افزایش عملکرد ۱۰۰ برابری CPU با یک واحد پردازش موازی اختصاصی

افزایش عملکرد ۱۰۰ برابری CPU با یک واحد پردازش موازی اختصاصی

استارت‌آپ Flow Computing فناوری انقلابی درزمینه‌ی محاسبات رونمایی کرده است که به افزایش حداکثر ۱۰۰ برابری عملکرد CPU می‌انجامد.

به‌گزارش تک‌ناک، به‌نظر می‌رسد که امروزه صنعت به‌جای کاهش ابعاد ترانزیستورها (Node Shrinking)، به‌دنبال روش‌های جایگزین برای افزایش عملکرد است. به‌تازگی استارت‌آپ فنلاندی Flow Computing روشی شگفت‌انگیز برای محاسبات معرفی کرده است که می‌تواند عملکرد CPU را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد.

wccftech می‌نویسد تحقیقات Flow Computing نشان می‌دهد که با استفاده از یک واحد پردازش موازی اختصاصی (PPU) درون تراشه، مشابه با واحدهای پردازش عصبی (NPU) که اخیراً ظهور کرده‌اند، می‌توان به این جهش عملکردی دست یافت. Flow Computing ادعا می‌کند که با استفاده از PPU می‌تواند به افزایش ۱۰۰ برابری عملکرد برسد و این فناوری را «CPU 2.0» می‌نامد.

استارت‌آپ Flow Computing اعلام کرده است که واحد پردازش موازی (PPU) آن‌ها طیف وسیعی از بخش‌های محاسباتی را هدف قرار می‌دهد؛ از‌جمله گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها و ابرکامپیوترها.

مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Flow Computing، تیمو والتونن، می‌گوید که PPU اختصاصی آن‌ها برای شکستن هنجارهای رایج صنعت و عبور از موانع عملکردی طراحی شده است. واحد پردازش موازی این شرکت با هر CPU مبتنی‌بر معماری Von Neumann سازگاری دارد و بدین‌ترتیب، پذیرش آسان آن در بازار تضمین می‌شود.

درباره‌ی پذیرش صنعت باید گفت که این استارت‌آپ فنلاندی با وجود دریافت ۴/۳ میلیون دلار سرمایه، هنوز نمونه‌ی اولیه یا نمایشی برای اثبات ادعاهای خود ارائه نکرده است؛ بنابراین، در‌حال‌حاضر نمی‌توان به‌طور قطع درباره‌ی این فناوری قضاوت کرد.

باوجوداین‌، شرکت یادشده با ابراز خوش‌بینی زیاد درباره‌ی واحدهای پردازش موازی (PPU) خود، ادعا می‌کند که با رفع مشکلات موجود در CPUهای پیشرفته از‌طریق پنهان‌سازی تأخیر و بهینه‌سازی همگام‌سازی، می‌تواند عملکرد را به‌طور گسترده‌ای افزایش دهد. همچنین، PPU با شناسایی بخش‌های موازی کد اجرای سریع‌تر برنامه را ممکن می‌کند.

استارت‌آپ فنلاندی Flow Computing به‌دنبال برقراری ارتباط با شرکت‌های جهانی نیمه‌رسانا است و قصد دارد در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۴ دید عمیق‌تری از مفهوم خود ارائه دهد. در همین حال، اگرچه ادعاهای آن‌ها در‌باره‌ی عملکرد هیجان‌انگیز است، نباید فعلاً نتیجه‌گیری قطعی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram