تشخیص درد گربه‌ها با برنامه هوش مصنوعی CatsMe!

تشخیص درد گربه‌ها با برنامه هوش مصنوعی CatsMe!

در ژاپن، برنامه‌ای مبتنی‌بر هوش مصنوعی به نام CatsMe! به کاربران کمک می‌کند تا درد گربه‌ها را تشخیص دهند.

به‌گزارش تک‌ناک، در ژاپن، کشوری با جمعیت رو به ‌پیری و نرخ زاد‌و‌ولد اندک، حیوانات خانگی زیادی نگه‌داری می‌شوند. طبق گفته‌ی انجمن غذای حیوانات خانگی ژاپن، در سال ۲۰۲۳، تعداد تقریبی گربه‌ها و سگ‌های خانگی در این کشور به ۱۶ میلیون رسیده که این رقم بیشتر از تعداد کودکان کوچک‌تر از ۱۵ سال است. دراین‌میان، برنامه‌ای به نام CatsMe! طراحی شده است که با کمک هوش مصنوعی می‌تواند درد گربه‌ها را تشخیص دهد.

CatsMe! را شرکت فناوری Carelogy و محققان دانشگاه Nihon توسعه و آن را با استفاده از تصاویر ۶,۰۰۰ گربه آموزش داده‌اند. برنامه‌ی مذکور در ابتدا با نام «CPD» (تشخیص‌دهنده‌ی درد گربه) در سال ۲۰۲۳ معرفی شد؛ اما در ژانویه‌ی ۲۰۲۴ با نام CatsMe! تغییر نام داد. CatsMe! توانسته است دقت بیش از ۹۵ درصد را در تشخیص درد گربه‌ها ارائه دهد و با جمع‌آوری داده‌های بیشتر، دقت آن افزایش خواهد یافت.

پروفسور کازویا ادامورا از دانشگاه نیهون خاطر‌نشان کرد در حالی که دام‌پزشکان اغلب می‌توانند تشخیص دهند که حیوانی درد دارد یا خیر، این تشخیص برای صاحبان حیوانات خانگی دشوارتر است.

به‌گفته‌ی ادامورا، بیش از ۷۰ درصد از گربه‌های مسن دچار آرتروز یا درد هستند؛ با‌این‌حال، تنها ۲ درصد به بیمارستان مراجعه می‌کنند؛ بنابراین، برنامه‌ی CatsMe! به صاحبان گربه کمک می‌کند تا بفهمند شرایط گربه‌شان طبیعی است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram