چرا عکس‌های پاک‌شده در iOS 17.5 دوباره ظاهر می‌شوند؟

چرا عکس‌های پاک‌شده در iOS 17.5 دوباره ظاهر می‌شوند؟

محققان امنیتی پس از بررسی‌های فراوان سرانجام دلیل دوباره ظاهرشدن عکس‌های پاک‌شده در سیستم‌عامل iOS 17.5 اپل را کشف کردند.

به‌گزارش تک‌ناک، اپل و محققان مستقل سرانجام به درک بهتری از دلیل ظاهرشدن مجدد عکس‌های قدیمی و پاک‌شده در دستگاه‌های مجهز به iOS 17.5 دست یافتند. درحالی‌که اپل اوایل هفته‌ی جاری به‌روزرسانی iOS 17.5.1 را برای رفع این مشکل منتشر و دلیل آن را «آسیب‌دیدگی پایگاه‌ داده» اعلام کرد، جزئیات بیشتری درباره‌ی چگونگی نمایش مجدد فایل‌های قدیمی روی دستگاه‌هایی که هرگز آن‌ها را میزبانی نکرده بودند، ارائه نداد.

به‌نقل از ورج، اپل در توضیح این مشکل به وب‌سایت ۹to5Mac می‌گوید که این موضوع به‌دلیل ورودی خراب در پایگاه‌ داده‌ی سیستم‌فایل دستگاه رخ داده است و تنها بر فایل‌های موجود روی خود دستگاه تأثیر می‌گذارد، نه فایل‌هایی که با iCloud همگام‌سازی شده‌اند. این فایل‌ها ممکن است هنگام بازیابی از نسخه‌ی پشتیبان یا طی انتقال داده از دستگاهی به دستگاه دیگر، از دستگاه‌های قدیمی‌تر منتقل شده باشند.

یکی از کاربران ردیت در پستی که اکنون حذف شده، ادعا کرده بود که باگ iOS 17.5 عکس‌هایی را روی آیپدی دوباره ظاهر کرده است که پاک‌سازی و به فردی دیگر فروخته شده بود. بااین‌حال، اپل این ادعا را رد می‌کند و به ۹to5Mac می‌گوید که پس از پاک‌سازی کامل اطلاعات دستگاه، تمامی فایل‌ها و محتوا به‌طور دائم حذف می‌شوند.

به‌طورکلی، اپل ادعا می‌کند که این کاربر یا فرایند بازنشانی صحیح دستگاه را دنبال نکرده یا صرفاً به‌دنبال جلب توجه در ردیت است. اپل می‌گوید که تنها تعداد کمی از کاربران تحت‌تأثیر مشکل پایگاه‌ داده قرار گرفته‌اند و این شرکت به عکس‌ها یا فیلم‌های موجود در تلفن‌های کاربران دسترسی ندارد.

محققان امنیتی در Synacktiv نیز با مهندسی معکوس به‌روزرسانی iOS 17.5.1 که برای رفع این مشکل استفاده شده بود، روی این موضوع بیشتر تأکید کردند. توضیح مفصل آن‌ها را می‌توانید در گزارش کاملشان پیدا کنید؛ اما به‌طور خلاصه، iOS 17.5 روالی برای انتقال داده اضافه کرد که مسئولیت اسکن و وارد کردن مجدد عکس‌ها از سیستم‌فایل را برعهده داشت. به‌روزرسانی اخیر اپل این روال را حذف کرد؛ زیرا باعث می‌شد فایل‌های قدیمی مجدداً در سیستم‌فایل محلی فهرست‌بندی شوند و به گالری عکس‌ها برگردند.

Synacktiv می‌گوید:

براساس این کد، می‌توانیم بگوییم عکس‌هایی که دوباره ظاهر شدند، همچنان روی سیستم‌ فایل‌ها وجود داشتند و تنها ازطریق روال انتقال داده اضافه‌شده در iOS 17.5 پیدا شدند. بر‌اساس این تحلیل، نمی‌توان به‌طور قطع گفت که چگونه این عکس‌ها در ابتدا روی سیستم‌فایل باقی مانده‌اند.

سپس مقاله‌ی Synacktiv خوانندگان را به توضیحی محتمل ارجاع می‌دهد. این توضیح شامل احتمال ذخیره‌ی تصاویر در هر دو برنامه‌ی Files و Photos و تنها حذف نسخه‌ی Photos می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram