اپل با‌ارزش‌ ترین شرکت فناوری جهان شد

اپل با‌ارزش‌ ترین شرکت فناوری جهان شد

 اپل با تغییر دادن معادلات بازار فقط در یک ماه به با‌ارزش‌ترین شرکت فناوری جهان تبدیل شد و توانست مایکروسافت را در این زمینه شکست دهد.

به گزارش تک‌ناک، سهام اپل در معاملات بازار بورس نزدیک به 2 درصد افزایش یافت تا از مایکروسافت در ارزش بازار پیشی بگیرد.

تغییرات قیمت سهام کمتر از یک ماه پس از این اتفاق رخ می‌دهد که شرکت NVIDIA مایکروسافت را شکست داد و جایگاه برتر را در هرم ارزش بازار تصاحب کرد. با وجود این، سودگیری آشکار وال استریت پیش از تعطیلات تابستانی و فصل درآمدزایی، باعث شد این برتری دوام چندانی نداشته باشد و در حال‌ حاضر، NVIDIA پس از مایکروسافت و در جایگاه سومین شرکت باارزش جهان قرار گرفته است.

سهام اپل در طول معاملات امروز، با نوسان شدید همراه بود. نیم‌ساعت پس از باز شدن بازارها، سهام اپل با افت ۱.۵۹درصدی روبه‌رو شد. امّا گزارش جدیدی از شرکت سرمایه‌گذاری Wedbush، یکی از حامیان سرسخت این شرکت، جان تازه‌ای به سهام آن بخشید. سهام اپل تا پایان معاملات، ۱.۸۵درصد افزایش یافت و باعث شد تا بزرگ‌ترین شرکت فناوری جهان از نظر سود سهام به باارزش‌ترین شرکت نیز تبدیل شود.

دن آیوز، تحلیلگر ارشد اپل در Wedbush، در جدیدترین تحلیل خود، بر ابتکارات هوش مصنوعی این شرکت تأکید کرده است. سهام اپل در بیشتر نیمۀ اول سال ۲۰۲۴ برخلاف روند کلی شرکت‌های بزرگ فناوری حرکت کرد، چرا که این شرکت دربارۀ محصولات هوش مصنوعی خود سکوت کرده بود. امّا پس از کنفرانس WWDC خود، غول فناوری Cupertino سرمایه‌گذاران را متقاعد کرد که می‌تواند پلتفرم هوش مصنوعی‌ خود را رشد دهد.

براساس داده‌های موجود در بورس Nasdaq، از زمان شروع WWDC، سهام این شرکت ۱۸درصد افزایش یافته است و ارزش بازار فعلی اپل را به ۳.۴۹ تریلیون دلار رسانده است. ارزش فعلی مایکروسافت ۳.۴۶ تریلیون دلار است.

براساس داده‌های موجود در بورس Nasdaq، از زمان شروع WWDC، سهام این شرکت ۱۸درصد افزایش یافته است و ارزش بازار فعلی اپل را به ۳.۴۹ تریلیون دلار رسانده است. ارزش فعلی مایکروسافت ۳.۴۶ تریلیون دلار است.

شرکت Wedbush بر این باور است که اکوسیستم اپل می‌تواند به دروازه‌بان «انقلاب هوش مصنوعی مصرف‌کننده» تبدیل شود، چرا که بازیگران اصلی هوش مصنوعی مانند: گوگل و متا، نرم‌افزار هوش مصنوعی خود را برای کار با پلتفرم اپل بازطراحی خواهند کرد.

یکی از مهم‌ترین اعلام‌های اپل در WWDC، ادغام چت‌بات GPT-4 رده بالای OpenAI با اکوسیستم نرم‌افزاری‌ اپل بود. همچنین هوش مصنوعی به کاربران امکان استفادۀ طیف وسیعی از کارها مانند: نوشتن و تولید تصویر را ارائه می‌کند.

تحلیل Wedbush پیش‌بینی می‌کند که متا و گوگل، که محصولات هوش مصنوعی Llama و Bard و دیگر محصولات را ارائه می‌دهند، مشتاق خواهند بود تا آنها را برای نرم‌افزار اپل سفارشی‌سازی کنند. پایگاه چندمیلیارد دلاری آیفون در میان کاربران وفادار اپل بخش عمده‌ای از ارزش چندتریلیون دلاری اپل به‌ حساب می‌آید، چرا که وال استریت بر روی پایگاه کاربران وفادار حساب باز می‌کند که منظم گوشی‌های هوشمند اپل خود را ارتقا می‌دهند.

از نظر اعداد و‌ ارقام، شرکت Wedbush معتقد است که بخش خدمات اپل می‌تواند سالانه ۱۰ میلیارد دلار رشد درآمد داشته باشد. خدمات او طیف وسیعی از محصولات نرم‌افزاری اپل مانند: قراردادهای صدور مجوز برای اجرای نرم‌افزار روی پلتفرم خود و برنامه‌هایی مانند Apple Pay و  AppleCare را در برمی‌گیرد.

خوش‌بینی آیوز از اعتقاد او به رونق برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مولد است، که بر روی پلتفرم اپل اجرا می‌شوند و در ۱۲ ماه آینده شروع خواهند شد. مایکروسافت نیز محصولات OpenAI را در سرویس ابری Azure خود ادغام کرده است که امکان استفاده از Llama متا را نیز برای کاربران فراهم می‌کند.

اولین سه‌ماهۀ مالی اپل در دسامبر به پایان می‌رسد و نسخه‌های اولیۀ محصولات هوش مصنوعی آن باید از طریق ۱۸ iOS در اواخر امسال در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گیرد. گزارش درآمد این شرکت برای سه‌ماهۀ اول سال مالی ۲۰۲۵ به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا اولین نشانه‌ها از افزایش کاربران را ببینند. با عرضۀ این ویژگی‌ها در سال آینده نیز داده‌های بیشتری در دسترس سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram