با CoreDirector هسته‌های پردازنده‌های اینتل را مدیریت کنید

CoreDirector

با نرم‌افزار CoreDirector، مدیریت P-Core و E-Core پردازنده‌های اینتل خود را در دست بگیرید. این برنامه‌ای ساده و دردسترس برای کاربران تازه‌کار است.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت Bitsum، تولیدکننده‌ی نرم‌افزار Process Lasso، برنامه‌ی جدیدی برای زمان‌بندی رشته به نام CoreDirector توسعه داده است که به کاربران امکان می‌دهد تا هسته‌های کارآیی در چیپ‌های نسل 12 و 13 و 14 اینتل را بهتر مدیریت کنند.

CoreDirector مشکلات اصلی زمان‌بندی را در Windows scheduler یا Thread Director خودکار اینتل را برطرف می‌کند که ممکن است در برخی از برنامه‌ها رخ دهد. با استفاده از این برنامه، کاربران می‌توانند به‌طور دستی کنترل کنند کدام برنامه‌ها یا بازی‌ها روی هسته‌های E و P اعمال شوند.

تامزهاردور می‌نویسد که این برنامه سه روش اجرایی برای هسته‌ها دارد: ۱. Efficiency Mode OFF؛ ۲. CPU Affinities؛ ۳. CPU sets. حالت Efficiency خاموش روشی برای اجرای نرم است که از زمان‌بندی خودکار رشته‌ها به هسته‌های E جلوگیری می‌کند؛ اما اگر برنامه‌ای به‌طور خاص به هسته‌های E یا به تعداد رشته‌های بیشتری از هسته‌های P نیاز داشته باشد، هسته‌های E همچنان استفاده می‌شوند.

عملکرد دو روش دیگر مشابه عملکرد Process Lasso است. CPU Affinities تمام رشته‌ها را روی هسته‌های P محدود خواهد کرد، به‌جز در مواقعی که برنامه عمداً درخواست اجرا در هسته‌های E را می‌کند. CPU sets روشی با سخت‌گیری کمتر است که میان دو روش دیگر قرار می‌گیرد و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها را به سیستم‌عامل واگذار می‌کند.

CoreDirector به‌منظور جایگزینی Process Lasso طراحی نشده است؛ اما ظاهراً با این هدف طراحی شده است که برنامه‌ای ساده‌تر و دردسترس‌تر برای کاربران تازه‌کار باشد. شرکت Bitsum به‌طور خاص توصیه می‌کند که برای مدیریت هسته‌های E از نرم‌افزار قدرتمندتر Process Lasso استفاده شود؛ اما ادعا می‌کند که CoreDirector را در‌دسترس عموم جامعه قرار داده است. مطمئن نیستیم که این بخ چه معنی‌ است؛ زیرا Process Lasso در نسخه‌های رایگان و پرداختی در‌دسترس قرار دارد.

CoreDirector به کاربران اینتل امکان می‌دهد تا از اجرای برنامه‌ها و بازی‌های حساس به عملکرد روی خوشه‌های هسته مناسب مطمئن شوند. تکنیک‌های زمان‌بندی خودکار اینتل و مایکروسافت همیشه وظیفه‌ی خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند؛ مخصوصاً زمانی‌که کارها به هسته‌های E سرایت کنند، ممکن است به از‌دست‌دادن عملکرد منجر شود.

اینتل این موضوع را می‌داند؛ زیرا ابزار جدیدی به نام بهینه‌سازی برنامه (APO) را توسعه داده است که تخصیص رشته‌ها را حتی با شدت بیشتری از Thread Director تنظیم می‌کند. با‌این‌حال، استفاده از آن بسیار محدود است و در‌حال‌حاضر، تنها از دو پردازنده پشتیبانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.