قرارداد اپل با Shutterstock برای آموزش هوش مصنوعی

طبق تازه‌ترین خبرها، اپل با هدف استفاده از میلیون ها تصویر متعلق به Shutterstock، با این وب‌سایت توافق‌نامه منعقد کرده است.

به‌گزارش تک‌ناک، ظهور هوش مصنوعی سبب رونق اقتصادی برای مخازن محتوا شده است. این مخازن حاوی داده‌هایی هستند که شرکت‌های فعال در حوزه‌ هوش مصنوعی برای آموزش مدل‌های یادگیری ماشین خود به آن‌ها نیاز دارند. در ابتدا، شرکت‌هایی مانند OpenAI مدل‌های خود را با استخراج داده از وب آموزش می‌دادند. بااین‌حال، با وجود سایه‌ سنگین قوانین کپی‌رایت، شرکت‌ها به‌دنبال توافق‌نامه‌های رسمی برای مجوزدهی محتوا برای آینده هستند.

اپل یکی از شرکت‌هایی محسوب می‌شود که به‌دنبال گرفتن مجوز است. رویترز گزارش می‌دهد که اپل توافق‌نامه‌ای برای اجازه‌ استفاده از میلیون‌ها تصویر متعلق به Shutterstock، وب‌سایت تصاویر استوک، منعقد کرده است. ارزش این قرارداد احتمالاً ۲۵ تا ۵۰ میلیون دلار است و گفته می‌شود در ماه‌های پس از انتشار ChatGPT در اواخر سال ۲۰۲۲ امضا شده است. ظاهراً چندین شرکت فناوری بزرگ دیگر ازجمله متا و گوگل و آمازون نیز توافق‌نامه‌ای مشابهی با Shutterstock امضا کرده‌اند.

پیش‌از‌این، گزارش شده بود که اپل در حال مذاکره با ناشران برای مجوزدهی مقالاتشان به‌منظور آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود است. به‌عنوان نشانه‌ای از اهمیت فراوان دستیابی محتوا برای هوش مصنوعی، امروز نیویورک تایمز ادعا می‌کند که متا حتی به فکر خرید ناشران کتاب مانند Simon و Schuster است.

اگرچه به‌نظر می‌رسد که اپل از هیاهوی اخیر پیشرفت‌های هوش مصنوعی کمی عقب افتاده، به‌دنبال تغییر این روایت در آینده‌ای نزدیک است. انتظار می‌رود iOS 18 به‌شدت بر ویژگی‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی تمرکز کند تا تجربه‌ کاربران آیفون را بهبود بخشد.

iOS 18 در WWDC 2024 رسماً معرفی خواهد شد. گرگ جوزویاک، مدیر اجرایی بازاریابی اپل، قبلاً با انتشار توییتی درباره این رویداد، گمانه‌زنی‌های مربوط به هوش مصنوعی را تأیید کرده است. به‌گفته او، مراسم WWDC امسال «کاملاً رؤیایی» خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.