هوش مصنوعی شرکت بایدو شروع به کسب درآمد می‌کند

Ernie، هوش مصنوعی به سبک ChatGPT بایدو، با تخمین‌های فروش شروع به کسب درآمد کرد. این شرکت انتظار دارد چت‌باتش باعث افزایش درآمد تبلیغاتی در سه‌ماهه‌ی چهارم شود.

به‌گزارش تک‌ناک، ربات‌های Ernie بایدو به خط اصلی این شرکت اضافه شده‌اند و احتمالاً امکان تقویت درآمد تبلیغاتی را برای این شرکت در دوران سخت رکود اقتصادی فراهم می‌کنند.

بلومبرگ می‌نویسد بایدو که امسال اولین پاسخ بزرگ چین به ChatGPT شرکت OpenAI را ارائه کرد، درآمدی حدود 6درصد بیشتر از انتظارات را در بازه‌ی زمانی ژوئیه تا سپتامبر۲۰۲۳ به مبلغ 34.4‌میلیارد یوان (4.8 میلیارد دلار) اعلام کرد.

Ernie، مدل هوش مصنوعی مولد بایدو، باید به خلق صدها‌میلیون یوان درآمد تبلیغاتی اضافی در چهارمین سه‌ماهه سال 2023 کمک کند. سهام این شرکت در معاملات پیش از بازار در نیویورک بیش از 1درصد افزایش یافته است.

در سال جاری میلادی، بایدو با رقبای داخلی خود از‌جمله گروه علی‌بابا (Alibaba Group Holding Ltd.) و تنسنت هولدینگز (Tencent Holdings Ltd.) رقابت کرده است تا پلتفرم‌های خود را در حوزه‌ی هوش مصنوعی مولد توسعه دهد. چت‌بات Ernie بایدو پس از سه ماه از زمان عرضه‌ی عمومی‌اش، به 70میلیون نفر کاربر رسیده است.

این شرکت ادعا می‌کند که این مدل ازنظر توانایی‌های عمومی با GPT-4 برابری می‌کند. رابین لی، مؤسس بایدو، گفت که Ernie در‌حال‌حاضر روزانه به ده‌هامیلیون پرسش جواب می‌دهد؛ در‌حالی‌که هزاران شرکت در حال کار با خدمات بایدو هستند.

بایدو در بیانیه‌ای اعلام کرد که سندی شو، مدیرعامل مجموعه‌ی خرید آنلاین JD.com، به‌عنوان عضو مستقل به هیئت‌مدیره آن‌ها می‌پیوندد. مدیران به ضعف بازاریابی تجارت الکترونیکی اشاره کرده‌اند که در سه‌ماهه‌ی سپتامبر۲۰۲۳ حدود یک‌دهم فروش کل تبلیغات را تشکیل می‌دهد. در این سه‌ماهه، سود خالص به 6.7‌میلیارد یوان رسید (درمقابل 4.4میلیارد یوان سود تخمینی قبلی). دراین‌میان، برخی از تحلیلگران نیز به کاهش رشد درآمد درمقایسه‌با سه‌ماهه قبل اشاره کرده‌اند.

بایدو به‌عنوان یکی از پیشروان صنعت هوش مصنوعی در حال رشد کشور چین در نظر گرفته می‌شود که پس از معرفی ChatGPT در نوامبر‌2022 شتاب گرفت. رابین لی از جنگ صد مدل چین خبر داده است؛ جایی که شرکت‌های بزرگ فناوری و سرمایه‌گذاران به‌طور مشترک میلیاردها دلار را در استارت‌آپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که مدل‌های هوش مصنوعی را از ابتدا می‌سازند. بسیاری از این شرکت‌ها بر‌پایه‌ی کد منبع‌باز یکسانی قرار دارند.

بایدو Ernie را در محصولات پرچم‌دار خود از جست‌وجو تا نقشه‌ها و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها گنجانده است و اکنون از کاربران چت‌بات جدیدش هزینه‌ی اشتراک ماهانه‌ی حدوداٌ 8دلاری دریافت می‌کند. همچنین، این شرکت سرویسی ابری را اداره می‌کند که خدمات هوش مصنوعی را تأمین می‌کند. طبق گفته‌ی لی در تماس تلفنی با تحلیلگران، انتظار می‌رود در سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی به رشد درآمد سالانه برگردد.

تلاش دولت بایدن برای جلوگیری از دسترسی چین به تراشه‌های پیشرفته برای کاربردهای نظامی اکنون به شیوه‌های غیرمنتظره‌ای روی بزرگ‌ترین فعالان فناوری چین تأثیر می‌گذارد. تنسنت و علی‌بابا در هفته‌ی گذشته اعلام کردند که بخش‌های محاسبات ابری آن‌ها ممکن است از محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ی تراشه‌های آمریکایی آسیب ببینند. این تحریم‌ها نقش مهمی در تغییر نقشه‌های علی‌بابا برای جدا‌شدن از بخش ابری خود ایفا کردند.

بایدو به تعداد کافی تراشه‌ی هوش مصنوعی در انبار دارد تا یک یا دو سال آینده همچنان به بهبود Ernie ادامه دهد و در این مدت، در جست‌وجوی جایگزین‌های داخلی خواهد بود. همچنین، مدیران این شرکت اعلام کردند که برای استنتاج نیز به تراشه‌های کمترپیشرفته نیاز است.

در کوتاه‌مدت، بایدو همچنان به تبلیغات به‌عنوان منبع اصلی درآمد خود اعتماد دارد. پلتفرم‌های ویدئو کوتاه شامل Douyin شرکت بایت‌دنس (ByteDance) همچنان به‌عنوان تهدیدی در حال جذب کاربران و بازاریابان هستند. بر‌اساس داده‌های QuestMobile، در سال گذشته سهم بایدو از زمان صفحه‌نمایش کاربران موبایل چین تغییر چندانی نکرده و در‌حدود 8درصد باقی مانده است؛ در‌حالی‌که سهم بایت‌دنس به 25درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.