ورزش سلول‌های ایمنی مغز را جوان می‌کند

مطالعه جدیدی نشان داد ورزش می تواند سلول‌های ایمنی مغز را جوان کند و اثرات پیری را کاهش دهد. این تاثیر شگفت‌انگیز نیاز به برنامه‌های ورزشی مناسب برای حمایت از سلامت شناختی را نشان می‌دهد.

به گزارش تکناک‌،پژوهش جدیدی که 15 می در مجله علمی Aging Cell منتشر شد، بینش هایی را در مورد اینکه چگونه ورزش ممکن است به جلوگیری یا کند کردن زوال شناختی در طول پیری کمک کند، ارائه می‌دهد.

برای این مطالعه، محققان فعالیت ژن‌ها را در سلول‌های جداگانه در مغز موش‌ها ارزیابی کردند. آنها کشف کردند که ورزش تأثیر قابل توجهی بر فعالیت ژن در میکروگلیا که سلول‌های ایمنی سیستم عصبی مرکزی هستند که از عملکرد مغز پشتیبانی می‌کنند، دارد. محققان کشف کردند که ورزش، الگوهای فعالیت ژن میکروگلیاهای پیر را به الگوهایی که در میکروگلیاهای جوان مشاهده می‌شود، برمی‌گرداند.

نقش میکروگلیا در سلامت مغز

درمان‌هایی که میکروگلیا را تحلیل می‌برد نشان داد که این سلول‌ها برای اثرات محرک ورزش بر روی تشکیل نورون‌های جدید در هیپوکامپ مغز که منطقه‌ای است که در حافظه، یادگیری و احساسات نقش دارد، مورد نیاز هستند.

همچنین دانشمندان کشف کردند که دسترسی موش‌ها به چرخ در حال حرکت از حضور سلول‌های T در هیپوکامپ در طول پیری جلوگیری می‌کند یا آنها را کاهش می‌دهد. این سلول‌های ایمنی معمولاً در دوران جوانی در مغز یافت نمی‌شوند، اما با افزایش سن افزایش می‌یابند.

پیامدهای ورزش و پیری

دکتر جانا ووکویچ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ما از میزانی که فعالیت بدنی باعث جوان‌سازی و تغییر ترکیب سلول‌های ایمنی در مغز می‌شود، به‌ویژه روشی که در آن می‌توان اثرات منفی پیری را معکوس کرد، شگفت‌زده و هیجان‌زده شدیم.

وی افزود: این تاثیر اهمیت عادی‌سازی و تسهیل دسترسی به برنامه‌های ورزشی مناسب را نشان می‌دهد. یافته‌های ما باید به صنایع مختلف کمک کند تا مداخلاتی را برای افراد مسن طراحی کنند که به دنبال حفظ یا بهبود توانایی‌های جسمی و ذهنی خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.