اپل پتنت جدیدی برای مجیک ماوس ثبت کرد

اپل پتنت جدیدی برای مجیک ماوس ثبت کرده است که با کج‌کردن آن، قابلیت‌های بیشتری در‌اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

به‌گزارش تک‌ناک، چهل سال پس از معرفی مجیک ماوس، اپل در حال تحقیق روی جایگزینی برای آن است تا کاربران بتوانند با کج یا بلند کردن کامل آن از روی میز، مکان‌نما را حرکت دهند. اپل‌اینسایدر می‌نویسد که اخیراً در پتنتی با عنوان ساده‌ «ابزار ورودی»، اپل مجموعه‌ای از کنترل‌های عجیب را پیشنهاد می‌کند.

برخی از این کنترل‌ها نگران‌کننده هستند؛ زیرا شبیه ماوس هاکی‌پاک بدنام اپل از iMac اصلی هستند. بقیه‌ آن‌ها حداقل در نمای برش عرضی، بسیار شبیه به Magic Mouse فعلی هستند. درنتیجه، درخواست پتنت درباره‌ اضافه‌کردن حسگرهای کج‌شدن به ابزارهای ورودی صحبت می‌کند.

بر‌اساس درخواست پتنت، کاربر می‌تواند ابزار ورودی را کج کند تا باعث شود دستگاه محاسباتی عملکرد دلخواه را انجام دهد. ابزار ورودی را می‌توان در جهت‌ها یا با درجات مختلف کج کرد و این حرکات یا موقعیت‌های کج‌شدن تشخیص‌دادنی و به‌عنوان سیگنال‌های فرمان برای دستگاه محاسباتی به‌منظور انجام عملکرد دلخواه تفسیر می‌شوند.

بنابراین علاوه‌بر جلو، عقب، چپ و راست، کاربر می‌تواند ماوس را روی لبه‌ آن قرار دهد تا کنترلی را انتخاب کند یا برخی اقدامات را انجام دهد. اپل می‌گوید:

عملکرد دلخواه می‌تواند هر عملکردی باشد که دستگاه محاسباتی انجام می‌دهد، چه روی صفحه‌‌نمایش دستگاه محاسباتی مشهود باشد یا نباشد.

علاوه‌بر کج‌شدن به پهلو یا احتمالاً جلو و عقب، چنین ابزار ورودی می‌تواند از سطحی که اپل به آن «سطح پشتیبان» اشاره می‌کند، بلند شود. سطح پشتیبان برای مثال می‌تواند سطح میز یا سطح دیگری باشد که از ابزار ورودی پشتیبانی می‌کند.

در‌حالی‌که پتنت‌ها همیشه برای نشان‌دادن ایده‌های کلی در نظر گرفته می‌شوند، برخی از نقشه‌های موجود در این پتنت اپل، سطح پشتیبان فعال‌تری را نشان می‌دهند. به‌عنوان نمونه، به‌نظر می‌رسد یکی از آن‌ها به‌اندازه‌ Magic Trackpad فعلی باشد که Magic Mouse روی آن قرار گرفته است.

این طرح‌های پیشنهادی برای ابزار ورودی بلافاصله توجه را جلب می‌کنند. به‌غیر از طرح‌های شبیه Magic Mouse، بقیه‌ آن‌ها طرح‌های مختلف گرد و به‌وضوح قابل‌چرخش را نشان می‌دهند. طرح‌های یادشده به‌نظر می‌رسد وسایلی باشند که کاربر کل دست خود را روی آن قرار دهد و دستگاه را مانند تخته‌ اویجا (Ouija board) هدایت کند؛ اما برخی دیگر از آن‌ها شبیه به اشیای ناشناس پرنده‌ در حال نزدیک‌شدن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.