳ اندروید ۱۵

نگاهی به جدیدترین قابلیت‌های بتای ۳ اندروید ۱۵

نسخه‌ی بتای ۳ اندروید ۱۵ به‌تازگی منتشر شده است. در این مقاله، قابلیت‌های این نسخه را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، اکوسیستم اندروید با انتشار بتای ۳ اندروید ۱۵ همچنان به پیشرفت‌های چشمگیر خود ادامه می‌دهد. این به‌روزرسانی برای دستگاه‌های پیکسل سازگار ثبت‌شده در برنامه‌ی بتا در‌دسترس است و نگاهی اجمالی به ویژگی‌های آن را نشان می‌دهد. انتشار رسمی اندروید ۱۵ برای آگوست (مرداد) یا سپتامبر (شهریور) برنامه‌ریزی شده است. در این مقاله، قابلیت‌های بتای ۳ اندروید ۱۵ را معرفی می‌کنیم.

شخصی‌سازی در اندروید ۱۵ تقویت می‌شود

ویرایشگر والپیپر بازطراحی‌شده

روزهای دست‌و‌پنجه نرم‌کردن با ویرایشگر والپیپر پیچیده به‌پایان رسیده است. بتای ۳ اندروید ۱۵ تجربه‌ای نوآورانه و ساده را به‌‌ارمغان می‌آورد. رابط کاربری بازطراحی‌شده با چیدمانی شهودی، امکان مرور آسان مجموعه عظیمی از والپیپرها، سفارشی‌سازی رنگ‌ها و افکت‌ها و ایجاد بدون دردسر صفحه‌ی اصلی را فراهم می‌کند که منعکس‌کننده‌ی سبک منحصربه‌فرد شماست. خواه به زیبایی‌شناسی مینیمالیستی خواه منظره‌های پویا یا الگوهای سرگرم‌کننده علاقه داشته باشید، ویرایشگر بازطراحی‌شده به شما امکان می‌دهد تا با سهولت، پس‌زمینه‌ی گوشی خود را شخصی‌سازی کنید.

نمایش نام کامل برنامه‌ها (اختیاری)

تا‌به‌حال مجبور شده‌اید به نام‌های مخفف برنامه‌ها در فهرست و نتایج جست‌وجو خیره شوید؟ ناامیدی از درک عناوین رمزآلود برنامه‌ها با معرفی تنظیمات اختیاری «نمایش نام کامل برنامه‌ها» دیگر به گذشته پیوسته است. این ویژگی کاربرمحور به شما امکان می‌دهد تا نام کامل هر برنامه را ببینید و سردرگمی را از بین ببرد و پیمایش را ساده کند. تصور کنید که به‌راحتی «برنامه‌ی رسانه‌ی اجتماعی» را به‌عنوان «چهره‌های دوست» یا «رزرو سفر» را به‌عنوان «گردش‌های جهانی» شناسایی کنید. این افزوده به‌ظاهر جزئی می‌تواند به‌طور درخورتوجهی تجربه‌ی کاربری کلی شما را به‌ویژه برای برنامه‌هایی با نام‌های کوتاه مشابه بهبود ببخشد.

عملکرد و کنترل‌های بهبودیافته در اندروید ۱۵

بازطراحی منو صدا

بازطراحی منو صدا در بتای ۳ اندروید ۱۵ شاید تغییری جزئی به‌نظر برسد؛ اما تأثیر بسزایی می‌گذارد. برخلاف نسخه‌های پیشین، دیگر امکان کوچک و پنهان کردن منو صدا وجود ندارد. این امر همواره کنترل کامل بر تنظیمات صدای زنگ و رسانه و اعلان‌ها را برای شما تضمین می‌کند. دیگر از تغییرات ناخواسته صدا یا جست‌وجوی آزاردهنده برای دسترسی به کل کنترل‌های صدا خبری نیست. این تغییر ساده، اما مؤثر در طراحی دقت بیشتری ارائه می‌دهد و از ایجاد تغییرات ناخواسته در تنظیمات صوتی شما جلوگیری می‌کند.

خداحافظی با اسپیکر و نمایشگر

برای ساده‌سازی رابط کاربری و پیمایش، بتای ۳ اندروید ۱۵ برچسب اسپیکر و نمایشگر را از تنظیمات بلوتوث حذف می‌کند. این ممکن است تغییر کوچکی به‌نظر برسد؛ اما باعث حذف شلوغی‌های غیرضروری می‌شود و یافتن گزینه‌های اتصال بلوتوث برای دستگاه‌های مختلف را بصری‌تر می‌کند. این رویکرد کاربرپسند تعداد مراحل مورد‌نیاز برای اتصال تلفن شما به دستگاه‌های بلوتوث را کاهش می‌دهد و در زمان و سردرگمی شما صرفه‌جویی می‌کند.

مدیریت هوشمندانه عمر باتری

عمر باتری دغدغه همیشگی کاربران گوشی‌های هوشمند است. بتای ۳ اندروید ۱۵ قابلیت زمان‌ خاموشی تطبیقی را معرفی می‌کند؛ ویژگی‌ای که با استفاده از هوش مصنوعی براساس الگوی استفاده شما از گوشی، عمر باتری را بهینه می‌کند. این ویژگی نوآورانه به‌طور خودکار مدت‌زمان خاموش‌شدن خودکار صفحه را تنظیم می‌کند. اگر به‌طور فعال با تلفن خود درگیر هستید، در شبکه‌های اجتماعی اسکرول می‌کنید یا مقاله می‌خوانید، صفحه‌ مدت بیشتری روشن می‌ماند تا تجربه‌ای بدون وقفه را تضمین کند.

بااین‌حال، اگر تلفن روی سطح صافی بدون استفاده رها شود، نمایشگر به‌طور خودکار زودتر خاموش می‌شود تا در مصرف باتری صرفه‌جویی شود. این رویکرد هوشمندانه تعادلی بین به‌حداکثر‌رساندن زمان روشن‌بودن صفحه در‌صورت نیاز و بهینه‌کردن عمر باتری در زمان استفاده‌نکردن از تلفن برقرار می‌کند.

اعلان‌های دستگاه و برنامه

مدیریت اعلان‌های برنامه با بتای ۳ اندروید ۱۵ دقیق‌تر می‌شود. در بخش «اعلان‌های دستگاه و برنامه»، بخش اختصاصی برای «خواندن و پاسخ‌دادن و کنترل اعلان‌ها» پیدا خواهید کرد. این به شما امکان می‌دهد تا تنظیمات اعلان‌ها را برای هر برنامه در تلفن خود تنظیم کنید. تصور کنید کدام برنامه‌ها می‌توانند اعلان‌ها را روی صفحه‌ی قفل شما نمایش دهند و اعلان‌های برنامه‌های غیرمرتبط را بی‌صدا کنید یا اعلان‌های مخاطبان مهم را در اولویت قرار دهید.

حتی می‌توانید نحوه‌ی نمایش اعلان‌ها (صدا، لرزش، سبک بنر و…) را کنترل و ویژگی‌هایی مانند پاسخ مستقیم از خود اعلان را فعال کنید. این سطح از کنترل دقیق به شما امکان می‌دهد تا تجربه‌ی اعلان خود را سفارشی کنید و اطلاعاتی را در اولویت قرار دهید که بیشترین اهمیت را دارند، از بار اضافی اعلان‌ها جلوگیری کنید و مطمئن شوید که روی آنچه واقعاً مهم است، تمرکز می‌کنید.

اندروید ۱۵؛ دسترسی‌پذیری و امنیت

دسترسی آسان‌تر به تنظیمات کنتراست رنگ در تنظیمات نمایشگر

تنظیمات کنتراست رنگ برای بهبود خوانایی صفحه برای کاربران دچار اختلالات بینایی اکنون ساده‌تر از همیشه شده است. بتای ۳ اندروید ۱۵ میان‌بری thoughtfully placed برای «تنظیمات کنتراست رنگ» را مستقیماً در تنظیمات نمایشگر ادغام می‌کند. این امر نیاز به پیمایش در چندین منو را از بین می‌برد و دسترسی سریع‌تری را برای کاربران فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تنظیمات نمایشگر خود را برای راحتی دید بهینه تنظیم کنند. این رویکرد کاربرمحور تجربه‌ای همه‌گیرتر و در‌دسترس‌تر را برای همه‌ی کاربران تضمین می‌کند.

محافظت بیشتر در‌برابر تهدیدات آنلاین

با‌توجه‌به چشم‌انداز دائماً در حال تغییر تهدیدات آنلاین، نیاز به پیشرفت‌های مداوم در‌زمینه‌ی امنیت احساس می‌شود. در‌حالی‌که گوگل هنوز جزئیات خاصی را در این زمینه فاش نکرده است، مرور امن اندروید در بتای 3 اندروید ۱۵ ارتقا یافته است. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که روش‌های تشخیص پیشرفته برای محافظت از کاربران دربرابر تهدیدات آنلاین پیچیده‌تر نیز گنجانده شوند. این رویکرد پیشگیرانه تجربه‌ای امن‌تر از مرور وب را برای کاربران اندروید تضمین می‌کند و آرامش خاطر بیشتری را هنگام پیمایش در اینترنت به‌ارمغان می‌آورد.

ویژگی‌های خاص برای پیکسل تبلت

محافظ صفحه‌نمایش Home Controls برای تبلت پیکسل

بتای ۳ اندروید ۱۵ قابلیتی منحصر‌به‌فرد و کاربردی را برای تبلت پیکسل معرفی می‌کند. این قابلیت اسکرین‌سیوری است که کنترل‌های خانه هوشمند را مستقیماً روی صفحه قفل نمایش می‌دهد. بدین‌ترتیب، می‌توانید با یک ضربه ساده دستگاه‌های متصل مانند چراغ‌ها و ترموستات‌ها یا پریزهای هوشمند را مدیریت کنید. این قابلیت حتی زمانی‌که تبلت قفل است، کار می‌کند.

تصور کنید دمای اتاق را تنظیم یا چراغ‌ها را روشن کنید؛ حتی قبل از اینکه تبلت خود را باز کنید. این ویژگی یکپارچه و راحت، تجربه‌ای واقعاً متصل را برای خانه هوشمند به‌ارمغان می‌آورد. قابلیت مذکور ویژگی اختصاصی برای تبلت پیکسل است و نمایانگر تعهد گوگل به نوآوری و ایجاد تجربه‌ی کاربری است که به‌طور یکپارچه با دستگاه‌های خانه هوشمند ادغام می‌شود.

اندروید ۱۵؛ تجربه‌ای ساده‌تر و روان‌تر برای کاربر

غیرفعال‌سازی آسان‌تر Circle to Search

Circle to Search قابلیتی است که در نسخه‌های قبلی اندروید معرفی شد. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا با کشیدن انگشت خود به‌صورت دایره‌ای روی صفحه‌ی اصلی، به‌سرعت به جست‌وجوی برنامه دسترسی پیدا کنند. در بتای ۳ اندروید ۱۵، کلید روشن و خاموش Circle to Search برجسته‌تر شده است؛ بنابراین، فعال یا غیرفعال کردن این ویژگی براساس ترجیح شما آسان‌تر می‌شود.

علاوه‌براین، اکنون می‌توانید با استفاده از کلید اکشن که معمولاً در نوار ناوبری پایین قرار دارد، جست‌وجوی دایره‌ای را فعال کنید. این امر انعطاف‌پذیری بیشتری را برای دسترسی به جست‌وجوی برنامه و شخصی‌سازی تجربه‌ی صفحه‌ی اصلی شما ارائه می‌دهد. رویکرد جدید کاربرمحور به شما امکان می‌دهد تا تعامل خود را با تلفن‌همراهتان شخصی‌سازی کنید. همچنین، به استفاده از عملکرد جست‌وجو به روشی کمک می‌کند که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

پیش‌نمایش بازطراحی‌شده‌ی اسکرین‌شات

گرفتن اسکرین‌شات بخش اساسی از استفاده از گوشی‌های هوشمند است و بتای ۳ اندروید ۱۵ این تجربه را بهبود می‌بخشد. اعلان پیش‌نمایش اسکرین‌شات برای ارائه‌ی رابط کاربری تمیزتر و کاربرپسندتر بازطراحی شده است. این شامل تصاویر کوچک برای پیش‌نمایش آسان‌تر می‌شود. همچنین، دکمه‌های واضح‌تر برای ویرایش و اشتراک‌گذاری یا حذف اسکرین‌شات و چیدمان ساده‌تر دریافت می‌کنید.

تصور کنید به‌سرعت روی اسکرین‌شات یادداشت اضافه کنید تا اطلاعات مهمی را برجسته کنید یا آن را با یکی از دوستانتان به‌اشتراک بگذارید. همه‌ی این‌ها فقط با چند ضربه انجام می‌شود. پیش‌نمایش بازطراحی‌شده‌ی اسکرین‌شات فرایند پس از گرفتن اسکرین‌شات را ساده و در زمان و تلاش شما صرفه‌جویی می‌کند.

نگاهی به آینده؛ مسیری به‌سوی اندروید ۱۵

بتای ۳ اندروید ۱۵ نگاهی اجمالی به ویژگی‌ها و پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی ارائه می‌دهد که کاربران می‌توانند در نسخه‌ی رسمی آینده انتظار داشته باشند. این به‌روزرسانی با تمرکز بر شخصی‌سازی، عملکرد بهبودیافته، دسترسی‌پذیری و امنیت، قول می‌دهد تا تجربه‌ی کلی اندروید را ارتقا دهد. درحالی‌که تاریخ انتشار رسمی این سیستم‌عامل هنوز تأیید نشده است، گوگل معمولاً نسخه‌های جدید اندروید را درحدود مرداد یا شهریور‌ منتشر می‌کند.

این بازه‌ی زمانی فرصت کافی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا برنامه‌هایشان را برای پلتفرم جدید بهینه کنند. همچنین، به کاربران امکان می‌دهد تا از‌طریق برنامه‌ی بتا با آخرین ویژگی‌ها آشنا شوند.

طبق گزارش گیزچاینا، انتشار بتای ۳ اندروید ۱۵ نقطه‌ی عطف مهمی در توسعه‌ی اندروید ۱۵ است. این نشان‌دهنده‌ی تعهد گوگل به بهبود مستمر و نوآوری در اکوسیستم اندروید است. با نزدیک‌تر‌شدن به انتشار رسمی اندروید ۱۵، جالب خواهد بود که ببینیم بازخورد کاربران از نسخه‌ی بتا چگونه بر نسخه‌ی نهایی اندروید ۱۵ تأثیر می‌گذارد. اندروید ۱۵ با تمرکز بر تجربه‌ی کاربری و مجموعه‌ای از ویژگی‌های هیجان‌انگیز، در جایگاهی قرار دارد که به‌روزرسانی مهمی برای پلتفرم اندروید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram