ربات انسان‌نمای Figure 01 برای کار در BMW آموزش می‌بیند

ربات انسان‌نمای Figure 01 برای کار در BMW آموزش می‌بیند

ربات انسان‌نمای Figure 01 با ارائه آموزش‌هایی برای انجام اولین کار خود در مونتاژ خودروهای BMW‌ آماده می‌شود. این ربات که توسط شرکت Figure تولید شده است، قابلیت‌هایی مانند گرفتن و حرکت دادن قطعات بزرگ و پیچیده را دارد.

به گزارش تک‌ناک، حدود شش ماه پیش، شرکت Figure اعلام کرد که ربات انسان‌نمای نقره‌ای براق آنها اولین شغل خود را در کارخانۀ BMW پیدا کرده است. به همین دلیل این ربات در حال آموزش می‌باشد و ویدیویی جدید نشان می‌دهد که این کارگر روباتیک تا کجا پیش رفته است.

امروزه با انواع سخت‌افزارها و رویکردهای یادگیری متفاوت، تعداد زیادی از این ربات‌های انسان‌نما مجهز به هوش مصنوعی در حال توسعه هستند، امّا همۀ آنها بر روی یک هدف متمرکز می‌باشند، اینکه هر کار فیزیکی که یک انسان می‌تواند انجام دهد را با روشی ارزان‌تر و پایدارتر برعهده بگیرند.

هرچه این ربات‌های انسان‌نما بیشتر یاد بگیرند، این شرکت‌ها می‌توانند ربات‌های بیشتری بفروشند که به‌طور بالقوه رشد اقتصادی را از آمار جمعیت جدا می‌کند. این مانند یک رویای غیرواقعی به نظر می‌رسد. هرچند مدل‌های هوش مصنوعی که این ربات‌ها را آموزش می‌دهند و کنترل می‌کنند، هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارند، امّا به نظر می‌رسد که با سرعتی چشمگیر در حال پیشرفت هستند.

وقتی این ربات‌ها شروع به صحبت کردن می‌کنند، مشخص می‌شود که چقدر با ربات‌های صنعتی-سنتی تفاوت دارند.

البته این نکته باید ذکر شود که هنوز با ساخت یک ربات انسان‌نمای همه‌منظورۀ واقعی فاصلۀ زیادی وجود دارد، امّا شرکت‌هایی که این ربات‌های انسان‌نما را می‌سازند، تمایل دارند آنها در اسرع وقت کارهای مفید و ساده را در دنیای واقعی انجام دهند. هدف اصلی از این کار جمع‌آوری داده و آموزش مشتریان دربارۀ چگونگی کار با این پرسنل هوش مصنوعی سطح بالا است و هنوز به عنوان یک منبع درآمد واقعی به این ربات‌های انسان‌نما نگاه نمی‌شود، امّا به نظر می‌رسد تولید خودرو یک صنعت کلیدی برای پذیرش زودهنگام ربات‌های انسان‌نما است.

به عنوان مثال: شرکت Apptronik با مرسدس معامله‌ای انجام داده است تا ربات آپولوی خود را آزمایش کند. حتی ربات پیشکسوت Boston Dynamics Atlas، برای کارهای ساخت خودرو آموزش دیده است.

تسلا امکانات عظیم تولید خودروی خود را دارد، که در آن می‌تواند ربات Optimus خود را آموزش دهد و آزمایش کند، اگرچه از نظر برت ادکاک، بنیانگذار  Figure، این رویکرد داخلی ممکن است برای ربات تسلا بسیار آسان باشد. وی در توییت خود نوشت: استخدام در شرکتی که در صورت انجام ندادن صحیح وظایف امکان دارد ربات اخراج شود، یک مزیت رقابتی برای   01 Figure خواهد بود.

در ویدیوی «BMW Full Use Case» می‌بینیم که چگونه ربات Figure با آموزش پیش می‌رود. ربات 01 Figure در حال یاد گرفتن اشکال بزرگ و پیچیده با انگشتان لاستیکی خود است تا آنها را بدون برخورد با دیگر موارد به اطراف حرکت دهد.

اینکه بتوان یک صفحۀ بزرگ را بر روی یک جک قرار داد و صفحۀ قرارگیری دو میخ که برای عبور از سوراخ‌ها نیاز است را مسدود کرد نیز دستاورد کوچکی برای این ربات نیست.

برداشتن دو قطعۀ کوچک‌تر با هر دست کار چندان تأثیرگذاری نیست، چرا که هر انسانی این کار را همزمان انجام می‌دهد. امّا ربات 01 Figure به درستی تشخیص می‌دهد که آنها را اشتباه گرفته است، آنها را جهت‌گیری و هماهنگ می‌کند و در مسیر درست قرار می‌دهد. هنگامی که متوجه می‌شود آنها به درستی در آنجا نمی‌نشینند، آنها را با پشت دست در جای خود قرار می‌دهد و خطاهای خود را اصلاح می‌کند.

ربات 01 Figure درحال حاضر کُند است، امّا این نوع حرکات با گذشت زمان سریع‌تر و روان‌تر می‌شوند.

تمام کارهایی که ربات 01 Figure درحال حاضر یاد گرفته است، امکان دارد پیشرفت بزرگی در وظایف کاری به نظر نرسند. این وظایف را می‌توان به عنوان «برداشتن و کنار گذاشتن» دسته‌بندی کرد، بنابراین این به‌روزرسانی بیشتر به نظر تکاملی می‌باشد و انقلابی نیست.

امّا ربات انسان‌نمای 01 Figure قطعاً اشکال بسیار پیچیده‌تر و جالب‌تری پیدا می‌کند و به دستگیره‌های پیچیده‌تری نیاز دارد. قرار نیست این ربات فقط یک جعبه را بر روی یک تسمه نقاله قرار دهد، بلکه در آینده قطعات پیچیده را در جک‌های دقیق می‌گذارد.

در حالی که نام این ویدیو «گروه BMW، کارخانۀ اسپارتانبورگ» است، به نظر می‌رسد که در ساختمان خود شرکت Figure روی یک دستگاه آزمایشی فیلم‌برداری شده است. با فرض اینکه ما مطمئن نیستیم چه زمانی ربات انسان‌نمای 01 Figure شروع به فعالیت در خط تولید BMW خواهد کرد.

دیدن عملکرد این ربات‌ها در دنیای واقعی بسیار جذاب خواهد بود. آنها در ابتدا کُند و دست و پا گیر و محدود هستند، امّا با توسعۀ مدل‌های رفتاری هوش مصنوعی، هم حرکت و هم سرعت کسب مهارت آنها تسریع می‌شود.

این ربات‌ها برای تسلط بر جهان، تولید میلیون‌ها ربات انسان‌نما و شروع به ایجاد تغییرات عظیم در سطح جامعه، باید مزیت اقتصادی آشکاری را نسبت به کارگران انسانی داشته باشند. اینجاست که همه چیز واقعاً جالب خواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram