آرم هسته‌های جدید Cortex-X925 و A725 و A520 را رونمایی کرد

آرم هسته‌های جدید Cortex-X925 و A725 و A520 را رونمایی کرد

آرم نسل جدید طرح‌های پردازشی خود در حوزه‌ی پردازش پرتابل شامل هسته‌های جدید Cortex-X925 و A725 و A520 را رونمایی کرد. 

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت آرم به‌تازگی نسل جدید هسته‌های CPU خود را رونمایی کرده که قرار است در چیپست‌های پرچم‌دار نسل بعد به‌کار گرفته شوند. بدین‌ترتیب، سازندگان تراشه همچون کوالکام و سامسونگ و مدیاتک زمان کافی برای تطبیق و به‌کارگیری این فناوری جدید در چیپست‌های آینده خواهند داشت.

گیزچاینا می‌نویسد که هسته‌های CPU جدید بر‌اساس معماری ARM v9.2 بازطراحی شده‌اند و جای تعجب ندارد که تمرکز ویژه‌ای روی هوش مصنوعی دارند. یکی از تغییرات بزرگ هسته‌ی قدرتمند جدید Cortex-X925 برای گوشی‌های پرچم‌دار است که جانشین هسته‌ی Cortex-X4 فعلی به‌شمار می‌رود.

با معرفی هسته‌های نسل جدید ARM v9.2، حالا ارتقای عملکرد و کارایی برای هسته‌های قدرتمند (Big) و کم‌مصرف (Little) کاملاً مشهود است. خوشبختانه خوشه‌ی جدید (Cluster) با بهره‌گیری از معماری 3 نانومتری FinFET شرکت TSMC و GAA سامسونگ، جهش درخورتوجهی در عملکرد را تجربه می‌کند.

در بخش هسته‌های مرکزی، پردازنده‌ی جدید ARM Cortex-X925 جانشین Cortex-X4 می‌شود. این تغییر نام‌گذاری برای همگام‌سازی با سایر اجزای مجموعه ARM صورت گرفته است. هسته‌ی جدید وعده‌ی افزایش 15 درصدی عملکرد IPC (دستورالعمل بر چرخه) را می‌دهد. انتقال به لیتوگرافی 3 نانومتری و کلاک بیشتر 3/6 گیگاهرتزی، به افزایش 36 درصدی دیگر در عملکرد منجر می‌شود.

همچنین، عملکرد هوش مصنوعی این هسته درمقایسه‌با Cortex-X4، درحدود 46 درصد سریع‌تر شده است. بی‌شک این جهش عملکرد، پرچم‌داران سال 2025 را در‌زمینه‌ی هوش مصنوعی بسیار قدرتمندتر می‌کند.

در رده پایین‌تر، با هسته‌ی جدید ARM Cortex-A725 روبه‌رو هستیم که هسته‌ای قدرتمند، اما کم‌مصرف‌تر از Cortex-X925 به‌شمار می‌رود. این هسته از A720 نزدیک به 25 درصد کارآمدتر است و انتقال به لیتوگرافی 3 نانومتری، عملکرد بهتری را با مصرف انرژی کمتر به‌ارمغان می‌آورد.

ناگفته نماند که این چیپست از حافظه‌ی کش L2 بزرگ‌تری برخوردار است. در‌نهایت، به هسته‌ی ARM Cortex-A520 می‌رسیم که اساساً مشابه A510 است. این هسته نیز از لیتوگرافی 3 نانومتری بهره می‌برد که مصرف انرژی آن را حتی بیشتر کاهش می‌دهد.

هسته‌های جدید ARMv9.2 در نسل بعدی چیپست‌های پرچم‌دار شرکت‌های سامسونگ و مدیاتک و کوالکام به‌کار گرفته خواهند شد. به‌عبارت‌دیگر، به‌سادگی می‌توان حضور آن‌ها را در تراشه‌های اسنپدراگون 8 نسل 4 کوالکام و دیمنسیتی 9400 مدیایتک و اگزینوس 2500 سامسونگ پیش‌بینی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram