استفاده از اثر انگشت برای ردیابی داروها در جریان خون

استفاده از اثر انگشت برای ردیابی داروها در جریان خون

محققان دانشگاه سوری در مطالعه‌ای جدید با هدف بهبود درمان بیماری سل، توانستند با استفاده از عرق اثر انگشت، آنتی‌بیوتیک‌ها را در جریان خون شناسایی کنند که دقتی همانند آزمایش خون داشت.

به گزارش تک‌ناک، سل با حدود 1.3 میلیون مرگ در سراسر جهان در سال 2022، یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از یک عامل عفونی است. با وجود این، سل مقاوم به دارو قابل درمان است، امّا متأسفانه حدود 50 درصد از بیماران به‌طور کامل به مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک تجویز شدۀ خود پایبند نیستند.

در این موارد، نظارت بر درمان بیمار بسیار مهم می‌شود، چرا که هرگونه انحراف از برنامۀ تجویزی آنها ممکن است اثربخشی آن را مهار کند و در مقابل باعث ایجاد سل مقاوم به دارو شود.

دانشمندان دانشگاه سوری می‌خواستند این شکاف مهم را برطرف کنند. آنها مطالعه‌ای را در راستای ارزیابی بهترین زمان برای آزمایش دارو در جریان خون و تعیین میزان مصرف دارو انجام دادند.

چرا عرق انگشت؟

پروفسور ملانی بیلی یکی از محققان این مطالعه به وب‌سایت Interesting Engineering گفت: ما به دلیل کار خود در پزشکی قانونی تصمیم گرفتیم بر روی عرق انگشت تمرکز کنیم. هدف مطالعه این بود که بررسی کند با تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی اثر انگشت باقیمانده در صحنۀ جرم، چه اطلاعاتی را می‌توان به دست آورد.

اثرانگشت نمونه‌ای مناسب برای آزمایش بالینی است، چرا که کاملاً بدون درد و غیرتهاجمی می‌باشد.

گروه تحقیقاتی پروفسور بیلی نمونه‌های خون، بزاق و عرق را از بیماران در بیمارستان‌ها در طول همه‌گیری کووید جمع‌آوری کردند. در حالی که جمع‌آوری خون و بزاق دشوار بود، امّا آنها هرگز مشکلی در جمع‌آوری عرق نداشتند.

آنها این بینش را در جدیدترین مطالعۀ خود در مورد درمان بیماری سل نیز انجام دادند. آنها نمونه‌ای از ده بیمار مبتلا به سل را در مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن (UMCG) در هلند جمع آوری کردند.

یکی از محققان این مطالعه به نام دکتر اونو آکرمن گفت: جمع‌آوری نمونه‌های عرق از اثر انگشت بسیار ساده بود. ما از بیماران خواستیم دست‌های خود را بشویند، دستکش نیتریل بپوشند تا عرق کنند و سپس نوک انگشتان خود را بر روی مربع کاغذی فشار دهند.

یک مطالعه بر روی ده بیمار مبتلا به سل ثابت کرد که عرق کردن روشی امیدوارکننده برای بررسی مصرف دارو است.

دانشمندان آنتی‌بیوتیک‌ها و متابولیت‌های تولید شده با مصرف دارو را به ترتیب با دقت 96 و 77 درصد شناسایی کردند. آنها توانستند وجود دارو را بین یک تا چهار ساعت پس از مصرف تشخیص دهند، در حالی که نسخۀ متابولیزه شده پس از شش ساعت بهترین عملکرد را داشت. بنابراین داده‌های آنها نشان می‌دهد که بهترین زمان برای آزمایش، 1 تا 6 ساعت پس از مصرف دارو است.

دکتر کتی لانگمن، یکی دیگر از محققان این مطالعه بیان کرد: پزشکان باید بررسی کنند که آیا بیماران مبتلا به سل آنتی‌بیوتیک‌های خود را مصرف می‌کنند یا خیر. انجام این کار با استفاده از اثر انگشت به جای خون بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است.

جمع‌آوری عرق مانند خون خطرناک نیست

نمونه‌گیری خون نیاز به آموزش و کار تخصصی دارد، چرا که خون به دلیل ظرفیت انتقال بیماری، یک خطر زیستی است. در مقابل، جمع‌آوری عرق اثر انگشت را می‌توان بدون نیاز به پارامترهای خاص انجام داد.

دکتر لانگمن در این زمینه توضیح داد: این روش می‌تواند فشار زمانی را در روزهای شلوغ کاهش دهد و به بیماران راه‌حل راحت‌تری ارائه کند. این تکنیک جدید می‌تواند در حرکت رو به جلو بسیار مفید باشد.

پروفسور بیلی، گفت: تاکنون، آزمایش خون استاندارد طلایی برای تشخیص داروها در بدن یک فرد بوده است. امّا امروزه از طریق عرق اثر انگشت می‌توانیم نتایجی را به دست آوریم که تقریباً به همان اندازه دقیق هستند.

وی خاطرنشان کرد: ما در گذشته کارهای زیادی برای نظارت بر کوکائین و سایر مواد غیرقانونی در اثر انگشت انجام داده‌ایم. با وجود این، تفسیر پزشکی قانونی یافتن مواد مخدر در اثر انگشت بسیار پیچیده‌تر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram